Joe Rogan és Elon Musk beszélgetésének részletes összefoglalója

Joe Rogan és Elon Musk beszélgetése

Elon Musk 2025 februárjában újra Joe Rogan podcastjának vendége volt. Ez a részletes összefoglaló az alábbi 191 perces felvétel alapján készült.

Média megbízhatósága és információs káosz

Egy rövid poénkodást követően mindketten egyetértenek abban, hogy az információs környezet annyira szennyezetté vált, hogy már szinte lehetetlen eldönteni, mi igaz és mi nem. Aggodalmukat fejezik ki amiatt, hogy az emberek hajlamosak minden kritika nélkül elfogadni olyan információkat, amelyek illeszkednek a már meglévő világképükhöz.

Mars és civilizációnk jövője

A beszélgetés hamar a Mars felé fordul, ahol egy nemrég felfedezett négyszögletű struktúráról vitatkoznak. Musk nyitott a lehetőségre, hogy ez egy rég letűnt idegen civilizáció nyoma lehet. Joe Rogan felvetésére, hogy esetleg titkos földi fejlesztés lehet, Elon Musk határozottan válaszol:

„Mivel a SpaceX rendelkezik a világ legfejlettebb rakéta technológiájával, szerintem tudnék róla.”

Musk kifejti, miért gondolja, hogy az emberiségnek több bolygóra van szüksége:

„Véleményem szerint el kellene jutnunk a Marsra. Nem átköltözés céljából, hanem egy második bolygónkként kéne szolgálnia a civilizáció megőrzése érdekében. Mert hipotetikusan… talán azok egy rég halott civilizáció romjai, és ez valószínűleg megtörténik majd a Földdel is valamikor. Csak idő kérdése, mikor csapódik be egy aszteroida, vagy semmisítjük meg magunkat nukleáris háborúval…”

Biológiai fenyegetések és veszélyes vírusfejlesztések

Mindketten aggodalmuknak adnak hangot a wuhani laboratóriumban folyó kutatások miatt, ahol állítólag 30%-os halálozási rátával rendelkező víruson dolgoznak.

Musk egyértelműen kijelenti:

„Szerintem fel kéne hagynunk a genetikailag szuper vírusok létrehozási kísérleteivel. Ez őrültség.”

Rogan hozzáteszi, hogy a vírusfejlesztés folytatása érthetetlen, különösen hogy a COVID-19 világjárvány után sem állították le ezeket a kutatásokat.

Politikai támadások és a média elfogultsága

Musk felidézi, hogyan vádolta meg őt a mainstream média náci karlendítéssel:

„Nyilvánvalóan a legpozitívabb szellemben tettem… Nyilván olyan céllal, negatív módon. Szó szerint azt mondtam, hogy ‘a szívem értetek dobog’, és nagyon pozitív volt az egész beszéd.”

Musk kifejti, hogyan működik a „koordinált propaganda”:

„A mainstream média ugyanazt mondja ugyanabban az időben, ugyanazokat a kifejezéseket használva. Még csak arra sem veszik a fáradságot, hogy szinonimaszótárt vegyenek elő.”

Példaként hozza fel, hogy a Biden-Trump vita előtt hirtelen minden médiafelületen ugyanazt a „sharp as a tack” (éles, mint egy rajzszög) kifejezést használták Biden jellemzésére:

„Ki mond olyat, hogy ‘sharp as a tack’? Ez nem egy gyakori kifejezés… Nem szokás élő adásban többször ismételni, párhuzamosan, több ember által. Ez furcsa, 100%-ig koordinált.”

A „fegyverré alakított empátia” és a civilizációs öngyilkosság

A beszélgetés során Musk fontos gondolatot fogalmaz meg a nyugati civilizáció sebezhetőségéről:

„A nyugati civilizáció alapvető gyengesége az empátia. Az empátia kihasználása. Kihasználnak egy hibát a nyugati civilizációban, ami az empátia-válasz.”

Musk bevezeti a „weaponized empathy” (fegyverré alakított empátia) fogalmát:

„Az empátia jó, de átgondoltan, és nem szabad robotként beprogramozva működnünk. Észre kell vennünk, amikor az empátiát eszközként használják ellenünk.”

Rogan és Musk egyetértenek abban, hogy ez a jelenség a nyugati társadalmak egyik legnagyobb veszélye:

„Civilizációs, öngyilkos empátiánk van… Annyi empátia van, hogy ténylegesen öngyilkosságot követsz el.”

Musk szerint fontos az empátia, de azt a civilizáció egészére kell alkalmazni, nem pedig hagyni, hogy manipulációs eszközként használják a civilizáció lerombolására.

A Tesla alapítása – A tévhitek tisztázása

A beszélgetés során Joe Rogan és Elon Musk kitérnek a Tesla alapításával kapcsolatos széles körben elterjedt tévhitre. Rogan felhozza a témát:

„Nem volt már egy prototípus, amikor csatlakoztál?”

Musk egyértelműen tisztázza a helyzetet:

„”Nem volt még egy prototípus sem. Még csak alkalmazottak sem voltak… A Tesla nem létezett semmilyen érdemleges formában… JB Straubel csatlakozott három másik emberhez, nem volt autó, nem volt semmi.”

Rogan megjegyzi, hogy ez ellentétes a közkeletű narratívával, hogy nem Elon alapította a Teslát. Musk erre nevetve reagál, jelezve, mennyire abszurdnak tartja ezt a tévhitet, kellően ellensúlyozva azt a gyakran felmerülő, alapvetően téves állítást, miszerint Musk csak felvásárolta a már létező Teslát és az „alapító” címet, nem pedig ténylegesen felépítette a vállalatot a semmiből.

Department of Government Efficiency (DOGE)

A beszélgetés egyik központi témája a Musk által vezetett DOGE, amelynek célja a kormányzati pazarlás és csalás feltárása. Musk elmagyarázza, hogy a DOGE eredetileg egy viccnek indult, egy mém volt, de most komoly munkát végez.

„Azért fektetek ennyi energiát ebbe, mert úgy gondolom, hogy ez egy nagyon súlyos helyzet. Ez nem… ez nem opcionális alapvetően. Amerika a csőd felé tart. Ez egyszerűen nem történhet meg.”

Musk konkrét példákkal szolgál a feltárt problémákról:

„Az amerikai kincstárban lévő fő fizetési számítógépet Pam-nek hívják… Ez felelős majdnem 5 billió dollárnyi kifizetésért évente, nagyjából óránként egymilliárd dollár. Amikor odamentünk és megnéztük ezeket a kifizetéseket… a kifizetéseknek nem volt semmilyen kifizetési kategóriakódja, és nem volt leírás a kifizetéseken. Alapvetően nyomon követhetetlen üres csekkek.”

Musk említést tesz a Federal Reserve szerepéről és a kincstárral való együttműködésükről:

„A mi ajánlásunk a pénzügyminisztériumnak és a Federal Reserve-nek az volt, hogy tegyék a kifizetési kategória kódokat kötelezővé, ne opcionálissá, és legyen valamilyen magyarázat a kifizetés céljáról. Nem ítéljük meg a magyarázat minőségét, de legyen valamilyen magyarázat arra, hogy miért történik ez a kifizetés. Ez egy radikális változás a rendszerben, amit most vezetnek be.”

„Ha egy nyilvános vállalat így működne, azon nyomban kizárnák a tőzsdéről, és a vezetőséget börtönbe zárnák. A kormányzatnál pedig ez a norma.”

Elon megemlít egy olyan esetet, ahol folytatódtak kifizetések annak ellenére, hogy már régen le kellett volna állítani őket. Konkrétan beszél olyan esetekről, ahol:

„Sok olyan kifizetés van, ahol valaki egyszerűen jóváhagyta a kifizetést, de aztán az a kifizetési tisztviselő munkahelyet váltott, nyugdíjba ment vagy meghalt… és a kifizetések csak folytatódnak.”

„Olyan, mintha elfelejtenéd lemondani az edzőtermi tagságodat vagy valami hasonlót, csak képzeld el, hogy az edzőtermi tagságod évi 20 milliárd dollár.”

Musk azt magyarázta, hogy ezek az automatizált kifizetések egyszerűen tovább folytatódnak, mert senki sem állítja le őket vagy vizsgálja felül a szükségességüket. Ez szerinte a kormányzati pazarlás egyik alapvető forrása – kifizetések, amelyeket valaki régen jóváhagyott, majd az a személy már nincs is pozícióban, de a pénz továbbra is áramlik, mert a rendszerben nincs beépített felülvizsgálati mechanizmus vagy időszakos jóváhagyási követelmény.

„Csak a Social Security adatbázis alapvető keresésével találtunk 20 millió halott embert élőként megjelölve… Úgy tűnik, a csalás nagy része nem közvetlenül a Social Security kifizetésekből származik, hanem mivel élőként vannak jelölve a Social Security adatbázisban, így kaphatnak rokkantsági segélyt, munkanélküli segélyt, hamis egészségügyi kifizetéseket és egyéb dolgokat.”

Musk nem habozik kimondani, hogy véleménye szerint a teljes rendszer alapvetően problémás, és a probléma csak rosszabbodni fog:

„Alapvetően az emberek sokkal tovább élnek, mint amire számítottak, és kevesebb baba születik. Így több nyugdíjas van, akik hosszú ideig élnek és nyugdíjkifizetéseket kapnak.”

Példa a kormányzati elszámoltathatóság hiányára Elon szavaival:

„Azt hiszem, Collins szenátor mesélte, hogy adott a haditengerészetnek 12 milliárd dollárt több tengeralattjáróra, és nem kaptak több tengeralattjárót. Aztán tartott egy meghallgatást, hogy ‘hová tűnt a 12 milliárd?’, és azt válaszolták, ‘nem tudjuk’.”

A kormányzati pazarlás alapvető okait Milton Friedman elméletével magyarázza:

„Olyan ez, mint amit Milton Friedman mondott: a pénzt legrosszabbul akkor költik el, amikor valaki más pénzét költöd olyan emberekre, akiket nem ismersz. Mennyire fogsz törődni vele? És ez a szövetségi kormányzat.”

NGO-k mint a korrupció eszközei

Musk részletesen elmagyarázza, hogyan működnek a nem-kormányzati szervezetek (NGO-k) a kormányzati korrupció eszközeként:

„Az egész NGO dolog egy rémálom… És ez egy oximoron, mert ha van egy kormány által finanszírozott nem-kormányzati szervezet, akkor az egyszerűen egy kormány által finanszírozott szervezet.”

„Az NGO-knak kiutalt támogatásoknál gyakorlatilag nincsenek követelmények… Ez egy óriási korrupciós gépezet.”

Egy konkrét példát is említ:

„Láttunk olyan esetet, ahol észrevettük, hogy egy személy 1,9 milliárd dollárt kapott az NGO-jának, amely gyakorlatilag egy évvel ezelőtt alakult, és korábban szinte semmiféle tevékenységet nem folytatott.”

Hogyan működik a rendszer:

„Valaki felállíthat egy NGO-t viszonylag kis összegért, mint ahogy Soros György nagyon jó volt ebben… Ő egy rendszerhekker… Rájött, hogy kis mennyiségű pénzzel létrehozhat egy nonprofit szervezetet, aztán lobbizhat a politikusoknál, hogy rengeteg pénzt küldjenek ennek a nonprofit szervezetnek.”

Musk nem habozik kimondani véleményét a rendszer egészéről:

„Ez egy gigantikus átverés, talán minden idők legnagyobb csalása.”

Musk tömören összefoglalja, miért olyan nehéz megállítani ezt a rendszert:

„A pénzt kapó emberek továbbra is szeretnék kapni a pénzt.”

Ez a rövid, de lényegre törő mondat jól megragadja a kormányzati reform alapvető kihívását: azok, akik jelenleg haszonélvezői a rendszernek, természetesen ellenállnak minden olyan változtatásnak, ami megszüntetné vagy csökkentené a számukra folyósított pénzeket.

Bevándorlás és szavazói bázis manipulálása

A beszélgetés elmélyül a bevándorlási politika és annak politikai céljai kapcsán. Musk szerint a jelenlegi rendszer szándékosan vonzza és tartja az országban az illegális bevándorlókat, hogy azok később szavazókká válhassanak. Konkrét példaként említi:

„A FEMA – az az ügynökség, amelynek az amerikiakat kellene támogatnia természeti katasztrófák miatti szükséghelyzetben – luxusszállodákért fizetett illegális bevándorlóknak New Yorkban.”

A politikai motivációkról:

„Valójában csak idő kérdése… a hét billenő államban gyakran a győzelem margója kb. 20.000 szavazat. Ha 200.000 illegális bevándorlót helyezel oda, akik 80%-os valószínűséggel fognak szavazni, és csak idő kérdése, mikor válnak állampolgárokká, akkor ezek a billenő államok a jövőben nem lesznek billenő államok.”

Musk egyértelműen kifejti, hogy szerinte ez egy szándékos stratégia az egypártrendszer kialakítására:

„Ha nem lett volna a DOGE, és ha a gépezet, amelynek Kamala Harris csak a bábja volt, nyert volna, ez történt volna. További négy évük lett volna ahhoz, hogy elég illegális bevándorlót legalizáljanak a billenő államokban, hogy azok már ne legyenek billenő államok.”

„Akkor megnyernék az elnökválasztást, a képviselőházat, a szenátust és az elnökséget… Aztán még több illegális bevándorlót importálnának, hogy megszilárdítsák ezt az eredményt. Alapvetően ami Kaliforniában történt.”

Musk továbbmegy, és kifejti, hogy ez a stratégia a demokrácia végét jelentené:

„Ez Amerika demokráciájának a végét jelentette volna. Ezért álltam ki olyan keményen Trump mellett. Különben ez lett volna a vég. És ezért olyan eltökélt a demokrata gépezet, hogy elpusztítson engem.”

Musk aggodalmát fejezi ki a centralizált kontroll további eszközeivel kapcsolatban is:

„Valószínűleg bevezetnének valamilyen digitális jegybankpénzt (CBDC-t), valamilyen társadalmi kreditpont-rendszert és cenzúrát, persze.”

Rogan egyetért, és hozzáteszi, hogy „ugyanazok az emberek” tennék mindezt, csak a kedves, együttérző, progresszív emberek álarca mögé bújva, míg az eredmény ugyanaz lenne: kontroll és centralizált hatalom.

Kalifornia példájáról:

„Kalifornia ingyenessé tette az egészségügyi ellátást az illegális bevándorlók számára tavaly. És ez nyilvánvalóan óriási mágnes még több illegális bevándorló számára.”

A demokrácia veszélyeztetéséről:

„Nem segíti a helyzetet, hogy Kalifornia és New York illegálissá tette a személyi igazolvány kérését szavazáskor. Csak hogy mindenki értse, Kaliforniában és New Yorkban nem szabad megmutatnod a személyi igazolványodat, még akkor sem, ha te azt akarod.”

LMBTQ témák és nemváltoztató beavatkozások állami támogatása

A kormányzati finanszírozással kapcsolatban említenek olyan eseteket, amikor az amerikai segélyprogramok (US Aid) vitatható célokat támogattak:

„Aztán ott van a propagandatrükk, az agymosás, hogy ‘US Aid’-nek hívják az Egyesült Államok Nemzetközi Fejlesztési Ügynöksége (United States Agency for International Development) helyett, ami úgy hangzik, mintha éhező embereket etetnének… és aztán kiderül, hogy valójában 250 millió dollár megy transznemű állatkísérletekre, szó szerint állatok csonkítására.”

Később említést tesznek arról is, hogy szerintük egyes kormányzati szervezetekbe (például az NSA-be) beszivárogtak bizonyos LMBTQ-témákra fókuszáló csoportok:

„Több mint 100 hírszerzési dolgozót fognak kirúgni szexuálisan explicit üzenetek miatt az NSA csevegőszobáiban… Az alkalmazottak, akik részt vettek a nemzetbiztonsági ügynökség obszcén, pornográf és szexuálisan explicit csevegőszobáiban – az adófizetők pénzéből.”

Epstein-akták és titkolt információk

Rogan és Musk kifejezik frusztrációjukat az Epstein-akták késedelmes nyilvánosságra hozatalával kapcsolatban, és feltevéseket fogalmaznak meg arról, miért késlekednek a hatóságok. Musk konkrét neveket is említ az Epstein-ügy kapcsán:

„Ismert FTX-ügyfelek, akik nyilvánvalóan rendkívül befolyásosak, politikailag és nagyon gazdagok… erőteljesen dolgoznak Trump elpusztításán. Bill Clinton és Reed Hoffman és néhányan mások, de ez a három.”

Rogan felteszi a kérdést:

„Miért akarta Reed Hoffman annyira elpusztítani Trumpot? Gondolod, azért, mert aggódnak, hogy kijön a lista?”

Musk egyetért:

„Ez az egyik ok, igen.”

Musk és Rogan egyértelmű logikai ellentmondást látnak a jelenlegi helyzetben:

„Főleg, hogy Ghislaine Maxwell börtönben van szexkereskedelem miatt. Mert ugye szexkereskedelem történt. Börtönben van érte. Szóval kik az ügyfelek? Hogyan lehet valakit börtönbe zárni, és még csak meg sem nevezni az ügyfeleket? Ez elég őrülten hangzik.”

Rogan hozzáteszi, hogy megdöbbentő, hogy eddig sikerült visszatartani az információkat, míg Musk hangsúlyozza, hogy véleménye szerint az emberek frusztráltak lennének, ha senkit sem állítanának bíróság elé az Epstein-klienslista miatt.

Musk szerint az új kinevezett tisztviselőknek időt kell adni:

„Azt gondolom, hogy Pam Bondi és Kash Patel nagyszerűek, de épp most érkeztek oda… és nem barátságos környezetben vannak. Ha hirtelen egy hajó kapitányává neveznek ki, de a legénység korábban az ellenséged volt…”

Felvetik a bizonyítékok esetleges megsemmisítésének lehetőségét:

„Van egy valós félelem, mely szerint valaki megsemmisíti a bizonyítékokat, és folyamatosan ezeket az alátámasztás nélküli történeteket hallod, hogy FBI-emberek… Az FBI személyzetének a leánya a vezető ügyész a New York déli körzetében… mi van, ha van valami, ami rossz színben tünteti fel az apját?”

JFK-akták és kormányzati átláthatóság

A beszélgetés kitér a JFK-merénylettel kapcsolatos akták nyilvánosságra hozatalának késedelmére is. Musk megemlíti, hogy állítólag Trump azt mondta, „ha látnád, amit nekem mutattak, te sem hoznád nyilvánosságra.”

Rogan frusztrációját fejezi ki:

„Mi a rohadt életről beszélünk? Mi van benne még mindig, ami ennyire terhelő lehet? Feltételezve, hogy 1963-as papírokról van szó, mi van még benne, ami annyira terhelő lehet?”

Ez a rész a kormányzati átláthatóság szélesebb témáját érinti, amely összhangban van a DOGE céljával, hogy fényt derítsen a kormányzati működésre.

A Nemzetközi Űrállomáson rekedt űrhajósok mentése

Musk elmagyarázza, hogy a Nemzetközi Űrállomáson rekedt űrhajósokat, akik nyolc hónapja vannak fent a tervezett nyolc nap helyett, a SpaceX fogja megmenteni. Érdekes politikai hátteret is felfed:

„Felajánlottuk, hogy korábban visszahozzuk őket, de a Biden-adminisztráció elutasította ezt… politikai okokból… Egy kicsit politikai labdává vált… a visszatérés dátumát a beiktatás dátuma utánra tolták.”

Musk szerint a SpaceX az egyetlen, aki biztonságosan vissza tudja hozni az űrhajósokat, mivel a NASA arra a következtetésre jutott, hogy a Boeing űrhajója nem elég biztonságos.

Elon elmondta, hogy a Biden-adminisztráció egyébként hatalmas pert indított a SpaceX ellen, mert nem vettek fel menedékkérőket (asylum seekers).

A paradoxon abban rejlett, hogy két ellentmondó jogszabály létezett:

  1. Volt egy törvény, amely szerint kötelező lenne menedékkérőket felvenni
  2. Ugyanakkor létezett egy másik törvény is (International Traffic in Arms Regulations), amely előírja, hogy fejlett fegyvertechnológiával foglalkozó cégek, mint a SpaceX, csak állandó lakosokat (permanent residents) alkalmazhatnak nemzetbiztonsági okokból

Musk szavaival: „Egyszerre legális és illegális menedékkérőket felvenni”, mivel egy menedékkérő nem állandó lakos. Így a SpaceX jogilag lehetetlen helyzetbe került, hiszen ha felvesz menedékkérőket, megsérti a fegyvertechnológiára vonatkozó szabályozást, ha pedig nem vesz fel, akkor a másik törvényt sérti meg.

Musk szerint ez a per egyértelműen politikai indíttatású volt, és megemlítette, hogy Reed Hoffman, egy jelentős demokrata adományozó és állítólag Epstein-ügyfél finanszírozta.

A perről megjegyezte, hogy az évekig tartott, és végül nemrég elutasították.

Starship fejlesztés és a hőpajzs kihívásai

Musk részletesen elmagyarázza a Starship rakéta fejlesztésének technikai kihívásait, különösen az újrafelhasználható hőpajzs fejlesztésének nehézségeit:

„Senki sem fejlesztett ki valaha teljesen újrafelhasználható orbitális hőpajzsot… Amikor orbitális sebességről visszatérsz, lángoló meteorként jössz be, egyszerűen csak egy tomboló tűzgolyó vagy.”

A hőpajzs anyagtudományi kihívásairól:

„Pontosan a megfelelő anyagkombináció kell… a megfelelő molekulák a megfelelő formában, és aztán tökéletesen kell felhelyezni ezt a hőpajzsot a rakétára, hiba nélkül.”

„Alapvetően üveg és zafír, nagyon finom szálak pontosan a megfelelő geometriában, speciális bevonatokkal… hogy a hőpajzs csempe újrafelhasználható legyen… ne olvadjon meg… és ne legyen annyira törékeny, hogy megsérüljön felemelkedéskor vagy leszálláskor.”

Musk kifejti, milyen jelentősége van az újrafelhasználható rakétának:

„Miután teljes és gyors újrafelhasználhatóságot érsz el, az űrhöz való hozzáférés költsége a századára csökken. Bizonyos mérőszámok szerint ezerszer olcsóbb.”

Mars-kolónia és az emberiség jövője

Musk részletesen beszél a Marsra küldendő Starship rakétákról és a kolonizáció terveiről:

„Az alapértelmezett terv az, hogy remélhetőleg több Starshipet küldünk a Marsra jövő év végén… Először csak próbálunk leszállni a Marson, és megnézzük, sikeres-e a leszállás.”

A Mars-kolónia méretéről és céljairól:

„Nagyjából egymillió tonna szükséges a Mars felszínére, talán egymillió ember, ilyesmi, hogy ténylegesen civilizációnk legyen.”

Konkrét időkeretet is becsül a Mars önfenntartóvá válására:

„Azt hiszem, kb. 15 Föld-Mars szinkronizációs esemény alatt meg tudjuk csinálni, szóval nagyjából 30 év… ha minden szinkronizációs eseménynél exponenciálisan növekszik a Marsra küldött emberek és rakományok száma.”

Hangsúlyozza ennek civilizációs jelentőségét:

„Most vagyunk először a Föld 4,5 milliárd éves történetében abban a helyzetben, hogy kiterjeszthetjük a tudatosságot otthonunkon túlra… Ez az ablak hosszú ideig nyitva lehet, vagy csak rövid ideig. Remélem, hosszú ideig nyitva lesz, de lehet, hogy csak rövid ideig, és biztosítanunk kell, hogy kiterjesztjük a tudatosság fényét a Marsra, mielőtt a civilizáció kihuny vagy hanyatlik.”

Népességcsökkenés mint egzisztenciális veszély

A beszélgetés során Musk kitér a népességcsökkenés problémájára, amit a civilizáció egyik legnagyobb fenyegetésének tart. Konkrét példákat hoz fejlett országokból:

„A jelenlegi születési rátákkal három generáció múlva Korea a jelenlegi méretének körülbelül 4%-a lesz. Ez őrület. Talán még annál is kevesebb. Csak a helyettesítési ráta harmadával vannak, így ha három generációd van, az a jelenlegi népességed 1/27-ede, ami 3%.”

Elon hangsúlyozza, hogy ez a folyamat gyorsabban zajlik, mint sokan gondolnák:

„A népességcsökkenés gyorsan történik. Szóval ha a helyettesítési ráta harmadánál vagy, három generáció múlva a jelenlegi népességed 3%-ánál tartasz.”

Japán hasonló problémákkal küzd. Ezeket az országokat a „felnőtt pelenkákban, nyöszörgéssel, nem robbanással” való kihalás veszélyezteti, ami a civilizáció lehetséges végének egyik forgatókönyve.

Ez a téma szorosan összefügg Elon Musk Mars-kolonizációs terveivel, mivel szerinte időversenyben vagyunk, hogy önfenntartóvá tegyük a Mars-kolóniát, mielőtt a Föld civilizációja hanyatlásnak indulna – akár külső katasztrófa, akár népességcsökkenés miatt.

Mesterséges intelligencia fejlődése és kockázatai

Amikor Elon a Mars-űrhajók anyagtudományi kihívásairól beszél:

„Mindezt egyébként AI nélkül csináltuk. Szóval remélhetőleg a jövőbeli AI-ok értékelni fogják ezt: ‘nem rossz egy csomó majomtól’.”

Musk hangsúlyozza, hogy az AI fejlődése exponenciális mértékben halad, és hamarosan jelentős mérföldköveket ér el:

„Azt gondolom, hogy olyan valami felé haladunk, ami okosabb, mint bármelyik ember, okosabb, mint a legokosabb ember, talán már jövőre vagy ilyesmi, néhány éven belül.”

Az időkeretről beszélve még pontosabban fogalmaz:

„Van egy szint ezen túl, amikor okosabbá válik, mint az összes ember együttvéve, ami 2029 vagy 2030 körül várható.”

Musk nemrég épp a Terminator 2 filmet nézte, és viccelődve megjegyzi:

„Egyébként a Terminator cselekménye egész jól összeáll. És azt hiszem, az AI 2029 körül pusztítja el a világot a filmben. Szóval menetrend szerint haladunk.”

OpenAI és a Grok létrehozásának háttere

„Az OpenAI létrehozása az én ötletem volt. Én neveztem el OpenAI-nak, mint nyílt forráskódú mesterséges intelligencia. Erről kapta a nevét. Most pedig zárt forráskódú és maximális profitú. Olyan, mintha… bizonyos szempontból azt gondolom, hogy a valóság az irónia maximalizálója.”

Musk elmagyarázza, hogy az eredeti szándéka az volt, hogy ellensúlyt teremtsen a Google-lal szemben:

„Valami olyasmit akartam indítani, ami a Google ellentéte, mert aggódtam, hogy a Google nem fordít elég figyelmet az AI-biztonságra. Szóval mi a Google ellentéte? Egy nonprofit, nyílt forráskódú AI. Most pedig az OpenAI zárt forráskódú, maximum profitra törekvő AI.”

Musk kifejezi aggodalmát a más nagy AI-cégek, mint az OpenAI és a Google által fejlesztett modellek politikai elfogultsága miatt, és elmagyarázza a Grok létrehozásának okát:

„A Grok legalább törekvésében egy maximálisan igazságkereső AI, még akkor is, ha ez az igazság politikailag inkorrekt.”

Példaként hoz fel problémás elfogultságokat:

„Emlékszel azokra az őrült dolgokra az OpenAI-tól és a Google Geminitől, amikor azt mondják, hogy ‘generálj egy képet az alapító atyákról’, és generál egy képet különböző nőkkel? Ez nem helyes.”

Az AI jövőjének lehetséges kimenetelei

Az AI fejlődésének potenciális kimenetelével kapcsolatban Musk meglepően optimista, bár hangsúlyozza a kockázatokat is:

„Azt gondolom, a jó kimenetel valószínűsége körülbelül 80%.”

Ugyanakkor kiemeli, hogy a végeredmény valószínűleg szélsőséges lesz, középút nélkül:

„Szerintem vagy szuper fantasztikus lesz, vagy szuper rossz lesz. „

Musk kifejti aggodalmait a „woke” értékrenddel programozott AI-ok kapcsán:

„Ha beprogramozol egy AI-t és azt mondod, hogy az egyetlen elfogadható kimenetel egy sokszínű kimenetel, és ez az AI számára egy kötelező parancs, akkor olyan helyzetbe kerülhetsz, ahol azt mondja, hogy ‘túl sok fehér férfi van hatalmi pozícióban, egyszerűen kivégezzük őket’.”

Mém coinok mint modern kaszinók

A beszélgetés egy pontján kitérnek a mém coinokra. Musk világosan elmagyarázza, hogyan tekint a mém coinokra:

„Ez teljesen olyan, mint amikor kaszinóba mész. Ha arra számítasz, hogy nyersz a kaszinóban, bolond vagy. Szerintem ha arra számítasz, hogy nyersz a mém coinokon, bolond vagy. Nem fogsz nyerni a mém coinokon.”

Ugyanakkor hozzáteszi:

„De ha kis összeggel szeretnél játszani és hullámokat lovagolni, nyerni egy kicsit és veszíteni egy kicsit, ha szórakozni akarsz és játszani akarsz, akkor játssz mém coinokkal, de ne tedd fel az életedet egy mém coinra.”

Federal Reserve és a nemzeti adósság

A beszélgetés során Musk kitér a Federal Reserve és a nemzeti adósság aggasztó helyzetére is:

„A probléma az, hogy a kamatfizetések a nemzeti adósságra meghaladják a védelmi minisztérium költségvetését, ami igazán döbbenetes. Több mint egybillió dollárt fizetünk kamatként a nemzeti adósságra.”

Elon hangsúlyozza, hogy a helyzet fenntarthatatlan és veszélyezteti az ország gazdasági stabilitását:

„Amikor annyi pénzt költünk, hogy az ország csődbe megy, akkor valóban le kell állnunk a pénzköltéssel, hacsak nem vagyunk biztosak benne, hogy jó értéket képvisel.”

Ez a téma szorosan kapcsolódik a DOGE munkájához, hiszen a pazarlás és a csalás csökkentése közvetlenül befolyásolja a költségvetési hiányt és az ország pénzügyi stabilitását.

Személyes biztonsági aggodalmak

A beszélgetés során Elon többször utal arra, hogy az általa végzett kormányzati korrupcióellenes munka miatt veszélyben lehet az élete. Megemlíti, hogy korábban már két férfi is megpróbálta megölni Austinban, még mielőtt a „propaganda hullám” elérte volna, illetve, hogy enyhén szólva halálos fenyegetéseket kap. A beszélgetés során röviden kitérnek a Trump elnök elleni merényletkísérletre is, amelynek körülményeit mindketten gyanúsnak találják.

Musk kifejezi aggodalmát, hogy a mainstream médiában róla terjesztett negatív hírek növelik a személyes biztonsági kockázatát:

„Mostanra azt hiszem, sok homicid mániákus listájának tetején vagyok, és minél többet beszél rólam a mainstream média ilyen módon… annál inkább úgy hangzik, hogy ha megölsz, akkor hős vagy.”

Kormányzati reform és a jövő

A beszélgetés végén Musk és Rogan hangsúlyozzák a rendszerszintű reformok szükségességét. Musk kifejti a DOGE átláthatósági törekvéseit:

„Ha az emberek tudni akarják, mit vág meg a DOGE… minden tételét láthatják a doge.gov oldalon. Láthatják, mennyi pénzt takarítottunk meg.”

„Az én kihívásom számukra: mutassanak rá, mely kifizetések helytelenek. Menjenek végig rajtuk, melyik tétel helytelen, magyarázzák el ezt a tételt a nyilvánosságnak. Nem fogják tudni.”

Musk kifejti, miért nehéz a rendszert megreformálni:

„A valódi fenyegetés itt a bürokráciára irányul… Általában a választott tisztviselőinknek nagyon-nagyon kevés hatalmuk van a bürokráciához képest.”

„A DOGE a bürokrácia számára jelent fenyegetést… Ez az első alkalom, hogy a forradalom ténylegesen sikeres lehet, hogy visszaadhatjuk a hatalmat az embereknek a bürokrácia hatalma helyett.”

A beszélgetés azzal az érzéssel zárul, hogy bár az ellenállás hatalmas, a jelenlegi kormányzat egyedülálló lehetőséget kínál a régóta fennálló rendszerszintű problémák kezelésére.

Biztonságos-e a Bitcoin?

A Bitcoin kockázatainak és kockázatcsökkentési stratégiáinak megértése.

Amikor pénzről van szó, a biztonság a legfontosabb. Mielőtt belevágnál a bitcoinba, a legjobb, ha megérted, hogyan működik, hogyan van biztosítva, és milyen potenciális kockázatokkal találhatod magad szemben.

A Bitcoin egy peer-to-peer elektronikus készpénzrendszer, amely lehetővé teszi az emberiség számára bármely központi hatóságra való hagyatkozás nélküli értéktárolást és tranzakciók végrehajtását. A Bitcoin hálózat mind technikailag, mind működésében robusztusnak bizonyult a támadásokkal és működési hibákkal szemben, és napjainkban már óriási összegű érték biztonságát biztosítja a világ minden táján. Nyílt forráskódú, ellenőrizhetően biztonságos, továbbá több kulcsfontosságú tényezőre támaszkodva biztosítja az értékőrzést valamint a megbízható működést:

  1. Globális decentralizáció: A Bitcoin egy világszerte szétszórt csomópontok decentralizált hálózatán működik. Bárki működtethet csomópontot. Ez azt jelenti, hogy egyetlen entitás sem tudja egyoldalúan kontrollálni, leállítani, megrongálni vagy megváltoztatni a Bitcoin működését illetve funkcionalitását.
  2. Erőforrás és energia: A bitcoin tranzakciók jóváhagyása és biztosítása a blokkláncon a bányászat során valósul meg. A bányászat jelentős számítási erőforrást és energiát igényel, ami a tranzakciók visszavonására, blokkolására vagy hamisítására tett kísérleteket garantáltan drágává teszi. Ez a magas költség biztosítja a hamisíthatatlanságot, ami azt jelenti, hogy ha egy tranzakciót egyszer rögzítésre kerül a bitcoin blokkláncán, a felhasználók teljes mértékben biztosak lehetnek abban, hogy azt később senki sem tudja megváltoztatni.
  3. Ösztönzők: Mind a bányászok, mind a csomópont-üzemeltetők anyagilag ösztönözve vannak arra, hogy fenntartsák és megvédjék a Bitcoint és annak szabályrendszerét. A bányászok jutalmat kapnak a tranzakciók jóváhagyásáért és a blokkláncra való felvételért, míg a csomópontok az általuk kívánatosnak tartott szabályok szerint végrehajtott tranzakciókat ellenőrzik. Minden szereplő arra ösztönözve és felvértezve van, hogy könnyen felismerjen és visszautasítson minden egyes olyan tranzakciót, amely sérti a Bitcoin kialakított szabályait.
  4. Kriptográfia: A Bitcoin szabványos kriptográfiát használ a tranzakciók biztonsága és új bitcoin létrehozásának korlátozása érdekében. A Bitcoinban alkalmazott algoritmusok alapos tesztelésen esnek át, és nincsenek ismert sérülékeny pontjaik, ami gyakorlatilag lehetetlenné teszi hamis tranzakciók létrehozását.

E tényezők kombinációja olyan globális rendszert eredményez, amely számottevően biztonságos a meghibásodásokkal és támadásokkal szemben. Azonban, mint minden pénzügyi eszköz esetében, a bitcoin kereskedésének, tartásának és használatának módja bizonyos járulékos kockázatokkal járhat, valamint árfolyama ingadozhat és volatilis lehet.

A Bitcoinhoz kapcsolódó kockázatok

Bár a Bitcoin hálózat kifejezetten megbízható értéktárolás és tranzakciók terén, vannak olyan kockázatok, amelyeket érdemes mérlegelni. Ezek a kockázatok országonként és a bitcoin használatának módjától függően változhatnak, és befolyásolhatják a kereskedési és tranzakciós képességét. Az alábbiakban bemutatunk néhány Bitcoinhoz kapcsolódó kockázatot.

Platformkockázatok

Bitcoin vásárlásra, eladásra és tranzakciókra olyan Bitcoin platformokat használunk, mint például a Strike. Egy adott platformon keresztül történő bitcoin vásárlás és tartás esetén a platform letétkezelő szolgáltatóként működik, és a nevedben tartja a bitcoint. Mint minden letétkezelő szolgáltató használata, ez is bizonyos fokú bizalmat igényel. A platformok nagyon eltérőek működésük, biztonsági gyakorlataik és alkalmazandó előírásaik tekintetében, ami azt jelenti, hogy különböző járulékos kockázatokkal járhatnak.

  • Működési problémák: A platformok működési problémákkal szembesülhetnek, például üzemszünetekkel vagy rendszerhibákkal, amelyek befolyásolhatják a pénzügyi eszközeidhez való hozzáférési lehetőségeidet.
  • Kripto átverések: Nem minden kriptoeszköz egyforma, közülük sok nem biztonságos, nem szabályozott értékpapír, vagy egyenesen átverés. A kriptoeszközök működésük, kockázati profiljuk és szabályozásuk tekintetében különböznek a hagyományos pénzügyi eszközöktől. Azon platformok, amelyek fent említett kriptoeszközöket kínálnak, jogi illetve működési problémákkal szembesülhetnek.
  • Illikviditás: A platformokon előfordulhat, hogy a kereskedéshez szükséges pénzügyi eszközök hiánya miatt nem tudják azonnal vagy az aktuális piaci áron teljesíteni a tranzakciós megbízásokat.
  • Kibertámadások: A platformok hackerek célpontjai lehetnek, és sikeres támadások pénzeszközök elvesztéséhez vezethetnek.
  • Vállalati fizetésképtelenség: Ha egy platform csődbe megy, ügyfelei a platformra vonatkozó csőd- vagy fizetésképtelenségi törvények hatálya alá kerülnek, és az ügyfelek bitcoinja és/vagy fiat pénze (dollár, euró, forint stb…) elvesztés vagy késedelmes visszatérítés veszélyének lehet kitéve.

Az enyhítés módjai: Válassz megbízható, kizárólag Bitcoint kínáló (Bitcoin-only), magas szintű biztonsági gyakorlatokkal rendelkező platformokat! Győződj meg arról, hogy ismered a platform üzleti modelljét és eszközkezelési gyakorlatát, figyelembe véve a működési történetét, engedélyeit és egyéb szabályozói nyilvántartásait. A letéti kockázatok mérséklésének egyik módjaként, amikor készen állsz, utald ki bitcoinodat önrendelkező tárcába, hardvertárca illetve más biztonságos módszerek alkalmazásával!

Kormányzati kockázatok

A kormányzati hatóságok bevezethetnek vagy megváltoztathatnak a bitcoinra vonatkozó szabályozásokat, ami kockázatot jelenthet kereskedési és tranzakciós lehetőségeidre vonatkozóan.

  • Leállítások: A kormányok megkövetelhetik a joghatóságuk alatt működő platformoktól, hogy állítsák le működésüket.
  • Betiltások: A pénzügyi szabadságot nem támogató országok teljesen betilthatják a bitcoin kereskedést illetve a bitcoin tranzakciókat.
  • Vagyonbefagyasztás vagy lefoglalás: A hatóságok előírhatják, hogy a pénzintézetek – beleértve a bankokat és a bitcoin platformokat – befagyasszák vagy lefoglalják a felhasználók pénzeszközeit.
  • Adók és illetékek: A kormányok további adókat vagy díjakat vethetnek ki a bitcoin tranzakciókra, bizonyos tranzakciókat gazdaságtalanná téve.

Az enyhítés módjai: Tájékozódj a helyi jogszabályokkal kapcsolatban! Szavazz a pénzügyi szabadságot támogató politikusokra és politikára! Amikor készen állsz, utald ki bitcoinodat önrendelkező tárcába!

Hacker és csalási kockázatok

A hackerek és csalók által jelentett kockázatok mindenhol jelen vannak. Az a tény, hogy a bitcoin tranzakciók visszafordíthatatlanok, a szükséges óvatosságot egy extra dimenzióval bővíti.

  • Adathalász csalások: A csalók hamis weboldalakat vagy e-maileket használhatnak arra, hogy ellopják a felhasználói fiókadataidat, és hozzáférjenek a fiókjaidhoz, hogy ellopják bitcoinodat.
  • Social Engineering: Rosszakarók manipulálhatnak téged, hogy felfedj érzékeny információkat, például a privát kulcsaidat vagy jelszavaidat.
  • Kripto átverések: A csalók magas hozamot vagy más előnyöket ígérhetnek cserébe azért, hogy bitcoint küldesz nekik, amit nem áll szándékukban teljesíteni.
  • Megszemélyesítési vagy romantikus csalások: A csalók megbízható személynek vagy romantikus érdeklődőnek adhatják ki magukat, hogy rávegyenek arra, hogy pénzt küldj nekik, miután eltűnnek.

Az enyhítés módjai: Tájékozódj a gyakori átverésekről és arról, hogyan védekezhetsz ellenük! Használj erős, egyedi jelszavakat, és eszközeiden aktiválj extra fiókvédelmet! Legyél gyanakvó a kéretlen e-mailekkel és a weboldalakra mutató linkekkel szemben! Ne vásároljon olyan kriptoeszközöket, amelyeket nem ismersz teljes mértékben, vagy amelyek nem bizonyíthatóan decentralizáltak és biztonságosak! Soha ne küldj bitcoint (vagy bármilyen pénzügyi eszközt), hacsak nem ismered a címzettet! Ne feledd: ha nyomást érzel, olyan ajánlatot látsz, amely túl jónak tűnik ahhoz, hogy igaz legyen, vagy valami furcsát veszel észre, szánj időt arra, hogy ellenőrizd!

Emberi hiba kockázatok

A bitcoinnal való foglalkozás során az emberi hibák veszteséghez vezethetnek, mivel a bitcoin tranzakciók visszafordíthatatlanok.

  • Rossz cím: Bitcoin véletlenül rossz címre történő elküldése veszteséghez vezethet.
  • Elveszett privát kulcsok: Ha a bitcoint egy platformról önrendelkezésbe veszed, a privát kulcsok elvesztése azt jelenti, hogy végleg elveszíted a bitcoinodhoz való hozzáférést.
  • Gondatlanság: A jelszavakkal vagy a privát kulcsokkal való gondatlanság biztonsági résekhez és ellopott pénzeszközökhöz vezethet.

Az enyhítés módjai: A címek kétszeri ellenőrzése a bitcoin küldése előtt. A bitcoin önrendelkezése során tárold biztonságosan a privát kulcsaidat, lehetőleg fém biztonsági másolat használatával, és soha ne töltsd fel, küldd el e-mailben vagy fényképezd le a privát kulcsaidat vagy a „seed phrase”-edet!!! Soha ne oszd meg felhasználónevedet, jelszavadat vagy más hozzáférési adataidat semmilyen platformhoz, és soha ne engedd, hogy más hozzáférjen a fiókjaidhoz!!!

Piaci kockázatok

A Bitcoin ára volatilis lehet. Ez a volatilitás különösen problémás lehet, ha egy adott időpontban kell bitcoint eladnod azért, hogy fedezni tudd az azonnali kiadásaidat, és az árfolyam éppen lent van.

  • Volatilitás: Lehetetlen megjósolni, hogy a bitcoin ára mikor és mennyit fog emelkedni vagy esni.
  • Kényszereladás: Személyes körülményeid megváltozhatnak, ami kiadásaid fedezése érdekében arra kényszeríthet, hogy olyan időpontban kivonj pénzt, amikor a piac nem feltétlenül kedvező számodra.
  • Díjpiacok: A tranzakciós díjak a Bitcoin blokkláncon a hálózati kereslet alapján váltakozhatnak. Magas díjak esetén gazdaságtalanná válhat kisösszegű on-chain bitcoin tranzakciók lebonyolítása.

Az enyhítés módjai: A rossz piaci körülmények között a kényszereladás elkerülése érdekében fontold meg portfóliód diverzifikálását, és csak annyit vásárolj, amennyit megengedhetsz magadnak, hogy akár elveszítsd! Használj olyan kizárólag Bitcoinnal foglalkozó (Bitcoin-only) platformokat, amelyek biztosítják a Lightning tranzakciókat, az on-chain díjak testreszabását illetve az ingyenes on-chain kiutalásokat, mint például a Strike! Értsd meg a Bitcoin felezési ciklusát és annak hatásait a Bitcoin kínálatára, keresletére és árdinamikájára!

Mi az a digitális aláírás?

Bitcoin tranzakciók hitelesítése a tulajdonjog igazolására.

A digitális aláírások a bitcoin tranzakciók hitelesítésére szolgálnak, és a privát kulcsokból valamint a tranzakciós adatokból jönnek létre.

A Bitcoin egy nyilvános pénzügyi főkönyvben, az úgynevezett blokkláncon létező tranzakciós bejegyzések formájában létezik. Ahhoz, hogy a tranzakciódat felvegyék ebbe a főkönyvbe, matematikailag bizonyítanod kell, hogy te vagy a bitcoin jogos tulajdonosa – ez kizárólag privát kulcsok segítségével lehetséges.

A privát kulcsok feletti rendelkezés gyakorlatilag a bitcoin tulajdonjogát jelenti, ezért azok biztonságos, titkos és védett tárolása kulcsfontosságú. Nyilvános blokkláncon egy tranzakciót digitális aláírással lehet úgy hitelesíteni, hogy közben a privát kulcsok titokban maradnak.

A digitális aláírás egy olyan kriptográfiai kód, amelyet csak a küldő fél privát kulcsaival lehet létrehozni, de amelyet a nyilvános kulcs segítségével a Bitcoin hálózaton belül bárki ellenőrizhet. A digitális aláírás olyan, mint egy csekk aláírása:

  1. Add meg a tranzakció adatait: Amikor csekket írsz, meg kell adnod a fogadó fél nevét, a dátumot és a kifizetés összegét.
  2. Írd alá a csekket: A tranzakció adatainak megadását követően szükség van a személyes, egyedi aláírásodra.
  3. A kifizetés teljesíthető: Miután a csekket érvényes adatokkal aláírták, a csekk érvényessége ellenőrizhető, és a tranzakciót el lehet végezni.

A lényegi különbség az, hogy a digitális aláírás esetében a privát kulcsot soha senki más előtt nem fedik fel.

A digitális aláírásokat nem lehet hamisítani, mivel azokat olyan kriptográfiai eljárással hozzák létre, amelyhez az aláírónak a nyilvános kulcsnak megfelelő egyedi privát kulcsa szükséges. A privát kulcshoz való hozzáférés nélkül lehetetlen számítással bárki számára létrehozni egy megfelelő digitális aláírást, ami azt jelenti, hogy senki sem költhet bitcoint, hacsak nem rendelkezik a privát kulcsokkal.

Bitcoinod feletti önrendelkezés esetén a privát kulcsokat te kontrollálod, és a tárcaszoftvered ezeket használja a tranzakciók digitális aláírásának létrehozásához. Ha egy letétkezelő tárcaalkalmazást használsz, mint például a Strike, akkor az alkalmazás kezeli a privát kulcsokat, és az hoz létre aláírásokat a nevedben.

Hogyan működik a digitális aláírás?

A digitális aláírásokat a tárcád szoftvere kezeli. Amikor tranzakciót akarsz végezni, a tárcád a megfelelő privát kulcs kiválasztásával létrehozza a tranzakciót az aláírás létrehozásához. Íme a működés alapjai:

  1. Tranzakció létrehozása: Egy felhasználó tranzakciót kezdeményez azáltal, hogy megadja a küldendő Bitcoin összeget, a címzett Bitcoin címét és a kívánt díjszabást. Ezután a Bitcoin tárcaszoftver létrehoz egy tranzakciót a szükséges bemenetekkel és kimenetekkel.
  2. Tranzakciós hash: A tranzakciós adatokat egy egyedi digitális ujjlenyomattá alakítják át, amelyet hash-nek neveznek. Ez a hash számok és betűk egyedi, rögzített hosszúságú sorozata, amely a teljes tranzakciót összefoglalóan reprezentálja.
  3. Aláírás generálás: A küldő fél privát kulcsa a tranzakciós hash titkosítására szolgál, így jön létre a digitális aláírás. Ez az aláírás matematikailag kapcsolódik a privát kulcshoz, bizonyítva a tulajdonjogot.
  4. Aláírás csatolása: A digitális aláírás hozzáadásra kerül a tranzakcióhoz, amely ezt követően közzétehető a Bitcoin hálózaton.
  5. Aláírás ellenőrzése: A bányászok és a Bitcoin hálózat csomópontjai a küldő fél nyilvános kulcsának segítségével ellenőrizhetik az aláírás érvényességét.

A digitális aláírások a tranzakció hitelességét és integritását a privát és a nyilvános kulcs közötti egyedi kapcsolat hasznosításával biztosítják. Ez a kriptográfiai eljárás garantálja, hogy kizárólag a privát kulcs tulajdonosa hozhatta létre az aláírást, lehetővé téve ezzel a tulajdonjog biztonságos és megbízható igazolását anélkül, hogy bármilyen érzékeny információt felfedne.

Hogy vágjak bele az önrendelkezésbe?

Bitcoinod olyan címre való küldése, melynek a privát kulcsait magad kontrollálod.

Az önrendelkezés kezdetét az jelenti, hogy létrehozol egy önrendelkező tárcát, és bitcoinodat egyik címedre küldöd.

A privát kulcsok központi jelentőséggel bírnak a bitcoin birtoklásában.

Minden bitcoin tranzakciót jóvá kell hagyni a megfelelő privát kulcs használatával, ami azt jelenti, hogy ha kizárólag te rendelkezel a privát kulccsal, akkor csak te költheted el az adott kulcshoz tartozó bitcoint. A privát kulcsok kontrollja – létrehozása, biztonsága és kezelése – révén birtoklod a bitcoint anélkül, hogy bármilyen harmadik félre támaszkodnál.

A Strike-hoz hasonló letétkezelő tárcák a privát kulcsokat a felhasználóik nevében kezelik. A bitcoinod felett való önrendelkezés folyamata magában foglalja egy új önrendelkező tárca létrehozását, majd bitcoinod elküldését egy olyan címre, amelyet ebből a tárcából hoztál létre.

Az önrendelkező tárcáknak két alapvető típusa van:

  • Hardvertárca: Egy fizikai eszköz, általában képernyővel, amely saját tárcaalkalmazás futtatása révén közvetlenül az eszközön generál egy „seed phrase”-t és közvetlenül az eszközön kezeli a privát kulcsokat.
  • Szoftvertárca: Egy letölthető mobil- vagy asztali alkalmazás, amely egy „seed phrase” generálását és a privát kulcsok kezelését az alkalmazáson belül végzi. 

A privát kulcsokat fenyegető egyik legnagyobb veszélyt a rosszindulatú vagy hibás szoftverek jelentik. Ha egy rossz szoftver beszivárog a tárcaalkalmazásodba, az veszélyeztetheti a bitcoinodat. Emiatt létfontosságú, hogy körültekintő légy tárcád internetkapcsolatával kapcsolatban.

A tárcák internetkapcsolatuk alapján további kategóriákba sorolhatók:

  • Forró tárca: Internethez csatlakoztatott tárca.
  • Hideg tárca: Internetről leválasztott tárca.
  • „Air-gapped” tárca: Olyan tárca, amely soha nem csatlakozik az internethez, és amely a tranzakciós információkat fizikai SD-kártyán vagy más módon továbbítja.

Mikor érdemes belevágni az önrendelkezésbe?

Sokan kezdik a Bitcoin utazást egy olyan letétkezelő alkalmazással, mint a Strike, mivel kényelmet, egyszerűséget és biztonságot kínál. Ugyanakkor ahogy egyre mélyebb ismereteket szerzel a Bitcoinról, illetve ahogy vagyonod egyre jelentősebb részét helyezed el benne, az önrendelkezésnek a pénzügyi terved szerves részévé célszerű válnia.

Mielőtt belevágnál bitcoinoddal való önrendelkezésbe, érdemes megértened a néhány kulcsfogalmat:

  • Privát és nyilvános kulcsok: Ismerd meg a bitcoin tranzakciók létrehozásának és jóváhagyásának módját a privát és nyilvános kulcsok segítségével.
  • „Seed phrase”-ek: Értsd meg, hogyan generálódnak a privát kulcsaid egy „seed phrase”-ből, és hogyan állíthatod vissza őket abban az esetben, ha a tárcád elveszne, megsérülne vagy megsemmisülne!
  • A privát kulcsok biztonságának bevált gyakorlatai: Ismerd meg a privát kulcsok és a „seed phrase” megfelelő védelmére vonatkozó bevált gyakorlatokat az elvesztés és a lopás megelőzése érdekében!
  • Több aláírásos (multi-sig) összeállítások: Különösen nagy mennyiségű bitcoin esetén érdemes megfontolni több aláírásos (multi-sig) tárcák használatát, amelyek több, földrajzilag elosztott privát kulcsot igényelnek a tranzakciók jóváhagyásához.
  • Hideg/meleg/air-gapped tárcák: Értsd meg a hideg tárcák (offline tárolás), a meleg tárcák (online tárolás) és az air-gapped tárcák (sosem csatlakoztatott tárolás) közötti különbségeket, és hogy hogyan használhatod ezeket biztonságosan!
  • Az UTXO rendszer: Ismerd meg, hogyan működnek az UTXO-k (Unspent Transaction Outputs, vagyis el nem költött tranzakciós kimenetek), hogy elkerüld azokat a problémákat, amelyek gazdaságtalanná vagy elkölthetetlenné tehetik bitcoinodat, valamint hogy gondoskodj magánéleted védelméről!

Ha már alaposan ismered ezeket a fogalmakat, kutass és válaszd ki az igényeidnek megfelelő önrendelkező tárcát! Sokan hardvertárca mellett döntenek, amely körülbelül 100 dollárba vagy még többe kerülhet. Akár hardvertárcára, akár szoftvertárcára esik a választásod, készülj arra, hogy a biztonsági rések elleni védelem érdekében mindig frissítsd rajta a legújabb szoftvert illetve firmware-t!

A tárcák és használatuk tanulmányozásához nagyszerű forrást jelentenek az online oktatóanyagok, videók és lépésről-lépésre vezető útmutatók.

Az önrendelkezés lépései

Íme a bitcoinod feletti önrendelkezés módja hardvertárca használatával:

  1. Vegyél egy hardvertárcát: Nézz utána, és válassz egy jó hírű hardvertárcát, és kövesd a csomagban található beüzemelési utasításokat! Biztonsági okokból az a legjobb, ha a tárcát a gyártótól vásárolod meg, és nem egy viszonteladótól.
  2. Hozd létre a tárcádat: Kapcsold be a készüléket, és kövesd a képernyőn megjelenő utasításokat az új tárca létrehozásának megkezdéséhez!
  3. Jegyezd fel a “seed phrase”-edet: A beállítási folyamat részeként le kell írnod egy 12, 18 vagy 24 szavas “seed phrase”-t, amellyel bármikor helyreállíthatod a tárcádat, ha az elveszne vagy megsérülne. Létfontosságú, hogy a szavakat pontosan és a megfelelő sorrendben jegyezd fel, és biztonságos tárolása érdekében kövesd a bevált gyakorlatokat!
  4. Generálj egy Bitcoin címet: Kezdeményezz egy tranzakció „fogadás”-t („receive”) a tárcádban egy új Bitcoin cím generálásához!
  5. Másold ki és illeszd be a címet: Másold ki a címet, és illeszd be a bitcoint küldő szolgáltatásba (például a Strike-ba)! Ezt vagy úgy teheted meg, hogy a tárcád generál egy QR-kódot, vagy úgy, hogy megosztod magaddal a címet, lehetőleg egy biztonságos és titkosított üzenetküldő alkalmazás segítségével. Ellenőrizd alaposan, hogy a cím karakterei helyesek-e!
  6. Állítsd be a díjat és az összeget: Válassz ki egy tranzakciós díjat, és add meg a küldendő bitcoin összeget, ügyelve arra, hogy az megfeleljen a bevált UTXO-kezelési gyakorlatoknak!
  7. Teszt tranzakció küldése: Opcionális lépésként küldhetsz egy kis összegű „teszt” tranzakciót a Bitcoin címedre, hogy teljesen biztos lehess abban, hogy a cím helyes.
  8. Indítsd el a tranzakciót: A részletek áttekintése után indítsd el a címedre a tranzakciót!
  9. Nézd meg a tranzakciót a blokkláncon: Miután a tranzakció elindult, jellemzően függőben lévő (pending) tranzakcióként jelenik meg. Végső lépésként nyomon követheted a tranzakciód előrehaladását egy blokklánc-böngészőben, ha rákeresel a Bitcoin címedre.

Amint a tranzakciód hat megerősítést kapott (~60 perc), a tranzakció általában teljesítettnek tekinthető.

Ezen a ponton a bitcoin kizárólag a te tulajdonodat képezi, mivel a privát kulcsaiddal te kontrollálod a tárcát, és a “seed phrase”-edet pedig biztonságosan eltároltad.

Hogy óvjam meg a privát kulcsaimat?

Védd a kulcsaidat, hogy megóvd a bitcoinodat!

A privát kulcsok és a „seed phrase” titokban és biztonságban tartása alapvető fontosságú, amikor önrendelkezel bitcoinod felett.

A privát kulcsok a bitcoin elköltésére szolgálnak, a „seed phrase”-ek pedig a privát kulcsok generálására.

Ha kizárólag te kontrollálod a privát kulcsaidat és a „seed phrase”-t, amelyből generálva lettek, akkor kizárólag te költheted el a bitcoinodat – egyedül te kontrollálod a pénzedet.

Annak ellenére, hogy a bitcoin egy digitális pénzügyi eszköz, amely egy nyilvános blokkláncon lévő tranzakciós feljegyzések formájában létezik, a privát kulcsaidra és a „seed phrase”-edre tekinthetsz úgy, mint a bitcoinod olyan manifesztációira, amelyeket a birtokodban tudsz tartani.

A saját privát kulcsaid feletti kontroll hatalma többletfelelősséggel jár. Ha a kulcsok illetéktelen helyre kerülnek vagy elvesznek, akkor a bitcoinodat ellophatják vagy végleg elveszítheted. A privát kulcsaid (és a „seed phrase”-ed) megfelelő őrzése ezért létfontosságú.

Ha egy letéti tárcaalkalmazást használsz, mint amilyen például a Strike, akkor az alkalmazás fogja őrizni a privát kulcsokat a nevedben. Amikor készen állsz, akkor belevághatsz a bitcoinod feletti önrendelkezésbe egy önrendelkező tárca beüzemelésével, majd bitcoinod egy olyan Bitcoin címre küldésével, amelynek a privát kulcsait te magad felügyeled.

A privát kulcsaidat és a „seed phrase”-edet fenyegető veszélyek

A privát kulcsaid és a „seed phrase”-ed védelme érdekében elengedhetetlen, hogy tisztában legyél a biztonságukat fenyegető leggyakoribb veszélyekkel. Ha valaki hozzáfér a privát kulcsaidhoz vagy a „seed phrase”-edhez, akkor ellophatja a bitcoinodat azáltal, hogy elküldi egy általa ellenőrzött címre.

A privát kulcsaidat fenyegető veszélyek:

  • Lopás: Ha valaki fizikailag ellopja a hardvertárcádat, a papíralapú biztonsági mentésedet vagy bármilyen eszközt, amely a privát kulcsaidat vagy a „seed phrase”-edet tárolja, akkor ellophatja a bitcoinodat.
  • Elvesztés: Ha elveszted a hardvertárcádat vagy a papírt/acélt, amelyre a „seed phrase”-edet írtad, az a bitcoinod végleges elvesztéséhez vezethet.
  • Hackelés: A hackerek rosszindulatú szoftvereket, billentyűleütés-rögzítő szoftvereket és adathalász-támadásokat alkalmaznak annak érdekében, hogy ellopják a számítógépedről vagy a telefonodról a privát kulcsaidat ill. a „seed phrase”-edet. Célba vehetnek nem biztonságos tárcaalkalmazásokat, vagy trükkösen rávehetnek a biztonságodat veszélyeztető hamis szoftver telepítésére.
  • Átverések és adathalászat: A csalók legitim szolgáltatásnak vagy támogatói csapatnak álcázhatják magukat, és hamis webhelyeken, e-maileken vagy üzeneten keresztül trükkösen rávehetnek, hogy felfedd a privát kulcsaidat vagy a „seed phrase”-edet.
  • Öröklési kihívások: Megfelelő terv hiányában a bitcoinod elveszhet, ha a „seed phrase”-ed nem kerül biztonságosan a szeretteidhez. Helytelen kezelés esetén a halálod után illetéktelen kezekbe kerülhet, vagy hozzáférhetetlenné válhat.

Ezen fenyegetések megértése elengedhetetlen ahhoz, hogy megtedd a szükséges óvintézkedéseket bitcoinod biztonsága érdekében, és hogy biztosítsd, hogy csak te férhess hozzá.

A privát kulcsok és a “seed phrase” biztonságban tartásának bevált gyakorlatai

A privát kulcsok hatékony védelme és bitcoinod biztonságának biztosítása érdekében fontos a bevált gyakorlatok követése és a gyakori hibák elkerülése.

Amit érdemes tenned:

  • Használj hardvertárcát: Ha számodra jelentős mennyiségű bitcoinnal rendelkezel, és gazdaságos számodra, vásárolj egy hardvertárcát, hogy offline tárolhasd a privát kulcsaidat az online fenyegetésekkel szembeni védelem érdekében.
  • Védd a tárcádat jelszóval: A hardver- és szoftvertárcák gyakran lehetővé teszik a hozzáférés jelszavas, PIN-kódos, biometrikus vagy kétlépcsős hitelesítéssel történő védelmét.
  • Rögzítsd a „seed phrase”-edet acélba: A „seed phrase” papírra írása mellett rögzítsd azt úgy is, hogy a szavakat egy acéllemezbe vésed vagy ütöd, megóvva ezáltal a fizikai károsodástól, például tűztől és víztől.
  • A biztonsági mentéseket elkülönített, biztonságos helyen tárold: Tarts több biztonsági mentést „seed phrase”-edről különböző, biztonságos helyeken, hogy megelőzd a lopás illetve a természeti katasztrófák okozta veszteséget! Ez magában foglalhatja a „seed phrase” otthonodban való tárolásának kerülését is, hogy senkinek ne jusson csak úgy véletlenül a kezébe.
  • Válassz „Bitcoin-only” tárcákat: Használj kifejezetten bitcoinnak dedikált tárcákat, a multi-kriptovaluta tárcákkal kapcsolatos kockázatok minimalizálása érdekében!
  • Vedd fontolóra a több aláírásos tárcákat: Az egyetlen hibalehetőség elkerülése érdekében használj több aláírásos (multi-sig) összeállítást, amely több kulcsot igényel a tranzakciók jóváhagyásához, majd oszd el földrajzilag ezeket a kulcsokat és „seed phrase”-eket!
  • Fontold meg „passphrase” használatát a fokozott biztonság érdekében: A „passphrase” úgy funkcionál, mint egy plusz szó, amellyel a „seed phrase”-t kiegészítve egy olyan egyedi pénztárcát hozunk létre, amely csak a „seed phrase” és a „passphrase” együttes használatával érhető el. Ez növeli a hardvertárca biztonságát, mivel a passphrase-t minden egyes alkalommal meg kell adni a pénzügyi eszközhöz való hozzáféréshez, ami további védelmet jelent, amennyiben a készüléket ellopják vagy feltörik.
  • Vedd fontolóra „passphrase” használatát összegek elkülönítéséhez és csalinak: A „seed phrase” önmagában való használatával létrehozhatsz egy kis összeget tartalmazó „csalitárcát”, míg a „seed phrase” + „passphrase” kombinációval biztosíthatod a fő állományodat.
  • Maradj körültekintően naprakész: Mielőtt frissítést telepítenél a tárcád szoftveréhez vagy firmware-éhez, a biztonsági résekkel szembeni védelem érdekében, vizsgáld azt meg és nézz utána!
  • Készíts egy örökösödési tervet: Biztosítsd, hogy halálod után a „seed phrase”-ed biztonságosan eljusson szeretteidhez, tehát ne legyen könnyen hozzáférhető bárki számára, például egy ügyvéd számára, aki a teljes összeget lenyúlhatná!

Amit érdemes elkerülnöd:

  • Kerüld a digitális rögzítést: Soha ne fényképezd le, ne küldd el e-mailben, ne töltsd fel, és ne oszd meg a privát kulcsodat vagy a „seed phrase”-edet online (vagy telefonon)! Ha valaki meghekkeli az e-mail fiókodat, telefonodat vagy számítógépedet, könnyen megszerezheti a privát kulcsaidat vagy a „seed phrase”-edet.
  • Kerüld el „seed phrase”-ed megosztását: Soha ne oszd meg a „seed phrase”-ed senkivel, még telefonon keresztül vagy egy magát ügyfélszolgálatnak kiadó személlyel sem! Mindig abból indulj ki, hogy ha valaki meg akarja ismerni a „seed phrase”-edet vagy a privát kulcsaidat, akkor az illető a bitcoinodat próbálja ellopni!
  • Kerüld a harmadik féltől származó hardverek vásárlását: Hardvertárcád megpiszkálhatatlanságának biztosítása érdekében az a legjobb, ha közvetlenül a gyártó honlapjáról vásárolsz. A nagyobb biztonság érdekében egyes gyártók egy idő után törlik a vásárlási előzményeket és a szállítási adatokat.
  • Kerüld a „seed phrase” túl bonyolult titkosítását: Csábító lehet a „seed phrase” további titkosítással történő tárolása, beleértve a különböző szórendeket, mintákat vagy a „seed phrase” felosztását, de ez nem ajánlott, mivel ez valószínűleg inkább azt eredményezi, hogy örökre kizárod magad vagy a családod a tárcádból, mintsem hogy enyhítenéd a lopás veszélyét.
  • Kerüld a „seed phrase”-ed nem biztonságos helyen történő tárolását: „seed phrase”-ednek egyértelműen nem szabad könnyen hozzáférhetőnek lennie, hogy senki ne fedezze fel azt csak úgy véletlenül.
  • Kerüld a nem megbízható szoftverek letöltését: Csak megbízható tárcaszoftvereket és böngészőbővítményeket használj, hogy csökkentsd annak kockázatát, hogy rosszindulatú vagy hibás szoftverek ellopják a kulcsaidat!

Kerüld a bitcoinodról való társalgást: Ne mondd el másoknak, hogy mennyi bitcoinnal rendelkezel, illetve hogy milyen önrendelkezési módokat alkalmazol!

Mi az az önrendelkezés?

Közvetlen kontroll a bitcoinod felett.

Az önrendelkezés azt jelenti, hogy olyan címre küldöd a bitcoinodat, melynek az elköltéséhez szükséges privát kulcsai felett közvetlen kontrollod van.

A „Bitcoin tárca” kifejezés kissé félrevezető lehet.

A Bitcoin tárcák valójában nem tárolnak úgy bitcoint, mint a készpénztárcák papírpénzt. Ez azért van így, mert a bitcoin digitális pénz, amely a tranzakciók feljegyzéseiként létezik egy elosztott pénzügyi főkönyvben, az úgynevezett blokkláncon. A bitcoin birtoklása egyszerűen azt jelenti, hogy van egy tranzakció a blokkláncon egy olyan címre, amely felett te ellenőrzöd a költési képességet – amit kizárólag privát kulcsok segítségével lehet megtenni.

A privát kulcsok olyanok, mint a mesterkulcsok, amelyek feloldják a bitcoinodat, amikor egy tranzakciót jóváhagysz. Ha a privát kulcsok feletti kontroll a tiéd, akkor a bitcoin is a tiéd – innen a mondás: “Nem a te kulcsod, nem a te érméd (Not your keys, not your coins)”.

A Bitcoin „tárca” talán jobban érthető „kulcsláncként”, mivel így kezeli a bitcoinod elköltéséhez szükséges kulcsokat. A privát kulcsok kezelésére két alapvető beállítás létezik:

  • Letéti tárca: A letéti tárca olyan tárca, melynél egy megbízott harmadik fél kezeli a privát kulcsokat a te nevedben (ilyen például Strike).
  • Önrendelkező tárca: Az önrendelkező tárca olyan tárca, melynél teljes mértékben te rendelkezel a privát kulcsaid felett.

Amikor önrendelkező tárcát használsz, ritkán, vagy egyáltalán nem látod a privát kulcsaidat, illetve nem lépsz azokkal közvetlen kapcsolatba. A privát kulcsok kontrollálásának módja a kulcsokat tároló tárcaalkalmazáshoz való hozzáférés kontrollálása, valamint a tárca biztonsági mentése egy „seed phrase” segítségével. A „seed phrase” egy 12-24 véletlenszerű szóból álló sorozat, amelyet az önrendelkező tárcaalkalmazás generál, és amely a privát kulcsaid létrehozására és helyreállítására szolgál, amennyiben a tárcád elveszne vagy megsemmisülne.

Ha a privát kulcsok felett te rendelkezel, akár a „seed phrase”-ed, akár a privát kulcsaidat tartalmazó tárcaalkalmazás kizárólagos birtokában, akkor kizárólag te tudod elkölteni a bitcoinjaidat. Az önrendelkezés a bitcoin elköltési képessége feletti kizárólagos rendelkezésről szól.

Miért ajánlott önrendelkezned?

Amikor valaki ismerkedik a bitcoinnal, gyakran egy letéti tárcával kezdi, mint amilyen például a Strike. A letéti tárcák kényelmet, egyszerűséget és biztonságot kínálnak, és gyakran azzal a plusz előnnyel járnak, hogy az alkalmazáson belül is vásárolhatsz bitcoint. Egy letéti tárcával nem kell aggódnod a „seed phrase”, a privát kulcsok vagy az UTXO-kezelés miatt – egyszerűen csak beállítod a tárcádat, majd tetszés szerint vásárolhatsz, tarthatsz bitcoint, és tranzakciókat bonyolíthatsz le.

A bitcoin feletti önrendelkezés fontos lépés a Bitcoin utazásod során, mivel egyedülálló előnyöket biztosít, miközben lehetővé teszi, hogy megszüntesd a harmadik felektől való függőséget:

  • A letétkezelői kockázat kiküszöbölése: Ha a bitcoinodat egy letéti tárcában tartod, bíznod kell abban, hogy a letétkezelő nem fog kudarcot vallani csőd, hackertámadás vagy jogi problémák miatt, és semmilyen módon nem fogja akadályozni a bitcoinodhoz való hozzáférésedet.
  • Teljes kontroll a bitcoinod felett: Az önrendelkezés biztosítja, hogy egyedül te döntsd el, hogy mikor és hogyan küldöd vagy fogadod a bitcoinodat, minden külső beavatkozás nélkül.
  • Ellenőrizhetőség: Az önrendelkezés lehetővé teszi, hogy saját bitcoin-állományodat magán a blokkláncon ellenőrizhesd, biztosítva, hogy pénzeszközeid teljes egészében és biztonságosan a te felügyeleted alatt legyenek.
  • Fokozott adatvédelem: A harmadik fél részvételének kiküszöbölésével a tranzakcióidból, nagyobb pénzügyi adatvédelmet tarthatsz fenn.

Az önrendelkezés végső soron a pénzügyi szuverenitásról szól – a pénzed feletti teljes irányítás átvételéről anélkül, hogy másokra hagyatkoznál. Olyan pénzügyi szabadságot és ellenőrzési szintet biztosít, amelynek a hagyományos pénzügyi világban nincs megfelelője. Ez a szabadság azonban további felelősséggel jár. Amikor kizárólagos kontrollt gyakorolsz a pénzed felett, egyedül te vagy felelős annak az elvesztés és lopás elleni védelméért, valamint az UTXO-k, a díjak és a személyiségi jogok bonyolultságának kezeléséért.

Az önrendelkezés pénzügyi függetlenséget kínál számodra, miközben arra szólít fel, hogy teljes felelősséget vállalj a pénzedért.

Miért fontos az önrendelkezés?

Az önrendelkezés túlmutat a személyes kockázatcsökkentésen és a pénzügyi önállóságon. Magának a pénznek egy új megközelítéséről szól.

A Bitcoin egy peer-to-peer elektronikus készpénz, amely lehetővé teszi, hogy digitális pénzt tarts és tranzaktálj anélkül, hogy bankra vagy bármilyen harmadik félre lenne szükséged. A hagyományos digitális pénz minden formája – dollár, euró, jen, peso – megköveteli, hogy egy bankra bízd a pénzed tárolását és kezelését, tehát harmadik fél bevonása kötelező.

A bankok letéteket vesznek fel, majd kölcsönadják azokat, hogy bevételre tegyenek szert. A te készpénzegyenleged nem egy olyan eszköz, amelyet a bankod teljes egészében birtokol, hanem azt éppen hitelezik, és jobban érthető banki tartozásként – egy olyan pénzösszegként, amellyel a bank tartozik neked. Ezt hívják résztartalékos bankolásnak, és ez azt jelenti, hogy amikor készpénzt teszel be, bíznod kell a bankban, hogy nem veszíti el a pénzedet kockázatos hitelezéssel, ugyanakkor abban is bíznod kell, hogy betéttársaid nem fogják egyszerre felvenni a pénzt, ami bankrohamot és összeomlást okozna.

Az ilyen banki kockázatokon felül a központi banki kockázat is fennáll. A központi bankok, mint például az amerikai Federal Reserve (más néven „Fed”), ellenőrzik a pénzkínálatot, és pénzt nyomtathatnak, ami inflációhoz vezet. Ha a kereskedelmi bankok csődbe mennek, a központi bank közbeléphet, és pénzt nyomtathat a válság megoldására. Ez azt jelenti, hogy minden készpénz, legyen az digitális vagy fizikai, folyamatosan azzal a kockázattal jár, hogy a központi bank leértékeli a saját kívánatos céljaira.

A Bitcoinnal való önrendelkezés a pénz új megközelítését kínálja:

  • Nincs banki hitelezési kockázat: Egyetlen bank sem adhat kölcsön, nem fektethet be, vagy más módon nem teheti kockára az önrendelkezésed alatt álló bitcoinodat a saját hasznukra, illetve semmilyen módon nem korlátozhatja a bitcoinod mozgását.
  • Nincs önkényes inflációs kockázat: Senki sem nyomtathat több bitcoint, mivel a Bitcoin monetáris politikája kódban van meghatározva, amelyet számtalan önérdekű csomópont-üzemeltető működtet, akik anyagilag ösztönözve vannak arra, hogy soha ne módosuljon a 21 millió bitcoin kínálati korlát.
  • Pénzeszközök tárolása a hagyományos rendszereken kívül: Az önrendelkezés alatt álló bitcoin immunis a bankrohamokra, bankcsődökre és az adófizetők által finanszírozott mentőakciókban való kötelező részvételre. A pénz tartásának olyan módját kínálja, amely független a hagyományos pénzügyi rendszer törékeny voltától.

Az önrendelkezés alatt álló bitcoin egy olyan monetáris eltolódás, amely a pénz hatalmát a bankoktól az emberekhez helyezi át. Ha rendelkezel a privát kulcsaiddal, akkor szuverenitással rendelkezel a pénzed felett.

Az önrendelkezés a pénzügyi szuverenitás érvényesítését jelenti.

Ha készen állsz az önrendelkezésre, olvashatsz többet arról, hogyan vágj bele az önrendelkezésbe, hogyan gondoskodj a privát kulcsaid védelméről, valamint hasznos információkat találsz a „seed phrase”-ekről és az UTXO-król is.

Mi az a “seed phrase”?

A privát kulcsok generálásához és biztonsági mentéséhez használt titkos szavak.

A „seed phrase” egy 12-24 egyszerű szóból álló sorozat, amely a Bitcoin tárca privát kulcsainak generálására és biztonsági mentésére szolgál.

A privát kulcsokra a tulajdonjog igazolásához van szükség a bitcoin tranzakciók jóváhagyása során.

A privát kulcsokra úgy is gondolhatsz, mint a mesterkulcsokra, amelyek feloldják a bitcoinodat, amikor költeni szeretnél belőle. Ennek megfelelően a privát kulcsok létrehozása, kezelése és biztosítása rendkívül fontos.

Vajon honnan származnak a privát kulcsok? … Egy „seed phrase”-ből.

A legmodernebb Bitcoin tárcák (más néven hierarchikus determinisztikus vagy „HD” tárcák) a privát kulcsokat egy szabványos eljárás segítségével hozzák létre, amelyhez egy „seed phrase”-t használnak. A folyamat a véletlenszerűség (más néven „entrópia”) generálásával kezdődik, hogy létrehozzon egy 128 bit és 256 bit közötti számot (128 és 256 közötti egyes és nulla). Az emberi olvashatóság és a könnyű kezelhetőség érdekében ezt a véletlen számot egy 12 vagy 24 szóból álló megfelelő sorozattá alakítják át, amelyet „”seed phrase”-nek neveznek, és amelyet a privát kulcsok létrehozásához használnak. A „seed phrase”-re úgy is gondolhatunk, mint egy nagyon nagy véletlen szám emberbarát ábrázolására.

A „seed phrase”-től a privát kulcsokig való átmenet determinisztikus, ami azt jelenti, hogy egy adott „seed phrase”-ből mindig ugyanaz a privát kulcskészlet reprodukálható. A „seed phrase” tehát két fő szerepet tölt be:

  • Privát kulcs forrása: Önrendelkező tárca létrehozásakor készül egy „seed phrase”, mely egyedi forrásként szolgál a privát kulcsok generálásához.
  • Privát kulcs helyreállítása: Ha a Bitcoin tárcád egyszer csak elveszne, megsérülne vagy megsemmisülne, a „seed phrase” segítségével újra létrehozható az összes privát kulcs, visszakapva a bitcoinod feletti rendelkezést.

Ha egy letétkezelő Bitcoin tárcát használsz, mint például a Strike, akkor a letétkezelő felelős a „seed phrase” és a privát kulcsok helyetted való kezeléséért. A bitcoinod feletti önrendelkezés kezdetét az jelenti, ha a bitcoinodat egy olyan címre küldöd, amelynek a privát kulcsait te magad kezeled, beleértve a „seed phrase”-t is, melyből a kulcsok származnak.

Annak ellenére, hogy a bitcoin egy digitális pénzügyi eszköz, amely egy blokkláncnak nevezett elosztott főkönyvben található feljegyzések formájában létezik, a „seed phrase”-t tudod birtokolni, ráadásul megjegyezve akár a fejedben is tárolhatod. Mivel a bitcoin elköltése csak a megfelelő privát kulccsal lehetséges, bitcoint birtokolni bármilyen megbízott harmadik félre való támaszkodás nélkül, a „seed phrase” feletti (és ezzel együtt a privát kulcsok) kizárólagos rendelkezéssel tudsz.

Magától értetődő, hogy a legfontosabb dolog, amit a „seed phrase”-el kapcsolatban tudni kell, hogy titokban és biztonságban kell tartani. Ha valaki megszerzi a „seed phrase”-edet, akkor képes rekonstruálni a privát kulcsaidat és elvenni a bitcoinodat.

Honnan származnak a „seed phrase” szavai?

A „seed phrase” szavak a Bitcoin Improvement Proposal #39 (más néven BIP39) által meghatározott szabványosított szólistából származnak. Ezt a javaslatot 2013-ban vezették be, hogy egyszerűsítsék és továbbfejlesszék a Bitcoin tárcák biztonsági mentésének és helyreállításának folyamatát.

A szólista 2048 egyszerű angol szót tartalmaz, azonban minden szónak csak az első 4 betűje releváns, mivel a listában nincs két olyan szó, amelynek első 4 betűje megegyezne. A lista ábécé sorrendben van, így minden szó egy adott számnak felel meg a listán, ahol az „Abandon” az első szó, a „Zoo” pedig az utolsó.

Egy 24 szavas seed phrase kreálása során tárcád a következő lépéseket követi:

  • Véletlenszerűséggel kezdés: A tárca egy véletlenszám-generáló algoritmus segítségével 256 bites számot hoz létre – 256 egyes és nulla egyedi sorozatát.
  • Ellenőrző összeg (checksum) hozzáadása: A szám végére egy 8 bites ellenőrző összeg (checksum) kerül, mégpedig a szám hashelésével, majd a determinisztikus hash első 8 bitjét a végére illesztve egy 264 bites számot hoz létre. Ez az ellenőrző összeg a hiba vagy manipuláció megelőzése érdekében egy belső biztonsági ellenőrzésként szolgál magában a számban.
  • 11 bites szegmensekre bontás: A 264 bites számot ezután 24 különálló 11 bites szegmensre osztjuk. A 11 bit binárisan 0 és 2,047 közötti számokat jelenthet (összesen 2,048 kombináció).
  • Párosítás a szólistához: Minden 11 bites szegmens megfelel a BIP39 szólistájának egy adott szavának. Például a 00000000000 szám megfelel az első szónak („Abandon”), 00000000001 megfelel a második szónak („Ability”), és így tovább, míg végül a 11111111111 megfelel a 2047. szónak („Zoo”).
  • Véglegesítés: Mostantól a 264 bites szám (256 bites véletlenszerűség + 8 bites ellenőrző összeg) rendelkezik egy megfelelő „seed phrase”-el, mely egyedi forrásként használható a privát kulcsok generálásához.

Tárcától illetve konfigurációtól függően a „seed phrase”-ek 12 vagy 18 szóból állhatnak, különböző egyensúlyt biztosítva az egyszerűség és a biztonság között. A 12 és 18 szavas változatok ugyanazt az eljárást követik, annyi különbséggel, hogy 128 vagy 192 bites véletlenszerűséggel rendelkeznek, 4 vagy 6 bites ellenőrző összegekkel.

Önrendelkező tárca létrehozásakor a szoftver felkér, hogy jegyezd fel a „seed phrase”-edet. Nagyon fontos, hogy a szavakat pontosan és a megfelelő sorrendben jegyezd fel! A víz- illetve tűzkártól való védelem érdekében vedd fontolóra az acéllemezen tárolást is! Továbbá tartsd szem előtt azt is, hogy a „seed phrase” a bitcoinod biztonsági mentése, ezért ajánlott a lehető legnagyobb gondossággal eljárni.

Hogy működik a “seed phrase”?

Miután a tárcád eljutott a véletlenszerűségtől a „seed phrase”-ig, használható a következőkben privát kulcsok, nyilvános kulcsok és Bitcoin címek előállítására. Alapvetően így működik:

  • “Seed phrase” generálása: Tárcád a fent említett folyamat alapján generálja a seed phrase-t, amelyet azonnal le is írsz, és biztonságosan tárolsz.
  • “Seed” létrehozása: A “seed phrase” hashelése által egy “seed” – egy egyedi szám- és betűsorozat – jön létre.
  • A mesterkulcs létrehozása: A tárcád a “seed phrase” alapján egy létrehoz egy mesterkulcsot (“mester privát kulcs”-ot), amely a privát kulcsok létrehozásának fő bemenetéül szolgál.
  • Privát kulcsok származtatása: A mesterkulcsból számtalan egyedi privát kulcsot lehet létrehozni, amelyek felhasználhatók az jóváhagyott tranzakciókhoz.
  • Nyilvános kulcsok létrehozása: Minden egyes privát kulcshoz létrehozható egy hozzá tartozó nyilvános kulcs, amely nyilvánosan megosztható a megfelelő privát kulcs felfedése nélkül.
  • Bitcoin címek létrehozása: Ezt követően minden egyes nyilvános kulcs felhasználható egy Bitcoin cím létrehozásához, amely könnyen megosztható másokkal, hogy bitcoin tranzakciókat fogadhassunk.
  • Tranzakciók aláírása: Miután bitcoint fogadsz egyik címedre, elköltheted azt a bitcoint a tranzakció digitális aláírással történő jóváhagyásával, amelyet csak a megfelelő privát kulcs segítségével hozhatsz létre.

A folyamat, amelynek során egy „seed phrase”-től egy sor Bitcoin címig eljutunk, determinisztikus, ami azt jelenti, hogy ugyanaz a „seed” mindig pontosan ugyanazt a privát kulcs, nyilvános kulcs és cím készletet fogja generálni.

Ez azt jelenti, hogy 12-24 szó birtoklása által biztosíthatod a teljes bitcoin vagyonodat. Ez egy módja annak, hogy bankoktól és letétkezelőktől függetlenül tartsd a pénzed, és teljes pénzügyi autonómiával rendelkezz. A „seed phrase” számos előnnyel rendelkezik:

  • Egyszerűség: Egyetlen „seed phrase” számtalan privát kulcs biztonsági mentését és helyreállítását teszi lehetővé.
  • Emberi olvashatóság: Könnyebb megjegyezni 12-24 szót, mint véletlenszerű betűk vagy számok hosszú sorozatát, ahogyan a seed-ek és a privát kulcsok megjelennek.
  • Keresztkompatibilitás: A BIP39 szabványt széles körben elfogadott, így „seed phrase”-edet használhatod az összes privát kulcsod helyreállításához egy új, önrendelkező tárcaalkalmazásban.
  • Mobilitás: Ha leírod (vagy akár memorizálod) a „seed phrase”-edet, akkor ténylegesen magaddal viheted a teljes bitcoin vagyonodat, ami példátlan mobilitást és autonómiát biztosít.

Mennyire biztonságos egy “seed phrase”?

A véletlenszerűen generált „seed phrase”-ek a lehetséges kombinációk nagy száma révén rendkívül biztonságosak.

Binárisan minden egyes bit lehet 1 vagy 0. Egy 24 szavas „seed phrase” esetében, amely 256 bit véletlenszerűségből származik, 2²⁵⁶ lehetséges kombináció létezik. Ez azt jelenti, hogy a „seed phrase”-ek a lehetőségek elképzelhetetlenül széles skáláján belüli egyedi számokat képviselnek:

  • 12 szavas “seed phrase”: Egy 128 bites szám 2¹²⁸ lehetséges kombinációval, vagy egy 0 és 3,400 X 1038 (azaz ~340 undecillion) közötti szám.
  • 18 szavas “seed phrase”: Egy 192 bites szám 2¹⁹² lehetséges kombinációval, vagy egy 0 and 6.277 X 1057 (azaz 6.277 quattuordecillion) közötti szám.
  • 24 szavas “seed phrase”: Egy 256 bites szám 2²⁵⁶ lehetséges kombinációval, vagy egy 0 and 1.157 X 1079 (azaz 1.157 quattuorvigintillion) közötti szám.

Hogy ezt perspektívába helyezzük, egy véletlenszerű 256 bites szám egy olyan szám, amely 0 és 115,792,089,237,316,195,423,570,985,008,687,907,853,269,984,665,640,564,039,457,584,007,913,129,639,936 között van. Összehasonlításképpen: több lehetséges kombináció van, mint ahány atom van 100 milliárd galaxisban (atom, nem csillag). Még a világ összes számítási teljesítménye mellett is lehetetlen „nyers erővel” kitalálni valakinek a véletlenszerű „seed phrase”-ét.

Ez nem egy tű a szénakazalban, hanem egy atom a világegyetemben. A Bitcoin biztonsági jellemzője ez az aszimmetria, amely a „seed phrase” generálásának egyszerűsége és a kitalálásának lehetetlensége között áll fenn.A „seed phrase” biztonsága sokkal kevésbé arról szól, hogy egy ember vagy számítógép kitalálja azt, és sokkal inkább arról, hogy valaki ellopja azt. Amikor önrendelkezel bitcoinod felett, a lehető legnagyobb gondossággal kell eljárnod, hogy megvédd a „seed phrase”-edet lopástól, elvesztéstől vagy rongálódástól. A privát kulcsok és a „seed phrase” védelmére vonatkozó legjobb gyakorlatokról itt olvashatsz bővebben.

Mik azok a titkos és nyilvános kulcsok?

Hogy mik azok a titkos és a nyilvános kulcsok? Bitcoinod védelmének és kezelésének kulcsai. A titkos és nyilvános kulcsok a bitcoin tranzakciók biztonságát szolgálják, valamint biztosítják, hogy a te bitcoinodhoz kizárólag te férhess hozzá.

Mik azok a titkos és nyilvános kulcsok?

A Bitcoin nem egy fizikai eszköz, hanem a tranzakciók digitális feljegyzéseként létezik a blokkláncon. Egy bitcoin összeg birtoklása azt jelenti, hogy történt egy tranzakció a blokkláncon egy olyan címre, melynek elköltése felett te rendelkezel.

Ha el tudod költeni, akkor te birtoklod.

A bitcoin elköltése csak az adott bitcoin megfelelő nyilvános kulcsához tartozó privát kulcs használatával történhet. 

titkos és nyilvános kulcsok

A privát kulcs olyan, mint egy zárható postaláda mesterkulcsa, mely nyitja a postaládát, kizárólagos hozzáférést és kontrollt biztosít tartalma felett. A nyilvános kulcs pedig olyan, mint maga a lezárt postaláda, melyet bárki láthat, és bárki dobhat bele leveleket, de a mesterkulcs tulajdonosán kívül senki sem tudja kinyitni.

  • Privát kulcs: a titkos kulcs bitcoinod „feloldásához” és elköltésének jogosultságához.
  • Nyilvános kulcs: egy nyilvános kód, amelyet megoszthatsz másokkal, hogy bitcoint küldhessenek neked.
Mik azok a titkos és nyilvános kulcsok?
Forrás: https://europeanbitcoiners.com/mik-azok-a-kulcsok-es-a-cimek/

Amikor egy letétkezelő Bitcoin tárcát használsz – mint pl. a Strike -, a privát kulcsokat a nevedben tárolják, így közvetett módon kontrollálhatod bitcoinod elköltését. A bitcoinod feletti önrendelkezés pedig azt jelenti, hogy a bitcoinodat egy olyan címre küldöd, amelyhez tartozó privát kulcsok felett közvetlenül te rendelkezel. Tehát ez az eljárás további előnyökkel és felelősséggel jár. Az önrendelkezés lényege a szuverenitás – a pénzed feletti kizárólagos kontroll gyakorlása.

Mi az a titkos/privát kulcs?

A privát kulcs egyszerűen egy nagyon nagy, titkos szám, amely tranzakciók jóváhagyására használatos.

A privát kulcs konkrétan egy egyedi 256 bites szám, vagyis egy 0 és 2²⁵⁶ vagy 1,1579 X 10⁷⁷⁷ közötti szám. A Bitcoinban ez a szám jellemzően hexadecimális formátumban van megjelenítve: 64 karakter, 0-9 közötti számokkal és A-F jelű nagybetűkkel. Tehát egy privát kulcs valahogy így néz ki:

E8C5F60C6CCCD437D71597401C6A808F96C5EE74AEA6C4BCD8F24883A0DFC858

Sok modern, önrendelkező Bitcoin tárca generálja és kezeli a privát kulcsokat a tárcán belül. A privát kulcsok generálásának folyamata a véletlenszerűség (más néven „entrópia”) felhasználásával kezdődik egy „seed phrase” létrehozásához. A „seed phrase” egy 12-24 szóból álló szólánc, melyhez a szavak kiválasztása egy szabványosított listáról történik. Az egyedi „seed phrase” alapján ezután létrehoznak egy „seed”-et, majd egy mesterkulcsot, majd a tranzakciók lebonyolításához használt további privát kulcsokat.

Összefoglalva:

  • “Seed phrase”: 12-24 véletlenszerű szóból álló egyedi sorozat, amelyből a kulcsok generálhatók vagy visszaállíthatók, amennyiben a tárca elveszik vagy megsemmisül.
  • “Seed”: A „seed phrase”-ből származó egyedi karaktersorozat, amely a mesterkulcs generálására szolgál.
  • Mesterkulcs: A „seed”-ből származtatott egyedi kulcs, amely egy vagy több privát kulcs generálására szolgál.
  • Privát (titkos) kulcsok: A tárca szoftverében tárolt egyedi 256 bites számok, amelyek a mesterkulcsból származnak, és nyilvános kulcsok létrehozására és tranzakciók jóváhagyására használatosak.

Ezt az egész procedúra hierarchikus determinisztikus vagy „HD” tárca néven ismert. Ez lehetővé teszi a privát kulcsok több hierarchiájának egyetlen forrásból történő létrehozását, beleértve a privát kulcsokból generált privát kulcsokat is. Továbbá biztosítja, hogy ugyanazok a kulcsok mindig újra létrehozhatók ugyanazzal a bemenettel (azaz  „determinisztikus”). Ez egyszerűsíti a tárca mentését és helyreállítását, miközben nagyobb rugalmasságot biztosít a kulcskezelésben.

Amikor önrendelkező Bitcoin tárcát hozol létre, általában a tárca szoftvere generálja a „seed phrase”-t, és arra késztet, hogy írd le. A tárca ezután az egyedi „seed phrase”-ből generálja és kezeli a privát kulcsaidat, így könnyedén jóváhagyhatsz tranzakciókat a tárca alkalmazásban anélkül, hogy meg kellene nézned vagy közvetlenül kezelned a privát kulcsaidat.

Az önrendelkezés során a privát kulcsaid feletti rendelkezést a tárca alkalmazáshoz és a „seed phrase”-hez való hozzáférés kontrollja révén gyakorolhatod. A privát kulcsaiddal és a seed phrase-eddel kapcsolatban az a legfontosabb, hogy ezeket titokban és biztonságban kell tartani, mivel ezek segítségével költhető el a bitcoinod.

Mi az a nyilvános kulcs?

A publikus/nyilvános kulcs egy privát kulcsból generált egyedi kód, amelyet nyilvánosan meg lehet osztani anélkül, hogy a privát kulcs titkossága sérülne. A nyilvános kulcsokat az iparági szabványú kriptográfiai „egyirányú függvények” (az úgynevezett elliptikus görbe kriptográfia) segítségével generálják. Ennek köszönhetően míg a nyilvános kulcsot könnyű a privát kulcsból generálni, a fordítottjára nincs ismert módszer.

A nyilvános kulcsok a bitcoin fogadására szolgálnak, és alapvető fontosságúak a Bitcoin címek létrehozásában. A Bitcoin cím gyakorlatilag egy nyilvános kulcs rövidebb, hatékonyabb és ember által olvasható változata. Amikor bitcoint akarsz fogadni, a tárcád szoftvere könnyedén létrehoz egy Bitcoin címet az egyik nyilvános kulcsodból, amelyet megoszthatsz bárkivel, hogy bitcoint küldjön neked.

Amikor eljön a bitcoin elköltésének ideje, a tárcaszoftver az összeg fogadásához használt nyilvános kulcsnak megfelelő privát kulcsot használva digitális aláírást generál a tranzakció jóváhagyásához. Ez a digitális aláírás egyesíti a privát kulcs egyediségét és magának a tranzakciónak a kriptográfiai összefoglalóját. A legfontosabb, hogy az aláírások ellenőrizhetők pusztán a nyilvános kulcs felhasználásával, anélkül, hogy maga a privát kulcs nyilvánosságra kerülne.

A bitcoin elköltését a titkos és nyilvános kulcsok kombinációja teszi lehetővé.

Hogyan használják a titkos és a nyilvános kulcsokat a bitcoin tranzakciókban?

A Bitcoin tranzakciók az UTXO (Unspent Transaction Outputs, vagyis el nem költött tranzakciós kimenetek) modellt követik, ami azt jelenti, hogy minden peer-to-peer tranzakciónak vannak bemenetei (forrás) és kimenetei (cél).

Minden egyes általad birtokolt bitcoin összeg egy korábbi tranzakció kimenete, amelyet az egyik nyilvános kulcsodból generált Bitcoin címre lett küldve. Ahhoz, hogy elköltsd ezt a bitcoint, a tranzakciót a fogadáshoz használt nyilvános kulcshoz tartozó privát kulccsal kell aláírnod. Ezért kritikus fontosságú a privát kulcsok titokban és biztonságban tartása a bitcoinnal való önrendelkezés során.

Íme egy lépésről lépésre bemutatott példa, ahogy Aliz 1 bitcoint küld Bobnak:

  1. Címkérés: Aliz elkéri Bob Bitcoin címét. A cím Bob egyik nyilvános kulcsából generálódik, amely Bob egyik privát kulcsából származik.
  2. A tranzakció létrehozása: Aliz a Bitcoin tárcája segítségével létrehoz egy tranzakciót az alábbi adatok megadásával: Bob Bitcoin címe, a küldendő összeg és a kívánt díjszabás.
  3. UTXO-k kezelése: Aliz tárcaszoftvere választja ki a bemeneteket és a kimeneteket.
    • Bemenetek: Egy 0,5 bitcoin értékű UTXO és egy 0,75 bitcoin értékű UTXO.
    • Kimenetek: Egy 1,0 bitcoin értékű UTXO Bob Bitcoin címére és egy 0,249 bitcoin értékű UTXO Aliz egyik Bitcoin címére (más néven „visszajáró” cím).
    • Különbség: A 0,001 bitcoin különbséget a bányász kapja meg díjként.
  4. A tranzakció aláírása: Aliz tárcaszoftvere digitális aláírást hoz létre, és aláírja a tranzakciót a tranzakció adatainak és az általa elköltött UTXO nyilvános kulcsának megfelelő privát kulcsok felhasználásával.
  5. Közzététel a hálózaton: Az aláírt tranzakciót közzéteszik a Bitcoin hálózaton.
  6. A tranzakció ellenőrzése: A hálózat bányászai ellenőrzik a tranzakciót azáltal, hogy a digitális aláírást összevetik Aliz nyilvános kulcsával (amely a címből származik), így biztosítva, hogy a bitcoin jogos tulajdonosa jóváhagyta a költést.
  7. Bányászat: Amikor egy bányász megtalálja a nyertes hasht, a bányász a tranzakciót más érvényes tranzakciókkal együtt egy blokkba csoportosítja, és közzéteszi azt a Bitcoin hálózaton.
  8. Hozzáadás a blokklánchoz: A csomópontok megkapják az új tranzakcióblokkot, és jóváhagyják annak érvényességét, mielőtt hozzáadják azt a blokkot saját blokklánc példányukhoz.

Mi az a Strike?

A Strike a jobb fizetésekért és a jobb pénzért van.

Mi az a Strike?

A Strike számodra a legjobb út a Bitcoinhoz.

Ez az átjáród egy határok nélküli pénzélményhez, amelyet a Bitcoin teremtett meg a megtakarítás, költés, küldés és fogadás terén.

A jobb pénzért folytatott szüntelen törekvésünk végül a Bitcoinhoz – a peer-to-peer elektronikus készpénz globális rendszeréhez – vezet. A Bitcoin olyan pénz, amely manipulációtól és akadályoktól mentes, mindenki számára nyitott, ugyanakkor senki által nem kontrollált megtakarítási technológiát biztosít.

A Bitcoin egyúttal fizetési infrastruktúrát is biztosít a világ számára. Az emberek és a vállalkozások átválthatják a pénzüket bitcoinra, azt globálisan küldhetik, majd bármikor visszaválthatják. A Bitcoin Lightning Network segítségével a pénz most minden eddiginél gyorsabban, alacsony ill. zéró költséggel és határok nélkül áramolhat. A pénzügyeinket akadályozó tényezők – az önkényes inflációtól kezdve az igazságtalan díjakig és korlátokig – a Bitcoin és a Lightning segítségével orvosolhatók.

A Bitcoin egy új pénzrendszer, amely szabályokon alapul, nem pedig uralkodók szeszélyein.

A Bitcoinra és a Lightningra építve a Strike lehetővé teszi számodra, hogy olyan ügyleteket végezz készpénzzel és bitcoinnal, amelyek a hagyományos rendszerekben egyszerűen lehetetlenek. A pénzed határokon, alkalmazásokon és pénznemeken keresztül mozoghat, soha nem látott mennyiségben és sebességgel. A bitcoinban pedig immár minden idők legkeményebb pénzében tudsz megtakarítani.

A Strike jobb fizetésekért és jobb pénzért van – akadálytalan, átjárható, globális, biztonságos és tisztességes.

Szabályok, nem szabályozók.

Gyalog az E4-re.

Pénz-e a bitcoin?

Értsd meg az árnyalatokat a teljes képhez!

Peer-to-peer elektronikus készpénz

„Pénz-e a bitcoin?” – szuper egyszerű kérdés, kicsit trükkös megválaszolni.

A válasz függhet attól, hogy ki vagy, hol élsz, vagy akár a „pénz” fogalmának meghatározásától is.

Az alapvető tény az, hogy a Bitcoin eredetileg peer-to-peer elektronikus készpénznek készült, és jelenleg akként funkcionál. Hasonló módon költheted, megtakaríthatod és keresheted, mint ahogy más pénzzel teszed.

Az emberek világszerte napi szinten használják a bitcoint tranzakciókra, akár személyes preferenciájukból, akár szükségből (gyakran olyankor, amikor a nemzeti valutájuk kudarcot vall). Léteznek olyan Bitcoin közösségek, melyekben kizárólag bitcoinból lehet élni, és köszönhetően a bitcoin növekvő ismertségének és a jobb bitcoin szolgáltatások online megjelenésének, az ilyen közösségek száma folyamatosan növekszik.

Ezen emberek számára a bitcoin a pénzük.

De lehet, hogy néhány ember számára ez nem igazán érinti a kérdés lényegét. Még ha a bitcoin némelyek számára pénz is, vajon mindenki számára pénz-e?

A pénz … egy G.A.M.E.

Először is, mi az a pénz?

A történelem során sokféle pénz létezett: kagylók, gyöngyök, szarvasmarhák, fémpénzek, papírpénzek, és most számjegyek a képernyőkön. Bármi is a pénz, három alapvető funkciót kell ellátnia:

  1. Értéktároló: értékét (vagy legalábbis értékének egy részét) hosszú távon meg kell őriznie.
  2. Csereeszköz: viszonylag jónak kell lennie a kereskedéshez.
  3. Elszámolási egység: alkalmasnak kell lennie az árak mérésére/összehasonlítására.

Például ha van 10 dollárod, akkor dollár formájában tárolsz értéket, amit elcserélhetsz más dolgokra, amelyek ára 10 dollár vagy annál kevesebb.

Ezeket a funkciókat szem előtt tartva a pénz definíciója lehet bármi, ami aztán „általánosan elfogadott csereeszközzé” vált (Generally Accepted Medium of Exchange – G.A.M.E.). Pénz lehet bármi a papírtól kezdve az érméken át a cigarettáig és az élelmiszerekig, feltéve, hogy általánosan elfogadott.

Ennek a definíciónak van néhány hiányossága. Mi van, ha valami általánosan elfogadott az egyik városban, de egy másikban nem? Mit jelent pontosan az „általában”? 51%-ban elfogadott? Ki által elfogadott? … Ez nem egy tökéletes definíció, de egyelőre elég jó.

Természetesen ahhoz, hogy valami általánosan elfogadottá váljon, előbb el kell nyernie az emberek bizalmát és elismerését. A bizalom elnyerése (vagy elvesztése) évtizedekig vagy évekig is eltarthat, de akár hirtelen is megtörténhet. A hiperinflálódó valuták egyik héten még általánosan elfogadottak lehetnek, a következő héten pedig már nem,  egy másik G.A.M.E. által kiváltva (függetlenül attól, hogy a helyi kormány mit mond).

Szóval a pénz az „általános elfogadásról” szól. Pipa.

Földrajzi szempontok

Lyn Alden „Broken Money” című könyvében (kötelező olvasmány) rámutat arra, hogy a pénz mennyire országspecifikus.

Például Indiában a rúpia a pénz, Japánban viszont a jen a pénz. Indiában jent vagy Japánban rúpiát költeni nehéz, mert ezek nem általánosan elfogadott pénzek. Ma ez a helyzet a világ nagyjából 180 különböző „pénzének” túlnyomó többségével. A legtöbb pénz a nemzeti határokon belül általánosan elfogadott, de a határokon túl csak ritkán (vagy egyáltalán nem) fogadják el.

Minél messzebbre utazol, annál kevésbé számít pénznek a pénzed.

Ez alól természetesen kivételt képez az amerikai dollár (és talán kisebb mértékben az euró), amelyet a határokon túl szélesebb körben elfogadnak. A világ pénzeinek fennmaradó 99%-a a határokon túl eléggé használhatatlan. Mégis egyetérthetünk abban, hogy a dél-afrikai rand vagy a maláj ringgit pénz… csak épp a legtöbb helyen nem az.

Látogass el a világ bármely nagyvárosába, és valószínűleg azt fogod tapasztalni, hogy a helyi valuta az „első számú” elfogadott pénz, melyet az amerikai dollár, az euró vagy egy szomszédos ország pénze követ a második, harmadik és negyedik helyen. Ezektől eltekintve meredeken csökken bármely más nemzet pénznemének pénzként való elfogadottsága.

De itt van még a bitcoin…

Annak ellenére, hogy csak 2009 óta létezik, a világ minden nagyobb városában elfogadják a bitcoint. Vannak olyanok is, akik a helyi pénzüket elcserélik a bitcoinodra. Bár a bitcoin (még) nem az „első számú” pénz egyetlen országban sem, valószínűleg szinte minden országban az első 5 vagy 6 között van. Ugyanez nem mondható el a brazil reálról, a svéd koronáról vagy az indonéz rúpiáról (vagy a világ ~180 pénznemének bármelyikéről).

A Bitcoin egyedülálló helyzetben van. Egyetlen országban sem fogadják el általánosan… de világszerte jobban elfogadják, mint szinte az összes többi pénzt. Sehol sem első számú, de mindenütt toplistás.

Pénz itt, pénz ott

Visszatérve a kérdésre, vajon pénz-e a bitcoin?

Általánosan elfogadott mint fizetőeszköz?

Az egyszerű „nem” válasz nem igazán tükrözi azt a tényt, hogy a bitcoin szélesebb körben vált elfogadottá, mint a többi pénz többsége. A bitcoin pályafutása a 2009 előtti nemlétezésből eljutott oda, hogy világszerte emberek milliói használják. Néhány országban még törvényes fizetőeszközzé is vált (elismerés El Salvadornak mint első kezdeményezőnek).

Persze, lehet, hogy a te országod a bitcoint tulajdonnak minősíti, és ennek megfelelően adóztatja a tranzakciókat (mint az USA)… de attól még az emberek továbbra is használják csereeszközként. A szabad gazdaságokban az emberek olyan pénzt használhatnak, amilyet csak akarnak, attól függetlenül, hogy mi a hivatalos besorolás.

Attól függetlenül, hogy mit válaszolsz a „pénz-e a bitcoin?” kérdésre, a valóság az, hogy a bitcoin peer-to-peer elektronikus készpénzként működik. Lehet küldeni, fogadni, költeni, keresni vagy megtakarítani. A bitcoin általánosabban elfogadott, mint valaha, és évről évre növekszik.

A bitcoin pénz? Te döntesz.

A honlapon néhány blog bejegyzés is olvasható.