Elon Musk 2025 februárjában újra Joe Rogan podcastjának vendége volt. Ez a részletes összefoglaló az alábbi 191 perces felvétel alapján készült.
Média megbízhatósága és információs káosz
Egy rövid poénkodást követően mindketten egyetértenek abban, hogy az információs környezet annyira szennyezetté vált, hogy már szinte lehetetlen eldönteni, mi igaz és mi nem. Aggodalmukat fejezik ki amiatt, hogy az emberek hajlamosak minden kritika nélkül elfogadni olyan információkat, amelyek illeszkednek a már meglévő világképükhöz.
Mars és civilizációnk jövője
A beszélgetés hamar a Mars felé fordul, ahol egy nemrég felfedezett négyszögletű struktúráról vitatkoznak. Musk nyitott a lehetőségre, hogy ez egy rég letűnt idegen civilizáció nyoma lehet. Joe Rogan felvetésére, hogy esetleg titkos földi fejlesztés lehet, Elon Musk határozottan válaszol:
„Mivel a SpaceX rendelkezik a világ legfejlettebb rakéta technológiájával, szerintem tudnék róla.”
Musk kifejti, miért gondolja, hogy az emberiségnek több bolygóra van szüksége:
„Véleményem szerint el kellene jutnunk a Marsra. Nem átköltözés céljából, hanem egy második bolygónkként kéne szolgálnia a civilizáció megőrzése érdekében. Mert hipotetikusan… talán azok egy rég halott civilizáció romjai, és ez valószínűleg megtörténik majd a Földdel is valamikor. Csak idő kérdése, mikor csapódik be egy aszteroida, vagy semmisítjük meg magunkat nukleáris háborúval…”
Biológiai fenyegetések és veszélyes vírusfejlesztések
Mindketten aggodalmuknak adnak hangot a wuhani laboratóriumban folyó kutatások miatt, ahol állítólag 30%-os halálozási rátával rendelkező víruson dolgoznak.
Musk egyértelműen kijelenti:
„Szerintem fel kéne hagynunk a genetikailag szuper vírusok létrehozási kísérleteivel. Ez őrültség.”
Rogan hozzáteszi, hogy a vírusfejlesztés folytatása érthetetlen, különösen hogy a COVID-19 világjárvány után sem állították le ezeket a kutatásokat.
Politikai támadások és a média elfogultsága
Musk felidézi, hogyan vádolta meg őt a mainstream média náci karlendítéssel:
„Nyilvánvalóan a legpozitívabb szellemben tettem… Nyilván olyan céllal, negatív módon. Szó szerint azt mondtam, hogy ‘a szívem értetek dobog’, és nagyon pozitív volt az egész beszéd.”
Musk kifejti, hogyan működik a „koordinált propaganda”:
„A mainstream média ugyanazt mondja ugyanabban az időben, ugyanazokat a kifejezéseket használva. Még csak arra sem veszik a fáradságot, hogy szinonimaszótárt vegyenek elő.”
Példaként hozza fel, hogy a Biden-Trump vita előtt hirtelen minden médiafelületen ugyanazt a „sharp as a tack” (éles, mint egy rajzszög) kifejezést használták Biden jellemzésére:
„Ki mond olyat, hogy ‘sharp as a tack’? Ez nem egy gyakori kifejezés… Nem szokás élő adásban többször ismételni, párhuzamosan, több ember által. Ez furcsa, 100%-ig koordinált.”
A „fegyverré alakított empátia” és a civilizációs öngyilkosság
A beszélgetés során Musk fontos gondolatot fogalmaz meg a nyugati civilizáció sebezhetőségéről:
„A nyugati civilizáció alapvető gyengesége az empátia. Az empátia kihasználása. Kihasználnak egy hibát a nyugati civilizációban, ami az empátia-válasz.”
Musk bevezeti a „weaponized empathy” (fegyverré alakított empátia) fogalmát:
„Az empátia jó, de átgondoltan, és nem szabad robotként beprogramozva működnünk. Észre kell vennünk, amikor az empátiát eszközként használják ellenünk.”
Rogan és Musk egyetértenek abban, hogy ez a jelenség a nyugati társadalmak egyik legnagyobb veszélye:
„Civilizációs, öngyilkos empátiánk van… Annyi empátia van, hogy ténylegesen öngyilkosságot követsz el.”
Musk szerint fontos az empátia, de azt a civilizáció egészére kell alkalmazni, nem pedig hagyni, hogy manipulációs eszközként használják a civilizáció lerombolására.
A Tesla alapítása – A tévhitek tisztázása
A beszélgetés során Joe Rogan és Elon Musk kitérnek a Tesla alapításával kapcsolatos széles körben elterjedt tévhitre. Rogan felhozza a témát:
„Nem volt már egy prototípus, amikor csatlakoztál?”
Musk egyértelműen tisztázza a helyzetet:
„”Nem volt még egy prototípus sem. Még csak alkalmazottak sem voltak… A Tesla nem létezett semmilyen érdemleges formában… JB Straubel csatlakozott három másik emberhez, nem volt autó, nem volt semmi.”
Rogan megjegyzi, hogy ez ellentétes a közkeletű narratívával, hogy nem Elon alapította a Teslát. Musk erre nevetve reagál, jelezve, mennyire abszurdnak tartja ezt a tévhitet, kellően ellensúlyozva azt a gyakran felmerülő, alapvetően téves állítást, miszerint Musk csak felvásárolta a már létező Teslát és az „alapító” címet, nem pedig ténylegesen felépítette a vállalatot a semmiből.
Department of Government Efficiency (DOGE)
A beszélgetés egyik központi témája a Musk által vezetett DOGE, amelynek célja a kormányzati pazarlás és csalás feltárása. Musk elmagyarázza, hogy a DOGE eredetileg egy viccnek indult, egy mém volt, de most komoly munkát végez.
„Azért fektetek ennyi energiát ebbe, mert úgy gondolom, hogy ez egy nagyon súlyos helyzet. Ez nem… ez nem opcionális alapvetően. Amerika a csőd felé tart. Ez egyszerűen nem történhet meg.”
Musk konkrét példákkal szolgál a feltárt problémákról:
„Az amerikai kincstárban lévő fő fizetési számítógépet Pam-nek hívják… Ez felelős majdnem 5 billió dollárnyi kifizetésért évente, nagyjából óránként egymilliárd dollár. Amikor odamentünk és megnéztük ezeket a kifizetéseket… a kifizetéseknek nem volt semmilyen kifizetési kategóriakódja, és nem volt leírás a kifizetéseken. Alapvetően nyomon követhetetlen üres csekkek.”
Musk említést tesz a Federal Reserve szerepéről és a kincstárral való együttműködésükről:
„A mi ajánlásunk a pénzügyminisztériumnak és a Federal Reserve-nek az volt, hogy tegyék a kifizetési kategória kódokat kötelezővé, ne opcionálissá, és legyen valamilyen magyarázat a kifizetés céljáról. Nem ítéljük meg a magyarázat minőségét, de legyen valamilyen magyarázat arra, hogy miért történik ez a kifizetés. Ez egy radikális változás a rendszerben, amit most vezetnek be.”
„Ha egy nyilvános vállalat így működne, azon nyomban kizárnák a tőzsdéről, és a vezetőséget börtönbe zárnák. A kormányzatnál pedig ez a norma.”
Elon megemlít egy olyan esetet, ahol folytatódtak kifizetések annak ellenére, hogy már régen le kellett volna állítani őket. Konkrétan beszél olyan esetekről, ahol:
„Sok olyan kifizetés van, ahol valaki egyszerűen jóváhagyta a kifizetést, de aztán az a kifizetési tisztviselő munkahelyet váltott, nyugdíjba ment vagy meghalt… és a kifizetések csak folytatódnak.”
„Olyan, mintha elfelejtenéd lemondani az edzőtermi tagságodat vagy valami hasonlót, csak képzeld el, hogy az edzőtermi tagságod évi 20 milliárd dollár.”
Musk azt magyarázta, hogy ezek az automatizált kifizetések egyszerűen tovább folytatódnak, mert senki sem állítja le őket vagy vizsgálja felül a szükségességüket. Ez szerinte a kormányzati pazarlás egyik alapvető forrása – kifizetések, amelyeket valaki régen jóváhagyott, majd az a személy már nincs is pozícióban, de a pénz továbbra is áramlik, mert a rendszerben nincs beépített felülvizsgálati mechanizmus vagy időszakos jóváhagyási követelmény.
„Csak a Social Security adatbázis alapvető keresésével találtunk 20 millió halott embert élőként megjelölve… Úgy tűnik, a csalás nagy része nem közvetlenül a Social Security kifizetésekből származik, hanem mivel élőként vannak jelölve a Social Security adatbázisban, így kaphatnak rokkantsági segélyt, munkanélküli segélyt, hamis egészségügyi kifizetéseket és egyéb dolgokat.”
Musk nem habozik kimondani, hogy véleménye szerint a teljes rendszer alapvetően problémás, és a probléma csak rosszabbodni fog:
„Alapvetően az emberek sokkal tovább élnek, mint amire számítottak, és kevesebb baba születik. Így több nyugdíjas van, akik hosszú ideig élnek és nyugdíjkifizetéseket kapnak.”
Példa a kormányzati elszámoltathatóság hiányára Elon szavaival:
„Azt hiszem, Collins szenátor mesélte, hogy adott a haditengerészetnek 12 milliárd dollárt több tengeralattjáróra, és nem kaptak több tengeralattjárót. Aztán tartott egy meghallgatást, hogy ‘hová tűnt a 12 milliárd?’, és azt válaszolták, ‘nem tudjuk’.”
A kormányzati pazarlás alapvető okait Milton Friedman elméletével magyarázza:
„Olyan ez, mint amit Milton Friedman mondott: a pénzt legrosszabbul akkor költik el, amikor valaki más pénzét költöd olyan emberekre, akiket nem ismersz. Mennyire fogsz törődni vele? És ez a szövetségi kormányzat.”
NGO-k mint a korrupció eszközei
Musk részletesen elmagyarázza, hogyan működnek a nem-kormányzati szervezetek (NGO-k) a kormányzati korrupció eszközeként:
„Az egész NGO dolog egy rémálom… És ez egy oximoron, mert ha van egy kormány által finanszírozott nem-kormányzati szervezet, akkor az egyszerűen egy kormány által finanszírozott szervezet.”
„Az NGO-knak kiutalt támogatásoknál gyakorlatilag nincsenek követelmények… Ez egy óriási korrupciós gépezet.”
Egy konkrét példát is említ:
„Láttunk olyan esetet, ahol észrevettük, hogy egy személy 1,9 milliárd dollárt kapott az NGO-jának, amely gyakorlatilag egy évvel ezelőtt alakult, és korábban szinte semmiféle tevékenységet nem folytatott.”
Hogyan működik a rendszer:
„Valaki felállíthat egy NGO-t viszonylag kis összegért, mint ahogy Soros György nagyon jó volt ebben… Ő egy rendszerhekker… Rájött, hogy kis mennyiségű pénzzel létrehozhat egy nonprofit szervezetet, aztán lobbizhat a politikusoknál, hogy rengeteg pénzt küldjenek ennek a nonprofit szervezetnek.”
Musk nem habozik kimondani véleményét a rendszer egészéről:
„Ez egy gigantikus átverés, talán minden idők legnagyobb csalása.”
Musk tömören összefoglalja, miért olyan nehéz megállítani ezt a rendszert:
„A pénzt kapó emberek továbbra is szeretnék kapni a pénzt.”
Ez a rövid, de lényegre törő mondat jól megragadja a kormányzati reform alapvető kihívását: azok, akik jelenleg haszonélvezői a rendszernek, természetesen ellenállnak minden olyan változtatásnak, ami megszüntetné vagy csökkentené a számukra folyósított pénzeket.
Bevándorlás és szavazói bázis manipulálása
A beszélgetés elmélyül a bevándorlási politika és annak politikai céljai kapcsán. Musk szerint a jelenlegi rendszer szándékosan vonzza és tartja az országban az illegális bevándorlókat, hogy azok később szavazókká válhassanak. Konkrét példaként említi:
„A FEMA – az az ügynökség, amelynek az amerikiakat kellene támogatnia természeti katasztrófák miatti szükséghelyzetben – luxusszállodákért fizetett illegális bevándorlóknak New Yorkban.”
A politikai motivációkról:
„Valójában csak idő kérdése… a hét billenő államban gyakran a győzelem margója kb. 20.000 szavazat. Ha 200.000 illegális bevándorlót helyezel oda, akik 80%-os valószínűséggel fognak szavazni, és csak idő kérdése, mikor válnak állampolgárokká, akkor ezek a billenő államok a jövőben nem lesznek billenő államok.”
Musk egyértelműen kifejti, hogy szerinte ez egy szándékos stratégia az egypártrendszer kialakítására:
„Ha nem lett volna a DOGE, és ha a gépezet, amelynek Kamala Harris csak a bábja volt, nyert volna, ez történt volna. További négy évük lett volna ahhoz, hogy elég illegális bevándorlót legalizáljanak a billenő államokban, hogy azok már ne legyenek billenő államok.”
„Akkor megnyernék az elnökválasztást, a képviselőházat, a szenátust és az elnökséget… Aztán még több illegális bevándorlót importálnának, hogy megszilárdítsák ezt az eredményt. Alapvetően ami Kaliforniában történt.”
Musk továbbmegy, és kifejti, hogy ez a stratégia a demokrácia végét jelentené:
„Ez Amerika demokráciájának a végét jelentette volna. Ezért álltam ki olyan keményen Trump mellett. Különben ez lett volna a vég. És ezért olyan eltökélt a demokrata gépezet, hogy elpusztítson engem.”
Musk aggodalmát fejezi ki a centralizált kontroll további eszközeivel kapcsolatban is:
„Valószínűleg bevezetnének valamilyen digitális jegybankpénzt (CBDC-t), valamilyen társadalmi kreditpont-rendszert és cenzúrát, persze.”
Rogan egyetért, és hozzáteszi, hogy „ugyanazok az emberek” tennék mindezt, csak a kedves, együttérző, progresszív emberek álarca mögé bújva, míg az eredmény ugyanaz lenne: kontroll és centralizált hatalom.
Kalifornia példájáról:
„Kalifornia ingyenessé tette az egészségügyi ellátást az illegális bevándorlók számára tavaly. És ez nyilvánvalóan óriási mágnes még több illegális bevándorló számára.”
A demokrácia veszélyeztetéséről:
„Nem segíti a helyzetet, hogy Kalifornia és New York illegálissá tette a személyi igazolvány kérését szavazáskor. Csak hogy mindenki értse, Kaliforniában és New Yorkban nem szabad megmutatnod a személyi igazolványodat, még akkor sem, ha te azt akarod.”
LMBTQ témák és nemváltoztató beavatkozások állami támogatása
A kormányzati finanszírozással kapcsolatban említenek olyan eseteket, amikor az amerikai segélyprogramok (US Aid) vitatható célokat támogattak:
„Aztán ott van a propagandatrükk, az agymosás, hogy ‘US Aid’-nek hívják az Egyesült Államok Nemzetközi Fejlesztési Ügynöksége (United States Agency for International Development) helyett, ami úgy hangzik, mintha éhező embereket etetnének… és aztán kiderül, hogy valójában 250 millió dollár megy transznemű állatkísérletekre, szó szerint állatok csonkítására.”
Később említést tesznek arról is, hogy szerintük egyes kormányzati szervezetekbe (például az NSA-be) beszivárogtak bizonyos LMBTQ-témákra fókuszáló csoportok:
„Több mint 100 hírszerzési dolgozót fognak kirúgni szexuálisan explicit üzenetek miatt az NSA csevegőszobáiban… Az alkalmazottak, akik részt vettek a nemzetbiztonsági ügynökség obszcén, pornográf és szexuálisan explicit csevegőszobáiban – az adófizetők pénzéből.”
Epstein-akták és titkolt információk
Rogan és Musk kifejezik frusztrációjukat az Epstein-akták késedelmes nyilvánosságra hozatalával kapcsolatban, és feltevéseket fogalmaznak meg arról, miért késlekednek a hatóságok. Musk konkrét neveket is említ az Epstein-ügy kapcsán:
„Ismert FTX-ügyfelek, akik nyilvánvalóan rendkívül befolyásosak, politikailag és nagyon gazdagok… erőteljesen dolgoznak Trump elpusztításán. Bill Clinton és Reed Hoffman és néhányan mások, de ez a három.”
Rogan felteszi a kérdést:
„Miért akarta Reed Hoffman annyira elpusztítani Trumpot? Gondolod, azért, mert aggódnak, hogy kijön a lista?”
Musk egyetért:
„Ez az egyik ok, igen.”
Musk és Rogan egyértelmű logikai ellentmondást látnak a jelenlegi helyzetben:
„Főleg, hogy Ghislaine Maxwell börtönben van szexkereskedelem miatt. Mert ugye szexkereskedelem történt. Börtönben van érte. Szóval kik az ügyfelek? Hogyan lehet valakit börtönbe zárni, és még csak meg sem nevezni az ügyfeleket? Ez elég őrülten hangzik.”
Rogan hozzáteszi, hogy megdöbbentő, hogy eddig sikerült visszatartani az információkat, míg Musk hangsúlyozza, hogy véleménye szerint az emberek frusztráltak lennének, ha senkit sem állítanának bíróság elé az Epstein-klienslista miatt.
Musk szerint az új kinevezett tisztviselőknek időt kell adni:
„Azt gondolom, hogy Pam Bondi és Kash Patel nagyszerűek, de épp most érkeztek oda… és nem barátságos környezetben vannak. Ha hirtelen egy hajó kapitányává neveznek ki, de a legénység korábban az ellenséged volt…”
Felvetik a bizonyítékok esetleges megsemmisítésének lehetőségét:
„Van egy valós félelem, mely szerint valaki megsemmisíti a bizonyítékokat, és folyamatosan ezeket az alátámasztás nélküli történeteket hallod, hogy FBI-emberek… Az FBI személyzetének a leánya a vezető ügyész a New York déli körzetében… mi van, ha van valami, ami rossz színben tünteti fel az apját?”
JFK-akták és kormányzati átláthatóság
A beszélgetés kitér a JFK-merénylettel kapcsolatos akták nyilvánosságra hozatalának késedelmére is. Musk megemlíti, hogy állítólag Trump azt mondta, „ha látnád, amit nekem mutattak, te sem hoznád nyilvánosságra.”
Rogan frusztrációját fejezi ki:
„Mi a rohadt életről beszélünk? Mi van benne még mindig, ami ennyire terhelő lehet? Feltételezve, hogy 1963-as papírokról van szó, mi van még benne, ami annyira terhelő lehet?”
Ez a rész a kormányzati átláthatóság szélesebb témáját érinti, amely összhangban van a DOGE céljával, hogy fényt derítsen a kormányzati működésre.
A Nemzetközi Űrállomáson rekedt űrhajósok mentése
Musk elmagyarázza, hogy a Nemzetközi Űrállomáson rekedt űrhajósokat, akik nyolc hónapja vannak fent a tervezett nyolc nap helyett, a SpaceX fogja megmenteni. Érdekes politikai hátteret is felfed:
„Felajánlottuk, hogy korábban visszahozzuk őket, de a Biden-adminisztráció elutasította ezt… politikai okokból… Egy kicsit politikai labdává vált… a visszatérés dátumát a beiktatás dátuma utánra tolták.”
Musk szerint a SpaceX az egyetlen, aki biztonságosan vissza tudja hozni az űrhajósokat, mivel a NASA arra a következtetésre jutott, hogy a Boeing űrhajója nem elég biztonságos.
Elon elmondta, hogy a Biden-adminisztráció egyébként hatalmas pert indított a SpaceX ellen, mert nem vettek fel menedékkérőket (asylum seekers).
A paradoxon abban rejlett, hogy két ellentmondó jogszabály létezett:
- Volt egy törvény, amely szerint kötelező lenne menedékkérőket felvenni
- Ugyanakkor létezett egy másik törvény is (International Traffic in Arms Regulations), amely előírja, hogy fejlett fegyvertechnológiával foglalkozó cégek, mint a SpaceX, csak állandó lakosokat (permanent residents) alkalmazhatnak nemzetbiztonsági okokból
Musk szavaival: „Egyszerre legális és illegális menedékkérőket felvenni”, mivel egy menedékkérő nem állandó lakos. Így a SpaceX jogilag lehetetlen helyzetbe került, hiszen ha felvesz menedékkérőket, megsérti a fegyvertechnológiára vonatkozó szabályozást, ha pedig nem vesz fel, akkor a másik törvényt sérti meg.
Musk szerint ez a per egyértelműen politikai indíttatású volt, és megemlítette, hogy Reed Hoffman, egy jelentős demokrata adományozó és állítólag Epstein-ügyfél finanszírozta.
A perről megjegyezte, hogy az évekig tartott, és végül nemrég elutasították.
Starship fejlesztés és a hőpajzs kihívásai
Musk részletesen elmagyarázza a Starship rakéta fejlesztésének technikai kihívásait, különösen az újrafelhasználható hőpajzs fejlesztésének nehézségeit:
„Senki sem fejlesztett ki valaha teljesen újrafelhasználható orbitális hőpajzsot… Amikor orbitális sebességről visszatérsz, lángoló meteorként jössz be, egyszerűen csak egy tomboló tűzgolyó vagy.”
A hőpajzs anyagtudományi kihívásairól:
„Pontosan a megfelelő anyagkombináció kell… a megfelelő molekulák a megfelelő formában, és aztán tökéletesen kell felhelyezni ezt a hőpajzsot a rakétára, hiba nélkül.”
„Alapvetően üveg és zafír, nagyon finom szálak pontosan a megfelelő geometriában, speciális bevonatokkal… hogy a hőpajzs csempe újrafelhasználható legyen… ne olvadjon meg… és ne legyen annyira törékeny, hogy megsérüljön felemelkedéskor vagy leszálláskor.”
Musk kifejti, milyen jelentősége van az újrafelhasználható rakétának:
„Miután teljes és gyors újrafelhasználhatóságot érsz el, az űrhöz való hozzáférés költsége a századára csökken. Bizonyos mérőszámok szerint ezerszer olcsóbb.”
Mars-kolónia és az emberiség jövője
Musk részletesen beszél a Marsra küldendő Starship rakétákról és a kolonizáció terveiről:
„Az alapértelmezett terv az, hogy remélhetőleg több Starshipet küldünk a Marsra jövő év végén… Először csak próbálunk leszállni a Marson, és megnézzük, sikeres-e a leszállás.”
A Mars-kolónia méretéről és céljairól:
„Nagyjából egymillió tonna szükséges a Mars felszínére, talán egymillió ember, ilyesmi, hogy ténylegesen civilizációnk legyen.”
Konkrét időkeretet is becsül a Mars önfenntartóvá válására:
„Azt hiszem, kb. 15 Föld-Mars szinkronizációs esemény alatt meg tudjuk csinálni, szóval nagyjából 30 év… ha minden szinkronizációs eseménynél exponenciálisan növekszik a Marsra küldött emberek és rakományok száma.”
Hangsúlyozza ennek civilizációs jelentőségét:
„Most vagyunk először a Föld 4,5 milliárd éves történetében abban a helyzetben, hogy kiterjeszthetjük a tudatosságot otthonunkon túlra… Ez az ablak hosszú ideig nyitva lehet, vagy csak rövid ideig. Remélem, hosszú ideig nyitva lesz, de lehet, hogy csak rövid ideig, és biztosítanunk kell, hogy kiterjesztjük a tudatosság fényét a Marsra, mielőtt a civilizáció kihuny vagy hanyatlik.”
Népességcsökkenés mint egzisztenciális veszély
A beszélgetés során Musk kitér a népességcsökkenés problémájára, amit a civilizáció egyik legnagyobb fenyegetésének tart. Konkrét példákat hoz fejlett országokból:
„A jelenlegi születési rátákkal három generáció múlva Korea a jelenlegi méretének körülbelül 4%-a lesz. Ez őrület. Talán még annál is kevesebb. Csak a helyettesítési ráta harmadával vannak, így ha három generációd van, az a jelenlegi népességed 1/27-ede, ami 3%.”
Elon hangsúlyozza, hogy ez a folyamat gyorsabban zajlik, mint sokan gondolnák:
„A népességcsökkenés gyorsan történik. Szóval ha a helyettesítési ráta harmadánál vagy, három generáció múlva a jelenlegi népességed 3%-ánál tartasz.”
Japán hasonló problémákkal küzd. Ezeket az országokat a „felnőtt pelenkákban, nyöszörgéssel, nem robbanással” való kihalás veszélyezteti, ami a civilizáció lehetséges végének egyik forgatókönyve.
Ez a téma szorosan összefügg Elon Musk Mars-kolonizációs terveivel, mivel szerinte időversenyben vagyunk, hogy önfenntartóvá tegyük a Mars-kolóniát, mielőtt a Föld civilizációja hanyatlásnak indulna – akár külső katasztrófa, akár népességcsökkenés miatt.
Mesterséges intelligencia fejlődése és kockázatai
Amikor Elon a Mars-űrhajók anyagtudományi kihívásairól beszél:
„Mindezt egyébként AI nélkül csináltuk. Szóval remélhetőleg a jövőbeli AI-ok értékelni fogják ezt: ‘nem rossz egy csomó majomtól’.”
Musk hangsúlyozza, hogy az AI fejlődése exponenciális mértékben halad, és hamarosan jelentős mérföldköveket ér el:
„Azt gondolom, hogy olyan valami felé haladunk, ami okosabb, mint bármelyik ember, okosabb, mint a legokosabb ember, talán már jövőre vagy ilyesmi, néhány éven belül.”
Az időkeretről beszélve még pontosabban fogalmaz:
„Van egy szint ezen túl, amikor okosabbá válik, mint az összes ember együttvéve, ami 2029 vagy 2030 körül várható.”
Musk nemrég épp a Terminator 2 filmet nézte, és viccelődve megjegyzi:
„Egyébként a Terminator cselekménye egész jól összeáll. És azt hiszem, az AI 2029 körül pusztítja el a világot a filmben. Szóval menetrend szerint haladunk.”
OpenAI és a Grok létrehozásának háttere
„Az OpenAI létrehozása az én ötletem volt. Én neveztem el OpenAI-nak, mint nyílt forráskódú mesterséges intelligencia. Erről kapta a nevét. Most pedig zárt forráskódú és maximális profitú. Olyan, mintha… bizonyos szempontból azt gondolom, hogy a valóság az irónia maximalizálója.”
Musk elmagyarázza, hogy az eredeti szándéka az volt, hogy ellensúlyt teremtsen a Google-lal szemben:
„Valami olyasmit akartam indítani, ami a Google ellentéte, mert aggódtam, hogy a Google nem fordít elég figyelmet az AI-biztonságra. Szóval mi a Google ellentéte? Egy nonprofit, nyílt forráskódú AI. Most pedig az OpenAI zárt forráskódú, maximum profitra törekvő AI.”
Musk kifejezi aggodalmát a más nagy AI-cégek, mint az OpenAI és a Google által fejlesztett modellek politikai elfogultsága miatt, és elmagyarázza a Grok létrehozásának okát:
„A Grok legalább törekvésében egy maximálisan igazságkereső AI, még akkor is, ha ez az igazság politikailag inkorrekt.”
Példaként hoz fel problémás elfogultságokat:
„Emlékszel azokra az őrült dolgokra az OpenAI-tól és a Google Geminitől, amikor azt mondják, hogy ‘generálj egy képet az alapító atyákról’, és generál egy képet különböző nőkkel? Ez nem helyes.”
Az AI jövőjének lehetséges kimenetelei
Az AI fejlődésének potenciális kimenetelével kapcsolatban Musk meglepően optimista, bár hangsúlyozza a kockázatokat is:
„Azt gondolom, a jó kimenetel valószínűsége körülbelül 80%.”
Ugyanakkor kiemeli, hogy a végeredmény valószínűleg szélsőséges lesz, középút nélkül:
„Szerintem vagy szuper fantasztikus lesz, vagy szuper rossz lesz. „
Musk kifejti aggodalmait a „woke” értékrenddel programozott AI-ok kapcsán:
„Ha beprogramozol egy AI-t és azt mondod, hogy az egyetlen elfogadható kimenetel egy sokszínű kimenetel, és ez az AI számára egy kötelező parancs, akkor olyan helyzetbe kerülhetsz, ahol azt mondja, hogy ‘túl sok fehér férfi van hatalmi pozícióban, egyszerűen kivégezzük őket’.”
Mém coinok mint modern kaszinók
A beszélgetés egy pontján kitérnek a mém coinokra. Musk világosan elmagyarázza, hogyan tekint a mém coinokra:
„Ez teljesen olyan, mint amikor kaszinóba mész. Ha arra számítasz, hogy nyersz a kaszinóban, bolond vagy. Szerintem ha arra számítasz, hogy nyersz a mém coinokon, bolond vagy. Nem fogsz nyerni a mém coinokon.”
Ugyanakkor hozzáteszi:
„De ha kis összeggel szeretnél játszani és hullámokat lovagolni, nyerni egy kicsit és veszíteni egy kicsit, ha szórakozni akarsz és játszani akarsz, akkor játssz mém coinokkal, de ne tedd fel az életedet egy mém coinra.”
Federal Reserve és a nemzeti adósság
A beszélgetés során Musk kitér a Federal Reserve és a nemzeti adósság aggasztó helyzetére is:
„A probléma az, hogy a kamatfizetések a nemzeti adósságra meghaladják a védelmi minisztérium költségvetését, ami igazán döbbenetes. Több mint egybillió dollárt fizetünk kamatként a nemzeti adósságra.”
Elon hangsúlyozza, hogy a helyzet fenntarthatatlan és veszélyezteti az ország gazdasági stabilitását:
„Amikor annyi pénzt költünk, hogy az ország csődbe megy, akkor valóban le kell állnunk a pénzköltéssel, hacsak nem vagyunk biztosak benne, hogy jó értéket képvisel.”
Ez a téma szorosan kapcsolódik a DOGE munkájához, hiszen a pazarlás és a csalás csökkentése közvetlenül befolyásolja a költségvetési hiányt és az ország pénzügyi stabilitását.
Személyes biztonsági aggodalmak
A beszélgetés során Elon többször utal arra, hogy az általa végzett kormányzati korrupcióellenes munka miatt veszélyben lehet az élete. Megemlíti, hogy korábban már két férfi is megpróbálta megölni Austinban, még mielőtt a „propaganda hullám” elérte volna, illetve, hogy enyhén szólva halálos fenyegetéseket kap. A beszélgetés során röviden kitérnek a Trump elnök elleni merényletkísérletre is, amelynek körülményeit mindketten gyanúsnak találják.
Musk kifejezi aggodalmát, hogy a mainstream médiában róla terjesztett negatív hírek növelik a személyes biztonsági kockázatát:
„Mostanra azt hiszem, sok homicid mániákus listájának tetején vagyok, és minél többet beszél rólam a mainstream média ilyen módon… annál inkább úgy hangzik, hogy ha megölsz, akkor hős vagy.”
Kormányzati reform és a jövő
A beszélgetés végén Musk és Rogan hangsúlyozzák a rendszerszintű reformok szükségességét. Musk kifejti a DOGE átláthatósági törekvéseit:
„Ha az emberek tudni akarják, mit vág meg a DOGE… minden tételét láthatják a doge.gov oldalon. Láthatják, mennyi pénzt takarítottunk meg.”
„Az én kihívásom számukra: mutassanak rá, mely kifizetések helytelenek. Menjenek végig rajtuk, melyik tétel helytelen, magyarázzák el ezt a tételt a nyilvánosságnak. Nem fogják tudni.”
Musk kifejti, miért nehéz a rendszert megreformálni:
„A valódi fenyegetés itt a bürokráciára irányul… Általában a választott tisztviselőinknek nagyon-nagyon kevés hatalmuk van a bürokráciához képest.”
„A DOGE a bürokrácia számára jelent fenyegetést… Ez az első alkalom, hogy a forradalom ténylegesen sikeres lehet, hogy visszaadhatjuk a hatalmat az embereknek a bürokrácia hatalma helyett.”
A beszélgetés azzal az érzéssel zárul, hogy bár az ellenállás hatalmas, a jelenlegi kormányzat egyedülálló lehetőséget kínál a régóta fennálló rendszerszintű problémák kezelésére.