Mik azok a Bitcoin díjak?

A bányászoknak a tranzakciók jóváhagyásáért fizetett díjak.

A bitcoin díjak (ún. tranzakciós díjak vagy on-chain díjak) a bányászoknak fizetett bitcoin összegek, amelyek a tranzakciók blokkláncba való felvételét ösztönzik.

A Bitcoin tranzakciók egy decentralizált adatbázisban, az úgynevezett blokkláncon kerülnek rögzítésre, amelyet csomópontok és bányászok globális hálózata tart fenn.

A bányászok olyan számítógépek, amelyek azért versenyeznek, hogy hozzáadják a következő tranzakcióblokkot a blokklánchoz a bányászat néven ismert eljárásban. A felhasználók díjakat fizetnek azért, hogy a bányászokat arra ösztönözzék, hogy tranzakcióikat felvegyék az általuk hozzáadandó blokkokba. A díjak a tranzakciók rangsorolására szolgálnak egy igazságos és nyílt rendszerben.

A tranzakciók rangsorolására a Bitcoin korlátozott blokkterülete miatt van szükség. Minden egyes blokk fix kapacitással rendelkezik, ami megakadályozza a blokkonkénti korlátlan számú tranzakciót. E korlátozás nélkül a teljes blokklánc az átlagemberek számára olyan méretűvé válna, amelyet nem lenne praktikus letölteni és ellenőrizni, ami veszélyeztetné a decentralizációt és a biztonságot.

A díjak piaca

A Bitcoin díjak a szabad piac elve alapján működnek, ahol a felhasználók bármilyen díjat hozzárendelhetnek tranzakcióikhoz, a bányászok pedig bármely tranzakciókat kiválaszthatják, hogy bevegyék az általuk hozzáadandó blokkokba. Magasabb díjak fizetése növeli annak a valószínűségét, hogy egy tranzakciót hamarabb jóváhagynak, míg az alacsonyabb díjak késleltetett jóváhagyást eredményezhetnek, vagy pedig egyszerűen sosem kerülnek jóváhagyásra. A díjpiac révén megelőzhetőek a komolytalan vagy „spam” tranzakciók.

A blokk támogatás mellett a díjak képezik a blokk jutalom másik összetevőjét, amelyből a bányászok bevételükhöz jutnak. Mivel a támogatás a Bitcoin kínálati ütemtervének megfelelően idővel folyamatosan csökken, a díjak egyre fontosabb bevételi forrássá válnak. Ez a bevétel arra ösztönzi a bányászokat, hogy továbbra is biztosítsák a hálózatot, ellehetetlenítve, hogy bárki blokkolja, manipulálja vagy visszafordítsa a tranzakciókat.

Összességében a díjak a bányászok bevételi forrásaként a tranzakciók rangsorolását, a spam megelőzését és a hálózat biztonságának biztosítását szolgálják.

Hogy működnek a díjak?

A Bitcoin tranzakcióknak vannak bemenetei és kimenetei. A bemenet az, ahonnan a bitcoin érkezik (egy korábbi tranzakció kimenetére hivatkozva), a kimenet pedig a tranzakció végcélja.

Ez az úgynevezett UTXO („Unspent Transaction Output”) modell, ahol minden bemenet egyszerűen egy korábbi tranzakció kimenete. Ez azt jelenti, hogy a bitcoin összegek nem számlaegyenlegként, hanem diszkrét részekként léteznek, és tranzakciós előzményekkel rendelkeznek.

A bemeneti és a kimeneti összeg közötti különbség a bányásznak fizetendő díj.

Mivel a blokkméret korlátozott, a díjakat a tranzakció adatmérete és nem a pénzügyi értéke alapján számítják ki. Ez azt jelenti, hogy egy 9 bitcoint felölelő tranzakció ugyanannyi adatbájtot foglalhat el, és ezért ugyanannyi díjjal járhat, mint egy 1 bitcoint felölelő tranzakció. Mivel a tranzakcióknak lehet egy vagy több bemenete és egy vagy több kimenete, minél összetettebb egy tranzakció, annál több adatot jelent és annál több díjat von maga után.

A díjakat virtuális bájtonkénti satoshiban, vagy „sats/vbyte”-ban mérik. A díjak aktuális piaci mértékét a mempool.space oldalon tekintheted meg.

Bemenetek, kimenetek és díjak

A tranzakcióknak lehet egy vagy több bemenete és egy vagy több kimenete, ami minél összetettebbé válik, annál több adatot jelent. A teljes bemeneti és a teljes kimeneti összeg közötti különbséget a bányásznak fizetendő díjak képezik.

Például, ha egy barátodnak szeretnél 0,2 bitcoint küldeni, és egy 1 bitcoin összegű UTXO-val rendelkezel, akkor a tranzakciód így fog kinézni:

  • Bemenet: 1 bitcoin UTXO
  • Kimenet 1: 0.2 bitcoin a barátod címére
  • Kimenet 2: 0.799 bitcoin vissza a te egyik címedre (ún. “visszajáró cím”)
  • Díj: A 0.001 bitcoinnyi különbség a bányászt illeti

A felhasználók által közzétett, de a blokkláncba még nem felvett érvényes tranzakciókat „jóvá nem hagyott” tranzakcióknak nevezzük. Ezeket a tranzakciókat a csomópontok hálózata leellenőrzi, majd a memóriakészletükben (azaz a „mempool”-ban) ücsörögnek és várakoznak. Az a bányász, amelyik talál egy nyertes hasht, elnyeri a jogot, hogy a következő blokkot hozzáadhassa a blokklánchoz, és kiválaszthatja, hogy mely tranzakciókat veszi fel a mempoolból a blokkba. Minél magasabb a díj, annál valószínűbb, hogy a bányász hozzáadja a tranzakciót a blokkjához.

Mitől emelkednek illetve csökkennek a díjak?

A Bitcoin kezdeti időszakában a díjak nagyon alacsonyak voltak, de ahogy a Bitcoin elterjedtsége nőtt, úgy nőtt a hálózati forgalom és a tranzakciók gyors jóváhagyásáért folyó verseny is. Mivel a díjak a szabad piacon működnek, a nagyobb számú tranzakció felhajtja a díjszabást.

A díjakat számos tényező befolyásolja:

  • Hálózati forgalom: Amikor sokan próbálják jóváhagyatni tranzakcióikat a blokkláncon, a korlátozott blokkterületért folyó verseny felhajtja a díjakat.
  • Adatméret: A több be- és kimenetet tartalmazó vagy a komplex szkripteket használó tranzakciók több adatot foglalnak, és így magasabb díjakat vonnak maguk után.
  • Tranzakció típus: Egyes tranzakciók, például a több aláírással vagy régebbi formátumú tranzakciók több adatot használnak, mint az újabb, hatékonyabb formátumok, mint a SegWit.

Ha egy azonnali on-chain tranzakciót kell végrehajtanod, ki vagy szolgáltatva a díjpiacnak. Az aktuális árfolyam kifizetése a következő blokkért nem feltétlenül garantálja az abban a blokkban való jóváhagyást. A díjak túlfizetése költséges lehet, és lehet, hogy általa a tranzakció nem túl gazdaságos. Ugyanakkor az alulfizetés vagy a túl alacsony díj beállítása több blokkot, esetleg órákat késleltetheti a tranzakciódat.

Díjkezelési stratégiák

A díjköltségek menedzseléséhez próbáld ki az alábbi stratégiákat:

  1. A díjtételek figyelemmel kísérése: Az aktuális díjtételek figyelemmel kísérése és a magasabb vagy alacsonyabb díjakkal jellemezhető időszakok azonosítása érdekében figyelj olyan oldalakat, mint a mempool.space!
  2. Néhány blokknyira célzás: Ha képes vagy várni, fontold meg az on-chain tranzakció késleltetését, vagy úgy állítsd be a díjakat, hogy a következő blokk helyett több blokknyira legyen a cél!
  3. Kezeld az UTXO-idat: Ha önmagad tárolod a bitcoinodat, fontos, hogy kezeld az UTXO-idat, különösen azok méretét. Ez biztosíthatja, hogy a bitcoinod még magas díjú környezetben sem válik gazdaságtalanná vagy elkölthetetlenné. Az UTXO-kezelésről bővebben itt olvashatsz.
  4. Használd a Lightning Network-öt: A Lightning lehetővé teszi a valódi off-chain bitcoin tranzakciókat, a közvetlen fizetési csatornák használata által elkerülve a blokkidőket és az on-chain díjakat. A Lightning Network közvetítési díjai olcsóbbak az on-chain díjaknál, aminek köszönhetően a Lightning ideális az alacsonyabb összegű fizetésekhez, illetve akkor, amikor az on-chain díjak magasak.
  5. Használd a Strike alkalmazást: A Strike ingyenes on-chain kiutalást kínál, így teljesen elkerülheted a díjakat. A Strike úgy képes ingyenes on-chain kiutalásokat kínálni, hogy számos tranzakciót kombinál és kötegel, és az optimális díjszabás érdekében 12-48 órával késlelteti a tranzakciók közzétételét.

A Strike alkalmazás zökkenőmentes élményt nyújtva támogatja az on-chain és a Lightning fizetéseket, illetve a közvetlen, felhasználók közötti készpénzes vagy bitcoin pénzmozgásokat. On-chain fizetéskor választhatsz az Elsőbbségi, a Standard vagy a Rugalmas teljesítési idő között, ami meghatározza a tranzakció díjait. A rugalmas teljesítési idő (vagyis az ingyenes on-chain kiutalás) díjmentes.