A Strike, professzionális amerikai Bitcoin és Lightning pénzügyi szolgáltató cég oktatóanyagának magyar nyelvre fordított változata egyedülálló, ingyenes tanulási lehetőséget kínál. A jelenleg nagyjából 30 cikkből álló, informatív anyag attól a lényegi kérdéstől indul, hogy Mi az a Bitcoin?
A meghatározó peer-to-peer elektronikus készpénzrendszer… és ezen felül sok minden más…
Peer-to-peer elektronikus készpénz
A Bitcoin 2008. október 31-én egy Satoshi Nakamoto álnevű szerző által írt, Bitcoin tanulmány című dokumentummal került bejelentésre.
A dokumentum címsorában ez áll: „Bitcoin: Egy peer-to-peer elektronikus készpénzrendszer”.
… Mit is jelent ez?
A fizikai készpénz (papírpénz és fém érmék) peer-to-peer készpénz. Ha valakinek 10 dollár fizikai készpénzt fizetsz ki, az a tranzakció peer-to-peer, azaz a pénz egyik személytől a másiknak kerül átadásra, közvetítő nélkül. Ez közvetlen, azonnali és végleges.
Az elektronikus készpénz viszont nem peer-to-peer.
Az elektronikus készpénz kezeléséhez és a tranzakciók lebonyolításához mindig szükség van egy vagy több harmadik félre (bankok vagy pénzintézetek). Ha valakinek 10 dollárt fizetsz elektronikus készpénzzel, először is szükséged van egy bankra, amely a készpénzt tárolja, és amely ténylegesen végrehajtja a kifizetést. Ez nem közvetlen, és a kifizetések általában órákig vagy napokig „függőben” vannak.
Az emberek saját maguk nem tudják elektronikusan tárolni vagy tranzaktálni a saját készpénzüket banki közreműködés nélkül. A bankok olyanok, mint a kötelező közvetítők minden elektronikus készpénzzel kapcsolatos ügyletben… egészen a Bitcoin megjelenéséig.
A Bitcoin radikálisan megváltoztatja a pénz működését. Ez egy olyan elektronikus készpénz, amelyet te magad tarthatsz a birtokodban, és bank bevonása nélkül peer-to-peer tranzakciókat bonyolíthatsz le.
Decentralizált főkönyv
Hogy működik a Bitcoin?
Először is hasonlítsuk össze a bankszámlán lévő készpénzzel. A banki készpénz egyenleged valójában nem létezik egy páncélszekrényben lévő papírpénzzel teli zacskó formájában, amire rá van nyomtatva a neved. A készpénz egyenleged csupán számjegyek a bank saját központosított, privát főkönyvében, mely az egyenlegek illetve tranzakciók pénzügyi nyilvántartása.
Elektronikus készpénzként a bitcoin (mint pénzügyi eszközt kisbetűvel írjuk) szintén számjegyek formájában létezik egy főkönyvben, csakhogy a Bitcoin főkönyve különbözik.
A Bitcoin főkönyve decentralizált, azaz nincs központi hatóság, amely birtokolja vagy kezeli. A Bitcoin főkönyv az összes tranzakció publikus nyilvántartása, amelyet a hálózat minden résztvevője (az úgynevezett csomópontok) egymástól függetlenül őriz és kezel. Bárki, bárhol letöltheti a főkönyv tranzakció történetének saját példányát, és maga is aktívan ellenőrizheti a tranzakciókat.
A decentralizált főkönyv teszi lehetővé a peer-to-peer tranzakciókat.
De hogy lehet elérni, hogy a hálózat független résztvevői mindannyian elfogadják a főkönyv helyes, legfrissebb változatát? Hogy lehet a bitcoin tranzakciókat a főkönyv minden példányában rögzíteni?
A megoldást a „Bitcoin bányászat” nevű folyamat jelenti. A bányászat lényegében egy olyan módszer, amellyel a Bitcoin főkönyv frissítésének jogait igazságos, nyilvános és átlátható módon lehet kiosztani.
A bányászat olyan, mint egy nyilvános lottó rendszer, amelyben bármelyik számítógép (úgynevezett bányász) részt vehet a lottón a „hashelés” néven ismert számítási munka elvégzése által. Minél több számítási teljesítményt fordítasz a hashelésre, annál valószínűbb, hogy elnyered a főkönyv frissítésének jogát (és ezért jutalmat fizetnek neked). E lottó megnyeréséért járó jutalmakat bitcoinban fizetik ki, ami maga a bitcoin kibocsátásának módja.
Amikor egy bányász megnyeri a lottót, a győzelem bizonyítékát a hálózatba sugározza, a csomópontok által jóváhagyott tranzakció frissítésekkel együtt a főkönyv számára (ez az úgynevezett „blokk”). A csomópontok ellenőrzik, hogy a lottónyeremény jogszerűen történt-e, és a tranzakciók érvényesek-e, majd frissítik a saját főkönyvi példányukat annak érdekében, hogy az új tranzakcióblokkot is tartalmazza. Az új blokk egy darabja képezi a lottó következő fordulójának alapját, és a folyamat a blokkok soha véget nem érő „láncában” ismétlődik… innen ered a „blokklánc”.
A decentralizált főkönyv és a bányászat ezen rendszere úgy lett kialakítva, hogy a főkönyvek globális hálózata minden központi hatóság nélkül teljesen egységes tudjon lenni.
Szabályok, nem szabályozók
A Bitcoin szoftver, beleértve decentralizált főkönyvét is, nyílt és ingyenesen letölthető. Amikor letöltöd és futtatod a Bitcoin szoftvert, a számítógéped a Bitcoin hálózat egy csomópontjaként működik. A csomópontod nemcsak ellenőrzi az összes korábbi tranzakciót, hanem aktívan részt vesz a Bitcoin szabályainak betartatásában is.
Ezek a számítógépes nyelven „protokoll”-ként ismert szabályok szabályozzák a bitcoin bányászatát, küldését, fogadását és védelmét. A legjelentősebb szabályok közül néhány a Bitcoin készletét és a tranzakciók hitelesítését szabályozó szabályok:
- A Bitcoin készlete: A Bitcoin kínálati ütemtervvel rendelkezik – ez az a folyamatosan csökkenő ütem, amellyel új bitcoint bocsátanak ki egy blokk bányászatáért járó jutalomként. Ez az egyre csökkenő készletkibocsátási ütemterv 21 millió bitcoinnyi teljes végső készletet eredményez.
- A tranzakciók jóváhagyása: Csak a privát kulcsok birtokosa hagyhatja jóvá a hozzátartozó bitcoin elköltését. A privát kulcsokat a tranzakciók digitális „aláírására” használják, valahogy úgy, mint ahogy egy papírcsekken is szükség van az aláírásodra ahhoz, hogy jóváhagyd a kifizetést a folyószámládról. Ez azt jelenti, hogy saját privát kulcsaid birtoklása a saját bitcoinod birtoklásának módja, mivel ez az egyetlen módja annak, hogy elköltsd a bitcoinodat.
A Bitcoin szoftvert futtató összes résztvevők (csomópontok) aktívan betartatják a szabályait.
- Jogszerűen nyerték meg a bányász lottót?
- Minden egyes tranzakciót aláírt a privát kulcsok birtokosa?
- Minden tranzakció összege összhangban van az kínálati ütemtervvel?
Ha egy blokk vagy tranzakció nem felel meg a szabályoknak, az elutasításra kerül. A számtalan csomópont mind egymástól függetlenül futtatja a Bitcoin szoftvert, és minden egyes napnak mind a 24 órájában betartatja a szabályokat, ezáltal biztosítva a Bitcoin működését.
Ez egy szabályokon alapuló pénzrendszer, ahol a pénzkészletről vagy a tranzakciós jogosultságról nem központi banki bizottságok, bankárok vagy politikusok döntenek.
Ez olyan pénz, amelyet elektronikusan tarthatsz, költhetsz, küldhetsz, takaríthatsz meg és fogadhatsz el.
A Bitcoin peer-to-peer elektronikus készpénz.