Hány bitcoin van?

A Bitcoin szigorúan követ egy 21 millió egység felé tartó kínálati ütemtervet.

A kínálati ütemterv

A bitcoinnak előre meghatározott kínálati korláttal rendelkezik. Ez a korlát a Bitcoin szoftverbe van kódolva, és egy kínálati ütemterv formájában jelenik meg – ez egy előre programozott ütem, amelyben új bitcoin kerül forgalomba.

Ez a kínálati ütemterv nyilvános, átlátható, és a Bitcoin hálózat minden résztvevője által valósul meg. Néhány fontos megjegyzés a Bitcoin kínálati ütemtervéről:

  1. Nulláról indulva: a Bitcoin hivatalosan 2009. január 3-án indult, zéró bitcoin készlettel.
  2. Kibocsátás minden egyes blokkal: bitcoin kibocsátás a bányászat folyamatán keresztül történik, mely során számítógépek számítási munkát végeznek, amiért újonnan kibocsátott bitcoinnal jutalmazzák őket.
  3. Csökkenő ütem: az ütemterv szerint minden 210 000 blokk után a blokkonkénti új bitcoinok mennyisége automatikusan a felére csökken (ezt nevezik „felezésnek”).
  4. Végső készlet: a 21 millió bitcoinból álló végső készlet a 2140-ben fog megvalósulni.
  5. Forgalomban lévő készlet: eddig már több mint 19,5 millió bitcoint kibocsátottak.

Tehát a Bitcoin rendelkezik egy végső készlettel és egy forgalomban lévő készlettel. A végső készlet a Bitcoin szoftverébe kódolt kínálati ütemterv szerint lehetséges teljes bitcoin mennyiség. A forgalomban lévő készlet az a bitcoin mennyiség, amely eddig forgalomba került. Az aktuális forgalomban lévő készletre vonatkozó legfrissebb számokért nézd meg az alábbi műszerfalat.

Tekintettel a Bitcoin szigorú és változatlan kínálati ütemtervére, a 21 milliós mennyiséget gyakran a Bitcoin kínálataként említik.

Honnan származik a bitcoin?

A bitcoint bányászat révén bocsátják ki. A bányászat az a folyamat, amely során számítógépek (úgynevezett bányászok) számítási munkát végeznek annak érdekében, hogy a következő tranzakcióblokkot hozzáadják a Bitcoin blokkláncához.

A Bitcoin bányászat alapjai:

  1. A Bitcoin tranzakciók a Bitcoin szoftvert futtató számítógépek (úgynevezett csomópontok) hálózatába kerülnek továbbításra.
  2. Minden csomópont ellenőrzi minden egyes tranzakció érvényességét, hogy biztosan megfeleljenek a Bitcoin szabályainak, beleértve a kínálati ütemterv betartását is.
  3. A bányászok az érvényes tranzakciókat csoportokba, úgynevezett „blokkokba” gyűjtik.
  4. A bányászok speciális számítási munkát végeznek egy lottószerű versengés keretében, hogy elnyerjék a következő tranzakcióblokk hozzáadásának jogát.
  5. Amikor egy bányász „megnyeri a lottót”, továbbítja a hálózat felé az új tranzakcióblokkot, amely tartalmaz egy „blokk jutalmat”, amely egyrészt a tranzakciós díjakból, másrészt az újonnan kibocsátott bitcoint jelentő „blokk támogatásból” áll, amelyet saját magának fizet ki.
  6. Minden csomópont ellenőrzi a blokk érvényességét, majd hozzáadja a blokkot saját blokklánc példányához, és a folyamat megismétlődik.

A blokk támogatás olyan bitcoin összeg, amely nem egy másik személytől származik, hanem épp forgalomba kerülő, újonnan kibocsátott bitcoin. Hogy az adott blokkban mekkora lehet a blokk támogatás összege, azt a kínálati ütemterv határozza meg. Az ütemterv szerint a támogatás blokkonként 50 bitcoinnal indult, és 210 000 blokkonként automatikusan a felére csökken (ezt nevezik „felezésnek„) egészen addig, amíg el nem éri a nullát, és további bitcoin nem kerül forgalomba.

A Bitcoin szoftvert futtató csomópontok aktívan betartatják az ellátási ütemtervet. Minden egyes csomópont könnyen észlel és elutasít minden olyan tranzakciót, amely sérti az ütemtervet, beleértve azokat a bányászokat, akik túlzott mértékű blokk támogatást ítélnek meg maguknak, vagy olyan személyeket, akik olyan összegű bitcoint próbálnak elkölteni, amivel nem rendelkeznek.

Ez olyan, mintha egy globális auditorcsoport aprólékosan, függetlenül és automatikusan ellenőrizne minden egyes tranzakciót, hogy biztosan ne csaljon senki.

Továbbá a kínálati ütemterv megváltoztathatatlan. Megváltoztatásának egyetlen elképzelhető módja az lenne, ha létrehoznánk a Bitcoin szoftver egy új verzióját, és meggyőznénk a csomópontok üzemeltetőit, hogy töltsék le és futtassák ezt az új verziót. Mivel a Bitcoin rögzített és szűkös kínálati korlátja alapvető fontosságú az értéke szempontjából, minden csomópont arra van ösztönözve, hogy betartsa a ütemtervet és biztosítsa a Bitcoin szűkös kínálatát.

Részletek a Bitcoin kínálatáról

A Bitcoin kínálatának felső határa 21 millió.

Nagyjából eléggé megközelíti, de gyakorlatilag egy kicsivel kevesebb annál. A kínálati ütemterv szerint a tényleges előre meghatározott limit 20 999 999,9769 bitcoin, azaz 0,0231 bitcoin hiányzik a 21 millióhoz. Ráadásul a Bitcoin történetének egyéb tényezői és eseményei miatt a teljes lehetséges bitcoin kínálat mértéke ennél is kevesebb lesz.

A blokk támogatások lefelé kerekítése

Minden egyes bitcoin 100 millió satoshira (más néven satra) osztható, mely a Bitcoin blokklánc oszthatatlan egysége. A kínálati ütemterv szerint a Bitcoin tizedik felezése 2048-ban esedékes, mely során a 0,09765625 bitcoin (azaz 9 765 625 satoshi) blokk támogatási összeg a felére csökken. Mivel a 9,765,625 páratlan szám, a satoshik pedig oszthatatlanok, az új blokk támogatás 0,04882812 bitcoin lesz, ami valamivel kevesebb, mint a fele. Így a „lefelé kerekítés” miatt a végső kínálat 20.999.999,9769 bitcoin lesz.

Mellőzött bitcoin

A kínálati ütemterv azt szabja meg, hogy mennyi lehet a blokk támogatás, nem pedig azt, hogy mennyi kell, hogy legyen. A Bitcoin történetében többször is előfordult, hogy a blokk támogatást vagy nem fizették ki teljes egészében, vagy teljesen mellőzték, például ebben a blokkban és ebben a blokkban. Ez általában bányászhiba eredménye, és azt jelenti, hogy néhány bitcoint egyszerűen nem bocsátottak ki a tervezett időben.

Elveszett bitcoin

Néhány bitcoin végleg elveszett. Ennek különböző okai lehetnek, például a bitcoin rossz címre történő küldése, a privát kulcsokhoz való hozzáférés elvesztése, vagy egyszerűen a bitcoin birtoklásáról való megfeledkezés.

Az összes „elveszett” bitcoin gyakorlatilag még mindig forgalomban van, hiszen szerepelnek a blokkláncon, csak éppen végleg elkölthetetlenek. Bár nehéz pontosan tudni, hogy hány bitcoin veszett el valóban, vagy egyszerűen hosszú távú birtokosoknál áll, egyes becslések szerint az elveszett bitcoinok száma akár néhány millió bitcoinra is rúghat.

Genezis bitcoin

A Bitcoin történetének kezdeti blokkját „Genezis blokk”-ként szokták emlegetni, és ez egyetlen, 50 bitcoin összegű tranzakciót tartalmaz, mely maga a blokk támogatás. A Bitcoin konfigurációjából adódóan ez az 50 bitcoin nem költhető el, hasonlóan az elveszett érmékhez.

A kínálati ütemterv egyetlen biztosítéka, hogy 1 bitcoin mindig legalább 21 milliomod része lesz a teljes lehetséges kínálatnak.

A kényelem, az egyszerűség és a közérthetőség érdekében gyakran a legjobb, ha egyszerűen azt mondjuk, hogy a kínálati korlát „21 millió bitcoin”.

Támogasd a fordítást, küldj Lightningon satokat, hogy egyre több Bitcoin anyag elérhető legyen magyarul!