Pénzügyi rendszerváltás

Pénzügyi rendszerváltás

A fiat pénzügyi rendszerrel az az egyik gond, hogy mivel maga a fiat valuta folyamatosan értéktelenedik, aki megtakarítani akar, olyan eszközbe kell, hogy fektesse a megtakarított pénzét, mely nem veszít az értékéből. Ezért értékelődött fel az elmúlt évtizedekben számos részvény, és ezért értékelődött fel az ingatlan.

A gazdag fickónak most 10 háza van, a csórónak pedig egy sincs. A bitcoin ezen úgy segít, hogy idővel a gazdag fickó belátja, hogy a bitcoin jobb értékőrző, mint az ingatlan. Ezért sorra eladja a házait, hogy bitcoint vegyen belőle. Így az ingatlanok egyre megfizethetőbbé válnak a csórók számára, és egyre inkább lesz saját fészkük. Tehát az ingatlan szép fokozatosan a helyére kerül, és befektetési eszköz helyett egyre inkább azt a szerepet tölti be, amire való.

Szóval, amikor azt hallod, hogy az ingatlan lufi talán lassan leereszt vagy kidurran, akkor tudd, hogy ez egy egészséges folyamat, és azért történik, mert végre létezik olyan pénz, ami valóban pénz, az egyetlen igazán egészséges pénz, mert ez a pénz mindenkitől teljesen függetlenül, megállíthatatlanul, betilthatatlanul a dolgát végzi.

Ezért is mondják sokan, hogy „thanks God for Bitcoin”, meg hogy „Bitcoin fixes everything”, meg hogy „fix the money, fix the world”.

Az egész társadalom azért hanyatlik, mert 1971 óta rothadó rendszer épült az aranyfedezet nélküli, jegybankok által önkényesen, tetszőlegesen nyomtatható fiat valutákra, melyek emiatt valójában nem is nevezhetők pénznek. Azért korrupt az egész világ, mert a társadalmi rendszerünk alapját képező „pénz” maga teljes mértékben korrupt.

Aki évről évre bitcoinba teszi a megtakarításait, egyre inkább függetlenedik a korrupt rendszertől, és egy ponton túl teljesen szabaddá válik, mivel nincs az a fiat összeg, amiért kénytelen vagy hajlandó lenne olyan munkát végezni, amit azért fizetnek meg, mert az valakiknek annyi profitot termel, hogy bazira meg tudja fizetni azt a piszkos munkát.

Ezért mondják sokan, hogy a Bitcoin = freedom money.

Egyre több ember nem hajlandó akármilyen munkát elvégezni, és egyre kisebb ösztönző ereje van a fiat pénzzel fizetett munkáknak, miközben egyre többen az új pénzügyi rendszerbe pakolják át a megtakarított pénzük egyre nagyobb részét. Tehát egyre kisebb a régi rendszer ösztönző ereje, és egyre nagyobb az új rendszer ösztönző ereje.

Ezért mondják sokan, hogy a Bitcoin = peaceful freedom movement.

Ez a valódi rendszerváltás. Mindenki akkor lép át az új pénzügyi rendszerbe és olyan mértékben, amikor ő akar. A régi hanyatlik, az új virágzik.

Tanulj a Bitcoinról!

Ezt a bejegyzést Jack Mallers podcastja inspirálta

Bitcoin ETF

Bitcoin ETF

A Bitcoin ETF-eket azért fogadták el az amerikai szabályozó szervek, mert a cégek és vállalatok számára sokkal bonyolultabb bitcoint vásárolni, mint a magánembereknek, ugyanakkor egyre nagyobb igény mutatkozik arra, hogy tetszés szerinti időpontban és mértékben tudjanak bitcoin kitettségre szert tenni.

Erre hozták létre ezt a fajta befektetési eszközt, aminek az árfolyama leköveti a bitcoin árfolyamának mozgását, miközben a birtoklója nem ér hozzá egy olyan szabályozatlan eszközhöz, mint a bitcoin. Így az amerikai tőzsdén idén januártól bármilyen pénzügyi szereplő bármikor bármekkora összeget be- és kimozdíthat olyan befektetési eszközbe, amely árfolyamát tekintve úgy viselkedik, mintha bitcoin lenne, miközben nem az. Ugyanakkor mindeközben nem érdemes szem elöl veszíteni azt a momentumot, hogy valójában ki is a birtoklója annak a pénzügyi eszköznek. Ez azért nem mindegy, mert nem a befektető az, hanem a pénzügyi intézmény. Ezért nem javaslom bitcoin ETF tartását. Olyan ez ahhoz képest, mintha valódi bitcoint birtokolna valaki, mint a dollár, az euró vagy a forint esetén a bankszámlán tartott pénz kontra az otthon tartott készpénz.

Előbbi esetben ugye egy intézménynél van jó alaposan megőrizve, és a tulajdonosa egyenlegét nyilvántartja az intézmény, továbbá a tulajdonos igény esetén kivehet belőle akkor és annyit, amikor és amennyit az intézmény átadni képes és hajlandó. Utóbbi esetben emberünk otthon tartja a készpénzét, ő maga őrizgeti, tehát felelősséget vállal érte, miközben olyan kockázatokat vállal, mint a betörés vagy például természeti katasztrófák, viszont bármikor bármennyit bárkinek úgy adhat, hogy abban senki sem tudja megakadályozni, bárki elől el tudja titkolni, mert az az ő privát ügye, hogy mikor mire mennyit költ abból, ami az övé.

Ez egy nagyon érzékeny terület, mert a hatóságok azt hajtogatják, hogy így nem tudják biztosítani a pénzmosás elleni védelmet, miközben a bankok intenzíven mossák a pénzt. Amikor erre fény derül, kiszabnak rájuk egy röhejes mértékű büntetést, amit röhögve kifizetnek, senki sem megy börtönbe, és minden megy tovább ugyanúgy. De nem is erről akartam írni, hanem hogy a hatóságok szeretnék abszolut kontrollálni a pénzügyeinket, mert ugye vannak köztünk terroristák és veszélyes bűnözők. Ezért logikus lépés a készpénz eltörlése, és olyan központilag teljesen kontrollált valuta bevezetése, melynek minden egyes tranzakcióját lát a központ. És nem csak látja, hanem tudja engedélyezni vagy letiltani. Ez a CBDC, amin dolgoznak a világ jegybankjai.

Sokan érthetően befeszülnek ellene, és zsigerből jön, hogy ragaszkodjunk a készpénzhez. De milyen készpénzhez? A török lírához pl. már nem sokan ragaszkodnak, mert rohamosan értéktelenedik. Aki azt mondja, hogy a forint nem értéktelenedik, és ragaszkodjunk hozzá, az álomvilágban él, és nem látja, hogy éveken belül biztos, hogy lapátolni fogjuk a forintot, az eurót és a dollárt is. Ezért akik kicsit is értenek a pénzügyekhez, nem készpénzben meg bankbetétben tartják a vagyonukat.

Tehát ha értékálló pénzt akarok tartani, akkor bitcoint tartok, de úgy, hogy birtoklom, vagyis felelősséget vállalok érte, és bármikor hozzáférek, és senki sem tudja megakadályozni, hogy akkor annak annyit fizessek, amikor akinek amennyit akarok, mert az enyém. Ki lehet hirdetni, hogy illegális, mint ahogy Kína kb 20x megtette, de az nem akadály, csak tiltás, ami nem egyenértékű.

Ezért nem javaslok bitcoin ETF-et tartani, hanem sokkal inkább saját tárcában valódi bitcoint. Ez a pénzügyi forradalom.

Az ETF-ekbe nyomják csak a pénzt az óriás vállalatok! Miért? Mert kezdik érteni, hogy a bitcoin olyan értéktároló, amiből egy kicsi nekik is jól jön. És aki később vesz, drágábban vesz. Mert sokminden lufi a kötvénypiacot, a részvénypiacot, az ingatlanpiacot, a fiat valutákat és a legtöbb kriptót beleértve, de ami nem lufi, hanem valódi energiafedezet van mögötte és nem utolsó sorban a legszűkösebb pénzügyi eszköz, az a bitcoin.

És a központi hatóságok ezt azért nem mondják ki, mert akkor a lakosság is kétpofára vásárolná a bitcoint, és nem maradna idő bevásárolnia magát a milliárdosoknak. Ez nagyon gusztustalan, de ez van.

És mi van azzal párhuzamosan, hogy a FED elnöke nyíltan kijelentette, hogy az a fiskális politika, amit eddig műveltek, teljesen fenntarthatatlan? Gyakorlatilag ezzel elismerte, hogy hamarosan egyre több valuta hiperinflálni fog. Mert „kénytelenek” lesznek újra eszméletlen mennyiségű pénzt nyomtatni. Konstruktív javaslatuk nincs. Azt sem mondják, hogy bocsi, elk*rtuk a világ pénzügyeit.

Aki ezt még olvasod, ne pánikolj, az sosem jó tanácsadó, hanem tanulj a Bitcoinról!

Mi az a Bitcoin?

Mi az a Bitcoin?

A HUSZONEGY magyar bitcoiner közösség olyan podcastot indított, melyben kizárólag Bitcoinnal kapcsolatos beszélgetések kapnak helyet. Immár a második epizód érhető el „Mi az a Bitcoin?” címmel.

Az új podcast heti rendszerességgel jelentkezik youtube, spotify, apple és google podcast felületeken, valamint nem utolsó sorban olyan podcast 2.0 néven emlegetett Bitcoin alkalmazásokon keresztül is. Ezek lehetővé teszik, hogy a hallgatók közvetlenül a tartalom készítőjét támogassák anyagilag.

Ez úgy történik, hogy a Bitcoin podcast alkalmazások egyben Lightning tárcaként is működnek, melyek lehetővé teszik bármilyen kis összeg rendkívül alacsony díj ellenében való azonnali átküldését egy másik Lightning tárcába, jelen esetben a podcast készítőjének tárcájába. Ilyen alkalmazása van többek között a Fountain.fm-nek, melyet most már a HUSZONEGY is lelkesen használ. A hallgató saját Fountain app-jának beállításainál megadhatja, hogy percenként hány sat ( 1 sat = 0.00 000 001 btc) küldésével támogatja a tartalomkészítőket, illetve ezen túl bármikor boost-olhat egyszeri összeget is.

A „Mi az a Bitcoin?” podcast, illetve a HUSZONEGY csoport kizárólag Bitcoinnal foglalkozik, és fő célja a magyar nyelvű Bitcoin témájú tájékoztatás mennyiségének, minőségének, közérthetőségének és valóságtartalmának intenzív javítása. Mivel az inflacio.eu honlap is a Bitcoinra fókuszál, a blogban korábban említett Jack Mallers, Safedean Ammous és Samson Mow is egytől egyig bitcoinerek, bitcoin maxik vagy maximalisták. Ennek pedig az az oka, hogy az összes kripto közül egyedül a Bitcoin az, amelyik valóban decentralizált, és egyedül a Bitcoin mögött van a világ morális megújításának küldetése.

A többi kripto mind a másolat másolatának másolata. Lehet, hogy valamelyik valamire használható, de nem értéktárolásra. Tehát egyáltalán nem érdemes pénzt adni értük, mert nem arra valók. A legtöbb sajnos kifejezetten megtévesztési céllal jött és jön létre. Fontos, hogy ezt minél szélesebb körben tudatosítsuk, mert ezáltal megvédhetjük meg magunkat, barátainkat, családtagjainkat korunk egyik legnagyobb átverésétől, mely nagyjából úgy hangzik, hogy most vegyél belőle, amíg nem olyan drága, mint a btc 🙂

A bitcoin árfolyamának alakulása és a felezés hatása

Jack Mallers: The Money Matters Podcast - Mailbag Monday

Jack Mallers „The Money Matters Podcast”-jában ezen a héten, a Mailbag Monday harmadik adásában a bitcoin árfolyamának változását és a közelgő felezés hatásait vette górcső alá.

Hosszas felvezetés után számomra akkor kezdett beszédes lenni a podcast e heti adása, amikor Jack arról kezdett beszélni, hogy minden egyes ciklussal egyre több ember ismeri meg a bitcoint és ismeri el pénzként, ami következtében a bitcoin árfolyama egyszerre mutat magasabb csúcsokat és magasabb mélypontokat.

A bitcoin ciklusai négy évesek, ami abból adódik, hogy a bitcoin szoftvere által megadott bányász-jutalom, melyet minden egyes blokk elkészítéséért a sikeres bányász kap, négy évente feleződik. Ez gyakorlatilag az a bitcoin mennyiség, ami új bitcoinként kibocsátásra vagyis forgalomba kerül.

A hiperbitcoinizációt nem kell várni, mert nem a jövőben fog bekövetkezni, hanem folyamatban van, abban élünk, csak nem szembetűnő, mivel rá vagyunk zoomolva. A szemünk előtt zajlik a történelem legnagyobb vagyoni átrendeződése. Egyre nagyobb vagyon áramlik a hagyományos pénzügyi/befektetési eszközökből a jobb pénzbe (a bitcoinba), és ott is marad.

Aki bitcoint tartva átélt már legalább egy ciklust, annak már legalább egyszer meg 10x-eződött a megtakarítása, és egész biztos, hogy sokat tanult abból, hogy a csúcson is tartotta és a 80%-os zuhanások alkalmával is. Kívülállóként rengetegen azt gondolják, hogy könnyű bitcoint tartani, miközben az árfolyama hullámvasutazik. Elég különleges élmény. Minél több ciklust van benne valaki, számára annál kevésbé érdekes az aktuális árfolyam.

A Bitcoin megértéséhez nem kell szuperintelligensnek vagy lángésznek lenni. Jack (vagy akár jómagam) sem volt annak idején igazán jó tanuló az iskolában. A Bitcoint mindenki fel tudja fogni, aki nem feszül rá, hogy túl bonyolult, hanem elhiszi, hogy egy logikus dolog, amit fokról fokra meg lehet ismerni, és beleteszi az erőfeszítését, hogy megértse, hogy mitől működik.

Az ethereummal és egyéb kriptókkal Jack szerint egyetlen probléma van: hogy egyik sem pénz, csupán technológia. Az egyetlen etikai probléma, hogy a kriptók megalkotói úgy tesznek, mintha a kriptójuk pénz lenne, miközben nem az.

Senki sem szereti az olyan pénzt, amit bármikor meg lehet változtatni. Mert ilyen a rossz pénz. Például mint a dollár, amit a covid ideje alatt úgy leértékeltek, mint korábban sosem. A kriptókkal egyre többen égetik meg a kezüket. A technológia fejlődik, de az adott token értéke nem feltétlen, mivel nem pénz.

Előbb-utóbb a szabályozó hatóságok is állást kell, hogy foglaljanak ez ügyben, mivel az ő dolguk, hogy megvédjék az átlagembert, a lakossági befektetőt olyan eszközöktől, melyek pusztán spekulatívak, de sajnos nagyon lassan lépdelnek. Egy ideig a szabad piac is tud irracionálisan működni – ezért látjuk olykor szárnyalni a kriptókat -, de valamikor a piac egyértelműen tükrözni fogja azt, hogy a bitcoint leszámítva egyetlen kriptó sem pénz.

Vajon melyik G8 ország fogja elsőként elfogadni a bitcoint hivatalos fizetőeszközként?

Jack reményei szerint az USA. Az amerikai birodalom hanyatlik, és ez így van rendjén. Miközben nincs semmilyen eszköz, ami erősebb amerikai értékeket tudna felmutatni, mint a bitcoin. Ha annak idején az alapító atyák látták volna a bitcoint, egész biztos, hogy azonnal elfogadták és alkalmazták volna. Az a para, hogy a politikusok a felelőtlen ígéreteik következtében lehet, hogy addig halogatják a probléma megoldását, mígnem bekövetkezik a fájdalmas összeomlás.

Ugyanakkor simán lehet, hogy az oroszok lépnek elsőként, az ellenük kivetett szankciók miatt. Ez megjósolhatatlan, csak találgatás. A háttérben bármelyik ország elkezdhetett szép csendben bespájzolni belőle.

Jack a Strike nevű bitcoin szolgáltató cég vezetője. Strike nevű applikációjuk és modern pénzügyi szolgáltatásaik jelenleg egyetlen nagy régióban érhető el, az USÁ-ban, és ezen kívül világszerte elszórtan bizonyos országokban. Jövő héten fognak egy újabb régióban engedélyt kapni a működésre. Vajon Európa lesz az új régió?

HUSZONEGY

huszonegy

Elkészült a huszonegy honlapja, ezáltal felkerült a magyar bitcoinerek csoportja a twentyone.world térképére.

A twentyone.world olyan nyílt közösségek hálózata, melyek helyi, magas minőségű, kizárólag bitcoinnal kapcsolatos tartalmakat osztanak meg. Minden egyes közösség nyílt teret biztosít az adott ország bitcoinerei számára, hogy összekapcsolódjanak, együttműködjenek és közösen ötleteljenek.

Az említett közösség Németországban indult EINUNDZWANZIG néven. Két bitcoiner srác elkezdett heti rendszerességgel német nyelven beszélgetni bitcoinnal kapcsolatos témákról. Rövid időn belül megkeresték őket szerte az országból olyan bitcoinerek, akik mind azt hitték, hogy csak ők gondolkodnak így ebben az országban. Összekapcsolódtak az interneten keresztül egy telegram csoportban chatelve egymással, rendszeres személyes találkozókat szerveztek, megosztották egymással ötleteiket, információikat, problémáikat, és elkezdtek egymással együttműködni, és nem utolsó sorban önkéntes munkával egyre több írásos anyagot német nyelvre lefordítani.

Ez oda nőtte ki magát, hogy Németországban mára több ezer tagja van a csoportnak, számos városban szerveznek rendszeres találkozókat, és hatékonyan keringetik a német nyelvű minőségi bitcoinnal kapcsolatos információt. A kezdeményezés sikerének a kulcsa egyrészt a rendszeres – kizárólag bitcoin tartalmú -, német nyelvű podcast, másrészt a szintén kizárólag bitcoin tartalmú és német nyelvű telegram csoport, harmadrészt pedig a szintén kizárólag bitcoin tartalmú és német nyelvű anyagok publikálása és terjesztése.

Az ő sikereiken felbuzdulva, számos ország bitcoinerei kezdték utánozni tevékenységüket, és náluk is látványos eredmények mutatkoznak. A magyar ún. fork 2023 májusában indult egy telegram csoport megalakulása által, mely nem meglepő módon a HUSZONEGY nevet öltötte magára. (A fork a szoftverfejlesztés területén használt fogalom, mely lényegében azt jelenti, hogy valaminek a kódját lemásolják, és azt kezdik a maguk szájíze szerint módosítani, tetszőleges irányba továbbfejleszteni.)

A csoportban olyan arcok kommunikálnak egymással, akik rengeteget tanultak arról, hogy milyen pénzen alapul és hogyan működik a ma meghatározó pénzügyi rendszer, valamint állhatatosan keresték az ebből való kiutat, felismerték, hogy az egyetlen kiút egy új pénzügyi rendszerre való átállás, és a bitcoin kitartóan tanulmányozása által meggyőződtek róla, hogy az egyetlen valódi alternatíva a bitcoin.

Néhányan közülük foglalkoznak más kriptovalutákkal is, sokan egyáltalán nem, kizárólag bitcoinnal. Abban mind egyetértenek, hogy az egyetlen decentralizált kriptovaluta a bitcoin, melyet annak köszönhet, hogy a hátterét adja az egyetlen valóban decentralizált számítógépes hálózat, a Bitcoin hálózat. És mivel tudjuk jól, hogy amit bárki is képes manipulálni, azt bizony előbb-utóbb, valaki manipulálni fogja, a decentralizáltságának köszönhetően az egyetlen olyan kriptovaluta, mely kiválóan betölti az értékőrző vagy értéktároló (store of value) funkciót, amit egy jó pénztől vagy egészséges pénztől (sound money) vagy nehéz pénztől (hard money) elvárunk. Azért nehéz pénz, mert nehéz előállítani, de a kemény pénz kifejezés is megállja a helyét, mivel keményen meg kell dolgozni érte.

Így jutunk el odáig, hogy mi a csoda ez az EINUNDZWANZIG vagy TWENTYONE vagy HUSZONEGY?

Nos, mi biztosítja a bitcoin értékállóságát? Az, hogy egyre nehezebben állítható elő, oly annyira, hogy négy évente feleződik a kibocsátható bitcoin mennyisége, aminek következtében programozott mértékű, egyre csökkenő infláció biztosítása mellett 2140-re bocsátják ki az utolsó darabkáját, és azzal sem lesz soha több bitcoin mint 21 millió.

huszonegy

Kiút a kapitalizmusfüggőségből

Kiút a kapitalizmusfüggőségből

A pénznyomtatás olyan, mint egy komoly drogfüggőség. Eleinte elég volt egy kis adag a kívánt hatás eléréséhez, aztán idővel egyre növelni kell a dózist, hogy kellőképp hasson. Mostanra az árak emelkedése egyértelműen drasztikusabb, mint az államkötvények reál értékű kamata. Mi lehet a járható kiút a kapitalizmusfüggőségből?

Akik a bitcoin árfolyamát bezuhantnak nevezik, mindig a csúcshoz viszonyítják, ami pár napig vagy hétig volt kimagasló. Aki végignézi, milyen árfolyammozgás volt 2009 óta, látja, hogy 4-5 éves időszakokat vizsgálva egyedülállóan jól teljesít mint értéktároló. Mert ez a dolga. Senki nem tud bitcoint nyomtatni, és megfelelő tárolás mellett senki sem tudja eltulajdonítani. Ez utóbbi az arannyal számtalanszor megesett, és hát gyakorlatilag a jegybankok folyamatosan csökkentik a megkeresett pénzünk értékét.

Egyszerűen egy jobb pénzügyi technológia, ami nem a tömegek meglopásán alapszik, mint a jegybankok által manőverezett magánintézményi szemfényvesztés.

Az államok azért pénzelik a kutatókat és az egyetemi professzorokat, hogy azt a narratívát támogassák, ami számukra kedves, és olyan publikációkat írjanak, amit senki se olvas. A hivatalos felsőoktatás egyre értéktelenebb, az ételeink dráguló ipari hulladékok, miközben spórolnunk kell az energiával.

A Bitcoin egy békés tiltakozó mozgalom, pénzügyi kifejezéssel az embertelen fiat rendszer shortolása, ugyanakkor szabadulás ennek a szoruló hurkából, valamint maga a kiút a kapitalizmusfüggőségből.

Ez egyéni szinten is működik, és Saifedean Ammous beszél a Bitcoin Standard útjára első nemzetállamként lépő El Salvador – mainstream híradásból nem hallható – sikereiről is.

Saifedean Ammous „Bitcoin Standard – A központi bankok decentralizált alternatívája” c. könyve 36 nyelven jelent meg, többek közt magyarul is. Több mint 6500 értékelést kapott az Amazonon, és átlagosan 4.7-re értékelték az 5-ös skálán.

Az eredetileg fenntarthatósági fejlődés PhD-vel rendelkező közgazdasági professzor szerző Fiat Standard c. könyvének magyar nyelvű megjelenése is folyamatban van. Évek óta nem támogatja munkájával az egyetemi oktatást, helyette közvetlenül kapcsolódik az interneten keresztül a tőle tanulni szándékozók ezreihez. Ezáltal szélesebb közönséget ér el hatékonyabban, a tanítványok kevesebbet fizetnek, míg ő többet keres. Véleménye szerint a ma a bitcoin legkomolyabb intézményi befektető cégének vezetőjeként számontartott Michael Saylor egy évtized múlva inkább az ingyenesen bárki számára elérhető online egyeteméről, a Saylor Academy-ről lesz közismert.

saylor.org

A Fiat Standard könyvről kicsit bővebben, illetve betekintési lehetőség az angol nyelvű kiadásba.

Magyar nyelven elérhető Bitcoin témájú könyvek egy csokorban.

A fiat rendszer bukása csak idő kérdése

A fiat rendszer bukása csak idő kérdése

Mivel a forint, az euró, a dollár és egyéb fiat valuták mögött 1971 óta nincs aranyfedezet, értéküket egyedül a kibocsátó jegybankba vetett hit határozza meg.

Ezért csak addig lesznek használhatók, míg egy kritikus tömeg fel nem ismeri, hogy nincs valódi értékük. Hogy ez mikor következik be, csak idő kérdése.

Mi történt 1971-ben?

Az USA 1971-ben felhagyott a Bretton Woods-i rendszerrel, és áttért a ma is használt fiat standard rendszerre. Ahelyett, hogy a dollár mögött aranyfedezet lenne, most nincs mögötte más, mint adósság. A Nixon elnök által ideiglenesnek tervezett állapotot több mint 50 éve fenntartják a jegybankok, folyamatos inflációt okozva. A Kulcsfontosságú események bejegyzésben találsz bővebb információt erről a Nixon-sokkról.

Fiat Standard könyv

A nagysikerű Bitcoin Standard c. könyv szerzőjének legfrissebb könyvében Saifedean Ammous a huszadik századi monetáris technológiát vizsgálja. Bemutatja annak előnyeit és hátrányait, valamint számos kudarcélményét. A közelmúltban megjelent könyv már 10 nyelven elérhető, és folyamatban van a magyar nyelvű kiadás előkészítése is. Szó van benne többek között a jelenleg elterjedt oktatási rendszerről, az általánosan egészségtelen étkezési szokásokról és technológiáról is. Néhány fejezet angol nyelven hozzáférhető a szerző honlapján.

Fiat Standard könyv

El Salvador jön le a fiat standardról

Nagy visszhangot váltott ki, mikor 2021-ben El Salvador első országként hivatalos fizetőeszközzé nyilvánította a bitcoint. A közel 6 millió lakosú kis, szegény ország saját pénze már rég elértéktelenedett. Azóta az amerikai dollárt használják, ami teljes kiszolgáltatottságot jelent, mivel a pénzkibocsátás előnyeit ők nem élvezik, a dollár értéktelenedése viszont hátrányosan hatott pénzügyi-gazdasági életükre. Az úttörő lépést követően az IMF felszólította őket, hogy hagyjanak fel ezzel a kísérlettel. Több amerikai politikus is hangot adott azon aggályának, hogy veszélyeztetik az amerikai illetve a globális pénzügyi-gazdasági rendszer működését.

Egy pénzügyi-gazdasági rendszer stabilitását elsősorban az alapját képező pénz minősége határozza meg. Tehát ugyan El Salvador bemutatja, hogy van 21. századi alternatíva – ami nem mellékesen már turizmusán és GDP növekedésén is markánsan lendített -, a fiat standard vesztét a fiat valuta hiányosságai okozzák. A nemzetállamok bitcoin adaptációját támogató Samson Mow El Salvador számára is jelentős segítséget nyújtott. Az utóbbi években többek között Mexikóba és Indonéziába is hívták őt országos szintű Bitcoin Standard bevezetését előkészítendő.

Ahogy a fiat standard végnapja közeleg, úgy tündököl egyre jobban a világtörténelem meghatározó mérföldkövét jelentő globális decentralizált pénzügyi rendszerének csillaga. Egyre többek számára a napnál is világosabb, hogy ez nem más, mint a Bitcoin.

Bitcoin

A Bitcoin lényege

A Bitcoin lényege

Az alábbi bejegyzés „A Bitcoin lényege” c. oktató videóm írásos változatát tartalmazza.

Ciao, Árpi vagyok. Ez itt a decentri, és ma a Bitcoin lényegéről fogok beszélni Nektek.

2009 óta van bitcoin. 2009 óta sokat bizonyított a bitcoin fizetőeszköz is és a Bitcoin hálózat is. Többek között bizonyította azt, hogy törhetetlen és hogy mindenkitől független, tehát cenzúrázhatatlan, betilthatatlan, szankcionálhatatlan.

Ennek hasznossága világszerte egyre egyértelműbbé válik, ahogy a központosított társadalmi rendszerek egyre központosítottabbá válnak, mivel csak így tudnak fennmaradni.

Ha megnézzük, mit tud az átlagember a Bitcoinról, országonként nagyon eltérő képet látunk.

Ebben nagy szerepet játszik az adott ország gazdasági helyzete, valamint az, hogy az adott nemzet által használt hivatalos fizetőeszköz az elértéktelenedés mennyire intenzív fázisában van, továbbá jelentős szerepet játszik ebben a média is, például olyanokat skandálva, hogy ez egy rendkívül spekulatív eszköz, ami mögött nincs fedezet, miközben energiapazarló és bármikor hirtelen elveszítheti az értékét.

Az imént elhangzottak nagyrészt igazak a legtöbb kriptóra, de a bitcoinra egyáltalán nem.

A Bitcoin eszméletlenül komplex. Egyik nagyon fontos vonatkozása, hogy a történelem során először egy mindenki által manipulálhatatlan globális fizetőeszközt biztosít az emberiség számára. Ez gyökeresen változtatja meg mindazt, amit ma társadalomként ismerünk, mert manipulálhatatlanságát a Bitcoin hálózat decentralizáltsága biztosítja.

A Bitcoin decentralizált hálózata a széles körben ismert bányászgépeken túl több tízezer szerverből áll, melyek a világ különböző pontjain vannak. Ezeken a szervereken egységes szoftver fut, és az emberi szabadság irányába elkötelezett szervergazdák üzemeltetik önkéntes alapon. Ha eddig nem ismertél ilyen szervergazdát, most bemutatkozom. Fő célunk nem a saját meggazdagodásunk, hanem az alapvető emberi értékeken alapuló társadalom megteremtése, illetve annak kialakulásának támogatása. Ez nem a távoli jövőben fejti ki hatását, hanem 2009 óta folyamatosan. A jóléti országok polgárai hajlamosak azt gondolni, hogy a bitcoinnak nincs még társadalmi haszna, miközben kiszolgáltatottabb emberek milliói évek óta napi szinten a bitcoin segítségével vészelik át azt a zűrzavart, amit mi, nyugatiak kollektíven most kezdünk magunk körül érzékelni.

Ahogy az előbb említettem, a Bitcoin eszméletlenül komplex.

Könyvek, előadások, oktatóanyagok, podcastok, hírportálok százai foglalkoznak vele világszerte sok szemszögből, számtalanféleképp megfogalmazva, mert nem lehet egyetlen könyvtől vagy egy újságcikk sorozattól azt várni, hogy teljességében kifejti a témát. A Bitcoinról úgy lehet alapszintű megértésre szert tenni, hogy alapos és hiteles források sokaságát tanulmányozzuk nagyjából száz órán keresztül.

Szerinted azok az újságírók foglalkoztak vele legalább száz órán keresztül, akik az orrod alá dugják egyik nap az aktuális világjárványról, másnap egy háborúról, harmadnap pedig brit kutatók legfrissebb felfedezéseiről írt fejtegetéseiket?

Egyáltalán kinek éri meg több száz órát foglalkozni ezzel a témával? Úgy tudom, eddig mindenkinek, aki megtette. Nem ismerek senkit és nem hallottam senkiről, aki legalább 100 órát foglalkozott volna a témával, és úgy beszélne róla, mint ahogy a fősodratú médiából hallunk róla, vagy ahogy a jegybankok beszélnek róla.

Lehetséges, hogy egyébként ők is értik a Bitcoin lényegét, csak az az érdekük, hogy ne értsék, vagy úgy beszéljenek róla, mintha nem értenék?!

Az egyéni érdek emberi mivoltunkból adódóan alapvetően az első helyen trónol, és hajlamosak vagyunk sok mindent ez alá rendelni. Tudatosodva, fejlődve képesek vagyunk ezen felül emelkedni, és először a szeretteinkre is tekintettel lenni, aztán ez a kör szép fokozatosan bővül, ahogy felismerjük, hogy már nem a túlélésükért küzdő, egymással versengő ösztönlények illetve elkülönült csoportok vagyunk, hanem egy egymásra utalt világközösség. Ez folyamatosan alakul. Nagyon sokan tudatosan dolgoznak magukon, és sokan segítenek másoknak magukon dolgozni. Szépen alakulunk mint emberiség. Lassacskán felnövünk, és megkérdezzük, hogy itt a 21. században miért olyan pénzt használunk, ami egyre értéktelenebb, a tömegek számára pedig egyre nagyobb szenvedést okoz, és miért olyan központosított gazdasági rendszert működtetünk még mindig, ami egyre intenzívebb fogyasztást igényel, növekvő árakat generál, és emberek millióit teszi robottá. Mert ha megkérdezzük, rájöhetünk, hogy ezt lehet másképp is.

Mert van egy az egész világot behálózó információs rendszerünk, amit senki sem tud manipulálni. Ez az internet.

És van egy az egész világot behálózó pénzügyi rendszerünk, amit senki sem tud manipulálni. Ez a Bitcoin.

És van egy az egész világot villámgyorsan bejáró pénzügyi eszközünk, amit senki sem tud manipulálni, és pont úgy működik, ahogy szükségünk van rá. Ez a bitcoin.

Laikusok rendszeresen hivatkoznak úgy a bitcoinerekre, hogy “a bitcoin hívők”, mint akik hisznek a Bitcoinban.

Mivel a bitcoin rendkívül komplex, óhatatlanul úgy ismerkedik vele mindenki, hogy bizonyos dolgokat elhisz róla, bizonyos dolgokban pedig kételkedik. Aztán ahogy tovább tanul róla, egyre kevesebbet kételkedik, mert amit addig egy kicsit elhitt, arról közben bizonyságot nyer. Közben talán kicsit elhisz valami mást, amiben azért kételkedik is, és talán előbb-utóbb ennek is utána néz, de lehet, hogy ezen a területen éppen semmi kedve vagy gusztusa utána nézni a tényeknek. Az, hogy ki mennyit hisz és mennyit tud a Bitcoinról, személyenként nagyon eltérő, és ráadásul az idő előrehaladtával is változik.

Én 2019 óta napi több órában, összességében több ezer órát foglalkoztam a Bitcoinnal könyveket olvasva, angol nyelvű beszélgetéseket, podcastokat hallgatva. Nem hiszek a Bitcoinban. Természetesen nem tudok róla mindent, hanem sok mindent elhiszek róla másoknak, de csak olyanoknak hiszek, akikről tudom, hogy nálam többet foglalkoztak vele és nálam mélyebbre hatóan tanulmányozták, legalábbis abban a bizonyos vonatkozásban, amiről elmélyülten beszélnek vagy írnak.

Mi a helyzet a bitcoinról magyar nyelven elérhető anyagokkal?

Valóságos labirintus. A bulvárlapok és a jegybankok mind egy kalap alá veszik a bitcoint a kriptókkal. Legalábbis a külső kommunikációjukban. Mindeközben sajnos a legtöbb magyar kriptó arc altcoinokat népszerűsít, mert abból anyagi hasznuk van. Ez nagyon szomorú és bosszantó. Leginkább azért, mert összezavarja az érdeklődőket, bizonytalanságot szül, ami azoknak kedvez, akik szeretnek zavarosban halászni. Ez nem tisztességes. Személyes küldetésem a magyarországi bitcoin kommunikáción markánsan változtatni. Ezért hoztam létre ezt a youtube csatornát.

A decentrin kizárólag decentralizált fizetőeszközről lesz szó, tehát csak bitcoinról. A bitcoin decentralizált és alapvető emberi, morális értékeken alapul és azokat támogatja. A kriptó nem decentralizált, és nem a morál a lényege, hanem a versengés, a jobbnak, szebbnek látszás (rendkívül fantáziadúsan egyik gyorsabb, másik titkosabb, harmadik zöldebb) mint a bitcoin. Ez nekem azért sem új, mert ez teljesen ugyanígy néz ki a Teslával, és azokkal, akik a versenytársuknak deklarálják magukat. Az ő modelljeiket a média rendre “Tesla killer”-nek titulálja. Se a Bitcoinnak, se a Teslának nincs egyetlen versenytársa sem. Az úgynevezett versenytársak egymással versengenek, sok nagy befektető a médiával karöltve adja alájuk a lovat, miközben eszméletlen erőkkel próbálják hitelteleníteni a disruptort, vagyis a Bitcoint illetve a Teslát.

A Teslát azért is hoztam itt be, mert én azon keresztül találkoztam a Bitcoinnal. Először a Tesla nyűgözött le, azt kezdtem el támogatni, miközben hallgattam az azt körülvevő mocskolódást. Aztán egy elkötelezett Tesla befektető Bitcoinnal kapcsolatos félmondata kapcsán kezdtem el a Bitcoinnal ismerkedni, és egyre inkább felismertem, hogy a pénzügyi témákban is elég nagy a zűrzavar.

Rendkívül fontos, hogy az átlag ember végre tisztán lásson az alapvető pénzügyi kérdésekben.

Ahhoz, hogy valaki megértse a Bitcoint, alapvető pénzügyi ismeretekre van szükség, hogy alapjában véve mi a pénz, milyen funkciókat tölt be a pénz, a különféle pénz fajtákról, hogy melyik fajta pénz vagy valuta milyen tulajdonságokkal rendelkezik, milyenek a mai ún. fiat valuták, és miért értéktelenednek el menthetetlenül.

A pénz képezi civilizációnk alapját. Tehát az, hogy milyen pénzt használunk, alapvetően meghatározza, hogy hogyan működünk. A manipulálható pénz manipulált társadalmat szül. Nézz körül! Szerintem látod. Ennek része pl. a tonnányi szemét, a nívótlan reklámok, a gerinctelen csúszómászók, a rendkívül nyereséges multi cégek és bizony a háborúk. Az egészséges pénz, pedig egészséges társadalmat szül. Ha megnézel néhány bitcoinert, vagy akár bitcoiner országot, jól látszik a különbség.

Jó hír, hogy egyre több oktatóanyag érhető el magyar nyelven. Most szeretnék ezekre rámutatni, mert nagyon fontosak.

Lefordítottam egy átfogó, ingyenes, közérthető pénzügyi oktatóanyagot, melyben az imént említett témák vannak kivesézve viszonylag könnyen megérthetően. A linkjét megtalálod a leírásban.

Összeszedtem egy csokorba a magyar nyelven elérhető Bitcoin témájú könyveket. Link a leírásban.

Tartottam egy előadást Bitcoin kontra CBDC „szabadok legyünk, s ne rabok” címmel. Link a leírásban.

Berendeztem egy kis otthoni stúdiót a BitcoinBázis támogatásával, és elkezdtem oktató videókat készíteni.

Támogasd Te is a magad módján a csatornát! Minden kattintás, megtekintés, megosztás támogatja a csatornát és a magyarországi decentralizált oktatást. Iratkozz fel, és garantálom, hogy sok izgalmas tartalomról kapsz értesítést!

Válassz ki valamit az imént említett oktató anyagokból, és tanulj a Bitcoinról!

Köszönöm a figyelmet. Sziasztok!

BitcoinBázis

Hatalom

Tibet térkép

A nagyhatalmak hatalma a kontrollált pénzen alapul. Amíg azt várjuk, hogy az USA vagy Kína vagy Oroszország rendet rak a világban, addig sajnos még több igazságtalanságot, manipulált híreket és háborút látunk magunk körül.

Az USA pénzén alapul a világgazdaság. Az ő pénznyomatásuk és monetáris szigorításuk meghatározza, hogy mit lép a többi jegybank. Ez pedig meghatározza az infláció mértékét, a munkanélküliség mértékét, a GDP növekedés ütemét, a fiatban gazdagok gazdagodását, mindenki más kiszolgáltatottságának fokozódását.

Oroszországban is egy szűk kör kontrollál mindent. Abból, hogy packáznak a másik nagyhatalommal, semmi jó nem származhat.

Kínát mint nagyhatalmat a Kínai Kommunista Párt kontrollálja.

Mielőtt bárki számára szimpatikussá válna, amit ők tesznek, érdemes kicsit megnézni, mint művelnek. Lassan száz éve megszállták Tibetet, és egyszerűen bekebelezték úgy, hogy ma már majd mindenki számára természetes, hogy Tibet Kína része. Tudod, Tibet mekkora területtel rendelkezett? Érdemes megnézni a térképen. Tibet megkajálása nélkül Kína nem jutna ahhoz a temérdek természeti kincshez, melyet Tibet hegyeinek lebontásával és elszállításával ér el. Arról most ne is beszéljünk, hogy mit művelnek a tibeti néppel vagy akár a kínai néppel.

A nagyhatalmak elsődleges érdeke a nagy hatalom. Ezért mindenre képesek. Számukra semmi se szent. Se a természet, se felnőtt ember, se gyerek. A természet erőforrás, a felnőtt munkagép, a gyerek téglává formálandó, megregulázandó leendő munkagép, sőt Tibetben a gyerek már munkagép. Saját szememmel láttam 12 évvel ezelőtt, ahogy tibeti családokkal építtetik lóhalálában azt az utat, melyen elhordják a kincseiket és melyen a turisták és a kínai katonák suhannak egyre kényelmesebben és hatékonyabban.

Amíg a jegybankok által kibocsátott pénzt használjuk, addig a nagyhatalmakat szolgáljuk. Legyen az fedezet nélküli fiat valuta, vagy szintén fedezet nélküli digitális jegybankpénz. A kontroll hatalom.

A dollár gyengítésének projektje az amerikai kontrollt gyengíti. De amíg ez egy másik kontrollált pénzügyi eszköz felé csatornáz energiát, addig csak a kontrollon osztozkodás rendeződik át.

Az összes kontrollált pénz beteg.

Beteg társadalmat dédelget, miközben zöld megújulásról mond mesét, és emberek milliárdjait használ dolgozó, pihenő és szórakozóan fogyasztó robotként.

Az egyetlen egészséges pénz a bitcoin.

Nagyon jó jel, hogy az USÁ-ban egyre több politikus beszél a bitcoinról. Érdemes hallgatni Kennedy szavait, aki indul a jövő évi elnökválasztáson. Sok szennyest kitereget. Persze a fősodratú médiából tájékozódva ez sem jön át, mert felváltva vagy nem írják meg, mit mondott, vagy jön a jól bevált összeesküvés elmélet címke.

Drukkolok az amerikai ébredésnek. És még inkább a magyar ébredésnek. Nálunk is a pénz a kontroll legfőbb eszköze. Amíg a fedezet nélküli Matolcsy forint és a fejlesztés alatt lévő digitális euró a magyar pénzügyek alapjának alternatívája, addig az európai elitnek táncolunk. Az egészséges magyar társadalom alapjának kulcsa vagy a bitcoin hivatalos fizetőeszközzé minősítése, vagy a forint bitcoin fedezettel való megerősítése. Így lehet valódi értékre építeni egyre szolidabb kontrollal és hatalommal, és egyre nagyobb rend lesz, erőszakos rendfenntartás nélkül. Ez akkor lesz, ha mi magyarok egyre többen ezt akarjuk.

Tanuljatok a bitcoinról!

Kapcsolódás

kapcsolódás

Júniusban abban voltam leginkább aktív, hogy kapcsolódtam más bitcoinerekhez. Kiutaztam Prágába a BTC Prague konferenciára, ahol kb. 7000 résztvevő volt jelen. Aztán indítottam egy magyar nyelvű netes csoportot, ahová első körben meghívtam olyan ismerőseimet és barátaimat, akikről tudom, hogy bitcoinerek. Majd oda csalogattam olyan magyar bitcoinereket, akiket az utóbbi időben ismertem meg, és biztatom őket, hogy hívjanak meg általuk ismert magyar bitcoinereket.

Bitcoinernek vagy bitcoin maxinak olyan figurákat szoktak nevezni, akik értik, hogy miért a bitcoin az egyetlen olyan pénz, melyre fenntartható társadalmat lehet építeni. Ennek a megértése törvényszerűen ad egy pozitív jövőképet, és lelkesít arra, hogy aktívan és együttműködően tegyünk ennek megvalósításáért egyrészt azáltal, hogy folyamatosan tanuljuk, alkalmazzuk és fejlesztjük az erre épülő technológiai eszközöket illetve alkalmazásokat, másrészt azáltal, hogy mivel bennünket ez intenzíven foglalkoztat, sokat beszélünk róla, és tanítgatjuk az arra nyitott ismerőseinket, barátainkat és családtagjainkat.

Visszakanyarodva a bitcoin konferenciához és a gyarapodó magyar bitcoiner összefogáshoz

Azt figyeltem meg, hogy van jó néhány közös pont ezekben az úgy nevezett bitcoinerekben vagy bitcoin maxikban. Például ezek az arcok egytől egyig optimisták, aktívan és kreatívan tesznek a pozitív változásért, támogatják egymást, keresik az együttműködési lehetőségeket, és persze együtt szörnyülködnek a jegybankok, a legtöbb hangadó politikus és a fősodratú média szavain és tettein, legyen szó az infláció okairól vagy várható jövőbeli csökkenéséről, háborúba való sodródásról, elmúlt vagy várható járványról, és persze a fedezet nélküli kriptovalutákról. Mert számukra a legjobb stratégia félelemben és pénzügyi tudatlanságban tartani a tömeget, és egységes retorikájukkal a bitcoint a többi kriptóval egy kalap alá véve lazán lesöpörni az asztalról.

De álljunk meg egy szóra! Mi mögött nincs fedezet? Például a fiat valuták mögött, legyen az hiperinfláló pesó vagy török líra, még nem hiperinflálódó forint, euró vagy akár dollár. Továbbá nincs fedezet a „proof of stake” kriptovaluták mögött, mint pl. a környezetbarátnak becézett ethereum, melyről még azt is mondogatják, hogy decentralizált, de közel sem az. Nonszensz: ami „proof of stake”, az nem tud decentralizált lenni.

Van két pénzügyi eszköz, melyek mögött van fedezet.

Az egyik az arany, a másik pedig az olykor digitális aranynak nevezett bitcoin. Mi mögöttük a fedezet? Az előállításukba fektetett energia.

Ha megfeszül az emberiség, akkor valamennyi aranyat tud még bányászni. Ez meglehetősen macerás és költséges folyamat, de működik.

Ha megfeszül is az emberiség, bitcoint soha nem fog többet bányászni, mint a bitcoin programkód által 2009-ben meghatározott 21 millió.

Amit az első felében írtam, szubjektív benyomásokon alapuló vélemény. Amit a második felében írtam, mind ellenőrizhető tény.

A prágai konferenciával kapcsolatos élményeimet, gondolataimat három cikkbe tömörítettem, melyek a BitcoinBázison jelentek meg: