Mi az a Bitcoin bányászat?

Egy globális pénzügyi rendszer működtetése központi hatóság nélkül.

A Bitcoin bányászat az a folyamat, amelynek során új tranzakciós blokkokat adnak hozzá a Bitcoin blokkláncához, és ez az az újítás, amely lehetővé teszi, hogy a Bitcoin peer-to-peer elektronikus készpénzként működjön.

Az elektronikus készpénz hagyományos formái (dollár, euró, jen) a pénzügyi intézmények, például a bankok adatbázisaiban található számjegyek. Bizalomra van szükség ahhoz, hogy ezek az intézmények nem blokkolják, korlátozzák, manipulálják vagy önkényesen nyomtatnak pénzt inflációt okozva – ezt a bizalmat többszörösen eljátszották.

A Bitcoin egy olyan pénzügyi adatbázis kezelési módot kínál, amelyhez nincs szükség ilyen központi hatóságokra. A Bitcoin megoldása egy blokklánc, egy olyan rendszer, amely demokratizálja az adatbázis kezelését azáltal, hogy igazságos, nyilvános és átlátható módon osztja ki az adatbázis frissítésének jogait, egy „bányászat” néven ismert eljárás révén.

A bányászat úgy működik, mint egy nyilvános lottórendszer, amelyben bármelyik számítógép (az úgynevezett „bányász”) részt vehet egy bizonyos számítási munka elvégzésével, amelyet „hashelésnek” neveznek. Minél több számítási teljesítményt használ egy bányász a hashek (azaz hash teljesítmény) előállítására, annál valószínűbb, hogy megnyeri a lottót, és jogot szerez arra, hogy a következő tranzakcióblokkot a blokklánchoz hozzáadhassa, és megkapja az ezért járó jutalmat.

A Bitcoin bányászat négy fő funkciót lát el:

  1. Új tranzakciók jóváhagyása: Az új bitcoin tranzakciókat „blokkoknak” nevezett csoportokba rendezik, és amikor egy blokkot hozzáadnak a blokklánchoz, ezeket a tranzakciókat jóváhagyják.
  2. Minden korábbi tranzakció újbóli megerősítése: Minden egyes új blokk hivatott újra megerősíti az összes korábbi blokk tranzakcióinak érvényességét és állandóságát, amelyekhez azt hozzáadták.
  3. Új bitcoin kibocsátása: A bányászok jutalmat kapnak a munkájukért, amely magában foglal egy újonnan kibocsátott bitcoin összeget, a Bitcoin szigorú kínálati ütemtervét követve.
  4. A hálózat biztosítása: A számítási teljesítményüket rendelkezésre bocsátó bányászok globális hálózata megfizethetetlenül költségessé teszi a blokkláncba már felvett tranzakciók megzavarását vagy visszafordítását.

A bányászat az a nyílt és versengő folyamat, mely során tranzakcióblokkokat adnak a Bitcoin decentralizált blokkláncához, anélkül, hogy bármilyen központi hatóságra szükség lenne.

Hogy működik a Bitcoin bányászat?

A Bitcoin bányászat összhangban van a Bitcoin csomópont üzemeltetéssel.

A csomópontok a Bitcoin szoftverét futtató számítógépek, amelyek a Bitcoin hálózatot alkotják, és érvényesítik annak szabályait, például a kínálati korlátot, valamint a blokkok időzítését és méretét. A csomópontok gondoskodnak saját Bitcoin blokklánc példányukról (a tranzakció történetről), és folyamatos ellenőrzéssel biztosítják, hogy a kezdeményezett tranzakciók és az új blokkok megfeleljenek a Bitcoin szabályainak.

A bányászok új blokkok hozzáadásán dolgoznak, amelyeket a csomópontoknak el kell fogadniuk érvényesnek ahhoz, hogy hozzáadhassák saját blokklánc példányukhoz.

Íme a Bitcoin bányászat működésének alapjai:

  1. Tranzakciógyűjtés: A bányászok összegyűjtik a tervezett tranzakciókat, amelyeket a felhasználók közzétettek, és ellenőrzik, hogy megfelelnek-e a bitcoin szabályainak, majd egy „blokknak” nevezett csoportba foglalják őket. A magasabb díjat fizető tranzakciókat valószínűleg hamarabb hozzáadják.
  2. Hashelés: A bányászok hashelést végeznek, amely fix és változó bemeneti adatokból próbál olyan kimenetet létrehozni, amely megfelel a Bitcoin protokoll által meghatározott kritériumoknak. Mivel a hashek kiszámíthatatlanok, a kívánt kimeneti hash előállításának egyetlen módja a próbálgatás, azaz a hash függvény folyamatos újrafuttatása új bemeneti változó adattal.
  3. Munkabizonyíték (proof-of-work): Az első bányász, aki talál egy olyan hasht, amely megfelel a kritériumoknak, közzéteszi az új tranzakcióblokkját a hálózaton. A blokk tartalmazza a nyertes hashét, bizonyítva, hogy elvégezte a szükséges munkát.
  4. Blokk érvényesítés: A csomópontok megkapják az új blokkot a munkabizonyítványával együtt, és ellenőrzik, hogy minden tranzakciója megfelel-e a Bitcoin szabályainak, és hogy a hash megfelel-e a szükséges kritériumoknak. Ha érvényes, a csomópontok az új blokkot hozzáfűzik saját blokklánc példányukhoz.
  5. Jutalom: A sikeres bányász az új blokkba egy meghatározott mennyiségű újonnan kibocsátott bitcoint foglal bele, amelyet saját magának fizet (mint „blokk támogatás”) a blokkban szereplő tranzakciókból származó díjakkal együtt. Ez a jutalom ösztönzőleg hat a bányászok további tevékenységére, és egyben az új bitcoinok kibocsátásának mechanizmusaként szolgál.
  6. Ismétlés: Amint egy új blokk hozzáadásra került, az a blokk a következő hashelési eljárás rögzített bemeneti adatainak részeként szolgál, és a folyamat megismétlődik.
  7. Nehézségi igazítás: A Bitcoin szoftvere körülbelül kéthetente automatikusan igazítja a kimeneti hash kritériumok nehézségét, annak érdekében, hogy a blokkok bányászása nagyjából 10 percenként történjen, függetlenül a hálózat teljes hash teljesítményétől. Ez biztosítja a bitcoin egyenletes és kiszámítható kibocsátását és a tranzakciók ütemét, függetlenül a teljes hash teljesítménytől.

Ha a blokkláncnak valaha is előfordulnak egymásnak ellentmondó verziói, akkor az a verzió számít helyesnek, amelyiknél a legtöbb munkabizonyítékot (proof-of-work) alkalmazták. Bármely bányász szabadon lekapcsolódhat és újracsatlakozhat, és könnyen ellenőrizheti, hogy mi történt a távollétében, majd folytathatja a legújabb blokk hashelését.

Miért fontos a Bitcoin bányászat?

A bányászat egy olyan pénzügyi adatbázis kezelési mód, amelynek nincs felelőse.

Ahelyett, hogy az adatbázis egyetlen, banki mesterpéldánnyal rendelkezne, a Bitcoin blokkláncát a csomópontok decentralizált hálózata egységesen tartja fenn. A blokklánc aktuális állapota és az azt meghatározó szabályok konszenzuson alapulnak, nem pedig egyes személyek tekintélyén.

A vezető nélküli pénzügyi adatbázis új lehetőségeket teremt egy pénzügyi rendszer számára:

  • Fix pénzállomány: A Bitcoin kínálata immunis a pénznyomtatásra és az önkényes inflációra, mivel a kínálati korlát szabálya általános érvényű, és mindenki arra van ösztönözve, hogy változatlanul tartsa azt.
  • Megváltoztathatatlan tranzakciók: Amint egy tranzakciót jóváhagynak a blokkláncon, azt rendkívül nehéz vagy lehetetlen megváltoztatni. Egy korábbi blokk tranzakciójának megváltoztatásához annyi számítási munkát kell végezni, ami meghaladja az adott blokk hozzáadása óta végzett összes munkát.
  • Pénzügyi szabadság: Egyetlen személy vagy csoport sem képes tranzakciókat megakadályozni, visszavonni vagy manipulálni. Mindenki szabadon közzéteheti a tranzakcióit, és amennyiben az érvényes és megfizeti a szükséges piaci díjakat, akkor bekerül a blokkláncba.
  • Transzparens pénzügyi rendszer: A Bitcoin blokklánca nyílt és ingyenesen letölthető, tehát bárki saját maga ellenőrizheti a tranzakciótörténetet, a szabályrendszert és az aktuális kínálatot.
  • Peer-to-peer elektronikus készpénz: A Bitcoin lehetővé teszi a felek közötti közvetlen tranzakciókat, csökkenti a költségeket, kiküszöböli a közvetítőket, skálázhatóságot kínál, és növeli a tranzakciók sebességét (különösen a határokon átívelő tranzakciók esetében). A Lightning Network – mint a Bitcoin második rétegének – megjelenésével fénysebességű és alacsony ill. zéró költségű tranzakciók küldhetők.

A Bitcoin egy szabályokon alapuló peer-to-peer elektronikus készpénzrendszer, amely a nap 24 órájában működik, és a bányászat az az ösztönzésen alapuló innováció, amely ezt lehetővé teszi.